PRESSITEADE

Kolmapäeval, 21.03.2007 kell 17.00 avatakse Hobusepea galeriis Eesti Kunstiakadeemia graafikaosakonna tudengite näitus Triviaalgraafika.
Näituse kuraator on Urmas Viik.

Osalevad: Kerttu Ehala & Ave Teeääre, Eleriin Ello, Villem Jahu, Riho Kall, Daane Martinus Klemet, Lauri Koppel, Ilmar Kurvits, Karin Link, Kadri Mägi, Jaanika Okk, Ott Pilipenko, Irina Zorkova, Kadri Toom, Maris Vahter, Olivia Verev, Magnus Vulp.

Näituse esmane eesmärk on eesti kõige noorema graafika palge paljastamine avalikkusele. Peab tunnistama, et vaatamata järjepidevalt toimuvaile Tallinna rahvusvahelistele graafikatriennaalidele ja kopsakatele Viiralti nimelistele graafika-preemiatele ei ole eesti graafikakunstis eneses viimase kahe kümnendi jooksul olulisi massiivseid liikumisi toimunud. Graafika nähtusena ei ole ju tegelikult mitte kusagile kadunud, vastupidi - verbaalse liitena kohtab teda vägagi sageli ja üsna üllatavates kohtades.

Ta on ammu väljunud trükikunsti piiridest, elitaarsest näitusekeskkonnast märksa avaramale maastikule - linnaruumi, olmesse, veebikeskkonda ühesõnaga triviaaltasandile. Galeriikunst on vaid üks väike osa tema toimekeskkonnast. Erinevate meediatega paaritudes paljuneb graafika uuteks nähtusteks, millele sageli on isegi nime leidmisega raskusi.Antud näituse ajendiks on soov heita pilk kunagi eesti kunstielus ja -poliitikas mõjuvõimsal positsioonil olnud kunstiliigi tänapäeva, uurida milleks on eesti kunstile kunagi nii armas jooneilu muteerunud ja kuhu see kõik võiks meie kunstimaastikul paigutuda. Kuidas näeb asja graafikatudeng ja kas ning mil moel on traditsioon sobitunud kaasaega.Hobusepea galerii väljapanek ei sisalda otseselt keskkonna- või subkultuurse graafika näiteid, küll on aga neist mõjutust saanud. Tuumik moodustub EKA graafikaosakonna erialaprojektidest, mille käigus on uuritud tattood, filateeliat, etnograafilist ornamenti, ajaloolisi ning kaasaegseid kaubamärke.

Urmas Viik

Näitus jääb avatuks kuni 02. aprillini 2007.

Näitust toetab Eesti Kunstiakadeemia.