Reedel, 17. detsembril kell 16-20 avatakse ArtDepoo galeriis keraamik Anne Türni ja fotograaf Toomas Tuule ühisnäitus „Peegeldused“. Loodusest inspireeritud installatiivne väljapanek kannab veepinna peegeldumisefekti üle inimeste vahelistesse suhetesse, unenäolised metsamüsteeriumid kehastuvad valgustatud ruumivormideks, mis kasvavad välja korraga nii hiigelfotodelt seintel kui galerii peegelsiledalt betoonpõrandalt
Sügistormide aegu käisid tänavuse Kevadnäituse publikupreemia pälvinud keraamik Anne Türn ja Eesti üks parimaid loodusfotograafe Toomas Tuul Eestimaa kaunites ja salapärastes paikades – rabades, metsades – loomingulistel ekspeditsioonidel peegeldusi otsimas. „Minu poolt modellid ehk valgusobjektid, tema poolt oskus püüda ja jäädvustada hetke lummus. Meie soov oli luua maailm, kus keraamika tunduks osana loodusest,“ kirjeldab Türn protsessi, mille tulemuseks on loodusfotod veesilmadega, mis vaikiolekus otsekui jäljendavad oma kallastel kõrguvaid taimi ja taevast nende kohal ning nüüdsel näitusel teevad sedasama skulptuuridega. „Portselanist, klaasist ja fiibrist tööd muutuvad kaamera ees nagu osaks ümbritsevast. Et nii on seal kogu aeg olnud.“ Keraamiku jaoks kujunes valgusskulptuuride loomisest, nende sulandamisest loodusega ja õige momendi tabamisest pildile imeline teekond, mida nüüd ka teistega jagada soovib.
Ka kahe autori koostöö kujunes peegelduseks, energiavahetuseks. „Iga „ekspeditsioon“ on siiani olnud nagu näitus – töö ja selle ülespanek ja kujundus ja kõik need tavapärased läbielamised, aga paljude muutujatega veel lisaks.“ Nagu on vesi igal pool meie ümber, peegeldab see paljuski ka seda, mis on meie sees – asjaolu, mis sobib kokku Herakleitose mõttega, et ühte jõkke ei saa kaks korda astuda, sest muutunud on nii vesi kui ka inimene. Transformatsioon tundub loomuomane nii vee kui inimese jaoks. „Inimeseks olemise tunne on kõige rohkem olemas siis, kui on peegelduseks teine inimene. Mõistev vestlus on nagu peegeldus, mis aitab enda sisse näha ja läbi selle tekib tunne ja arusaamine. Kuid peegeldama ei pea ainult teine inimene, peegelduse võib leida ka loodusest, aga kas sellisel juhul peegeldab ta iseendale iseennast?“, mõtiskleb Türn ja leiab, et peegelduseta valitseb inimeses tühjus, looduseta valitseb tühjus aga kogu maailmas.
Anne Türn (1964) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias keraamika erialal ja täiendanud ennast Saksamaal Höhr-Grenzhauseni keraamika instituudis ning Kasseli ülikoolis. Tema tööd on pälvinud rohkelt rahvusvahelist tunnustust ning ta on pälvinud mitmeid kodumaised preemiaid alates Aasta Keraamiku tiitlist kuni Kristjan Raua preemiani ja Kevadnäituse publikupreemiani. Osaleb aktiivselt grupi- ja isiknäitustel ning viimasel ajal tegeleb valgusinstallatsioonidega.
Toomas Tuul (1966) on õppinud fotograafiat nii Tallinna 2. Tehnikakoolis kui Visuaalkommunikatsiooni Instituudis Tamperes, ta on saavutanud Eesti Fotograafide Liidu kutsekoja 6. taseme. Ta on töötanud televisioonis fotograafina, astunud üles fotonäitustel, loonud fotoalbumeid ja olnud raamatute fototoimetaja, teinud tellimustöid asutustele ja kaastöid ajakirjadele, korraldanud fotokonkurssi. Täna tegutseb vabakutselise fotograafina.
Autorid tänavad Andres Rohtlat, Jaana Kooli, Indrek Lehte, Tiit Lepikut, Andres Toodot ning näituse toetajat Eesti Kultuurkapitali.
Näitus „Peegeldused“ jääb ArtDepoo galeriis avatuks kuni 15. jaanuarini 2022 (suletud 24., 25., 26. ja 31. detsembril ning 1. jaanuaril).
Lisainfo:
ArtDepoo galerii
Jahu 12-213, Tallinn
K–R kell 12.00–18.00, L 12.00–16.00 ja kokkuleppel