Breadcrumb

AkzoNobel Kunstipreemia 2022 laureaat on Ludmilla Siim

23.01.2023

Meil on hea meel teatada, et AkzoNobel Kunstipreemia 2022 laureaat on Ludmilla Siim isiknäitusega „Olemise helk“. Nominatsiooni esitas Tartu Kunstimuuseum.

AkzoNobel Kunstipreemia lähtub ideest "Värv kui kunst". Preemia eesmärk on tunnustada kunstnikku Eesti kunstimaastiku rikastamise eest värvikasutuse aspektist lähtuvalt.

Preemia suuruseks on 5000 eurot.

Ludmilla Siim (Milla Siim-Kaasinen, s. 1938) on maalikunstnik, kes elab Helsingis. Tema 1970. aastate popkunstist ja hüperrealismist mõjutatud maalid kuuluvad Eesti kunstiajaloo kullafondi.
Ta on lõpetanud endise Tartu Kujutava Kunsti Kooli (1958) ja omaaegse Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (1965) maalikunsti erialal. Aastatel 1965–1968 oli ta kunstiõpetaja endises Tallinna 46. keskkoolis, kus innustas mitmeid hiljem kunstnikuna läbi löönud õpilasi oma kunstiõpingutega jätkama (keskkooli vilistlaste seas olid näiteks Andres Tolts (1949–2014), Ando Keskküla (1950–2008) ja Urmas Pedanik (s. 1949). Ka Siimu enese 1970. aastate metafüüsilise hõnguga maalide keskmes oli noor ja moodne inimene modernses linnaruumis. Saades 1970. aastate esimeses pooles mitmeid kunstiauhindu, kustutati 1977. aastal Soome emigreerumise järel Siimu nimi Nõukogude Liidu ametlikust kultuurimälust.

Tema naasmine siinsesse kunstiellu sai võimalikuks alles Eesti taasiseseisvumise järel. Oma üle viie aastakümne pikkuse loometee jooksul on ta muutunud figuratiivsest ning kohati hüperrealistlikust, popilikust ja sürrealistlikust laadist järjest nonfiguratiivsemaks, minimalistlikumaks ning abstraktsemaks. Kunstnikul on olnud oma pika ja aktiivse karjääri jooksul arvukalt näitusi lisaks Eestile ja Soomele ka Saksamaal, Prantsusmaal, Leedus ja Poolas.
Seni kõige ulatuslikum retrospektiivnäitus Ludmilla Siimu loomingust kandis pealkirja „Olemise helk“ ja see leidis aset Tartu Kunstimuuseumis (23.02- 29.05.2022).

AkzoNobel Kunstipreemiale 2022 nomineeriti teos, näitus või kunstiprojekt, mida on avalikkusele eksponeeritud perioodil oktoober 2021 – september 2022.

Anne Parmasto / „Isiklik aeg II“ / Õli, lõuend
Nominendi esitas Eesti Kunstnike Liit

Edith Karlson / „Süütuse tagasitulek“ / Isiknäitus
Nominendi esitas Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

Ludmilla Siim / „Olemise helk“ / Isiknäitus
Nominendi esitas Tartu Kunstimuuseum

Sarah Nõmm ja Maria Izabella Lehtsaar / „Raskekaalu õrnus“ / Paarisnäitus
Nominendi esitas Tallinna Kunstihoone

Merike Estna / „Muld ei hoia meie armastust“ / Isiknäitus
Nominendi esitas Eesti Kunstimuuseum

Kadri Toom / „Nägemisviise perifeeriast“ / Isiknäitus
Nominendi esitas kunstiajakiri KUNST.EE

Nominatsioonidega saab tutvuda: https://kunstiveeb.sadolin.ee/kunstipreemia/preemia/

AkzoNobel Kunstipreemia on vanim erakapitalil väljaantav kunstipreemia Eestis, millega alustati juba 1996. aastal. Lisaks rahalisele preemiale aitab ettevõte kunstnikel oma loomingut esitleda läbi ainulaadse kunstikalendri.

Akzo Nobel Baltics AS omab vanimat ja tähelepanuväärsemat ettevõttele kuuluvat kunstikollektsiooni Eestis, millele pandi alus 1990. aastal. Kunstikogu on eksponeeritud Tallinna peakontoris ja Rapla tootmiskompleksis.

Eesti kunsti toetamine on tähtis osa Akzo Nobel Baltics AS identiteedist ning ajatu väärtus, mis ühendab kõiki töötajaid ning ettevõttega seotud inimesi.

Back to top