Breadcrumb

Paul Kuimeti ja Tõnis Saadoja ühine ekspositsioon „Maastik kulgeb läbi maja“

06.03.2023

18. märtsil avatakse Tartu Kunstimuuseumis Paul Kuimeti ja Tõnis Saadoja näitus „Maastik kulgeb läbi maja“. Väljapanek ühendab erinevad vahendid, ajastud ja lähenemised, et küsida, mil moel ja kas üldse on võimalik rääkida maastiku kogemisest kunsti kaudu. Paul Kuimeti fotod ja filmid, Tõnis Saadoja maalid ning kunstimuuseumite vähetuntud nurkadest leitud teosed koondavad mittepidulikke vaateid, kus oluline on hetke jäädvustamine ja selle kasvatamine kujundiks. Vaiksed momendid eeslinna taevas. Hääletult liikuvad puud maantee serval. Loojuv või tõusev päike eksinud pilvedes, lõpetamata porilomp, nimetu puu.

Paul Kuimet ja Tõnis Saadoja on töötanud aastaid lähedaste mõtetega ning sarnasel moel, kuid käesolev näitus on nende esimene ühine väljapanek. Tõnis Saadoja sõnul on selle näitusekomplekti kokkupanemine olnud tema jaoks üsna sentimentaalse alatooniga. „Vanad leiud arhiividest on kõik väga poeetilised ning paljud oma poolikuse tõttu ka tahes-tahtmata õrnad,“ ütleb Saadoja. „Materjaliga suhestumiseks olen ma katsunud end maalitehniliselt vanade võtetega kohakuti seada, et tunda mingit vana sentimenti nii autentselt, kui ma suudan.“

Paul Kuimet rõhutab tööde teostusega kaasnevat tähendusvälja. „Minu jaoks on oluline pimiku ja analoogsuurenduse aspekt,“ ütleb Kuimet. „Antud tööd toetuvad valgusele ja värvusele ning võimalustele ja piirangutele, mis analoogtehnikaga kaasnevad.“

Paul Kuimet (s 1984) on fotokunstnik, kelle loodud filmid ja fotod on kõnelenud rahustava melanhoolia võtmes olukordadest, ajast ja ruumidest. Tema teravama tähelepanu all on olnud modernistlik arhitektuur ja see, kuidas me nõnda korrastatud ruume tajume. Tõnis Saadoja (s 1980) on maalikunstnik, kelle viimaste aastate maaliseeriad on käsitlenud inimese ja ruumi suhteid, küsides samas maalikunsti koha ja võimaluste järele pärast pildipööret, mil maailma tajutakse esmajoones läbi piltide. Näitusele on kaasatud teoseid Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kollektsioonidest.

Kunstnikud Paul Kuimet ja Tõnis Saadoja, kuraator Eero Epner. Graafiline kujundaja Kersti Heile, koordinaator Kristlyn Liier. Eriline tänu Darja Jefimova.

Näitus jääb avatuks kuni 27.08.2023.

Lisainfo:
Katrin Lõoke
Kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist
E-post: katrin.looke@tartmus.ee
Tel: +372 51980660
 
Tartu Kunstimuuseum
Tel: +372 5881 7811
Raekoja plats 18, Tartu
K, R–P 11.00–18.00
N 11.00–20.00

Back to top