Breadcrumb

Mari Roosvalti näitus „AJATU“ Estonia Kontserdisaalis

15.09.2023

Alates 15. septembrist on Estonia teatris külastajatele avatud Mari Roosvalti uus näitus!

AJATU
Mari Roosvalti maalid ja akvarellid Estonia Kontserdisaalis
september 2023
– jaanuar 2024

Näitus järgib kunstnikule 1990. aastate lõpus omaks saanud maalimislaadi, mil eelmisel kümnendil traditsioonilises abstraktses laadis maalinud ja 1990. aastatel abstraktsesse ekspressionismi liikunud maalija alustas oma pildipindadele fotopanuste lisamist. Tänaseks on Mari Roosvalti maali- ja akvarellikäsitluses arenenud välja unikaalne autoritehnika, kus digitaalsetest väljaprintidest moodustunud kollaažid pildipindadel on sümbioosis ekspressiivsete ülemaalingutega. Abstraktsetest faktuuri- ja värvielamustest astuvad esile konkreetsed fragmendid, dokumenteerides kohalolekut ajas ja paigas.

Intellektuaalselt avatud isiksusena on Mari Roosvalt tundnud alati sügavat huvi maailmakultuuri erinevate avaldusvormide vastu. Ta reisib palju nii Euroopa kui Aasia nimekaid kultuuritähiseid fotokorjetena jäädvustades. Ajuti on tema jäädvustatud fragmendid isiklikud, ajuti aga universaalsed märgid, mida igapäevaturist ei pruugi alati märgata. Näiteks võib tuua pikema projekti kommunikatsioonitähistega linnakeskkonna tänavasillutistes. Raskest valumalmist maalipindade värviväljadel hõljuvad kaaneluugid meenutavad küll tänavavõrgustike alla rajatud keerukaid rajatisi, ent omandavad maalikeskkonnas ka uusi dekoratiivseid tähendusi, mõjudes ajuti ootamatult vaatevälja ilmunud kosmosetulnukatena.

Mari Roosvalti akvarellidel vaheldub ürgne loodusstiihia vanade kõrgkultuuride urbanistlike kihistustega teineteist välistamata. Teda on paelunud üldist esindavad fragmendid, keskkonnale iseloomulikud märgid või sümbolid, aga ka võrdlusmoment looduskeskkonnaga. Digiprintidena ilmuvad akvarellidele nii vana Euroopa arhitektuurimälestised kui ka kodulähedase Maarjamäe metsikud puudemassiivid ja merevaated, mida ajuti ilmestab kauge inglifiguur, Russalka. Ent ajuti ilmub akvarellide sumedusest ka teisi inglikujusid kas kunstniku reisidelt või fantaasiavallast. Looduslähedases äärelinnas koertega jalutades jäävad Maarjamäe vaated kunstniku elumaailmas olulisele kohale.

Mari Roosvalti töödes tuleb ilmsiks miski, mida oleme täna harjunud pidama euroopalikuks vaatepunktiks kultuurile. Vaatajani jõuab elamus kohati vanast, kohati aga kaasaegsest inimkultuuri ja looduse haprast sümbioosist, mille perspektiivid uues aastatuhandes on ettearvamatud. See kõik on väga maaliline ja näib ajatu.

Mari Roosvalt on sündinud Tallinnas 1945. aastal. Kunstihariduse omandas ta Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, mille lõpetas maali erialal 1969. aastal. Ta on Eesti Kunstnike Liidu liige alates 1979. aastast, Eesti Maalikunstnike Liidu ja Eesti Akvarellistide Ühenduse ning Euroopa Akvarellistide Ühenduste Liidu (European Confederation of Watercolour Societies) liige. Loomingulise tegevuse kõrval on ta olnud erinevate kunstikoolide õppejõud. 1992. aastast Eesti Kunstiakadeemia professor ning tegev erinevatel Akadeemia ametikohtadel.

Alates 1970. aastast aktiivselt näitusetegevuses osalevat Mari Roosvalti on tunnustatud mitmete auhindadega, nagu Konrad Mäe preemia 2006 jt. Tema teoseid on omandanud Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Vene Füderatsiooni Kultuuriministeerium, Tallinna Kunstihoone Fond, Tallinna linna kunstikogu, Guadalajara Kunstimuuseum Mehhikos, Eesti Välisministeeriumi Kunstikogu ning erakogud Eestis, Soomes, Rootsis, Austraalias, Ameerikas, Kanadas, Prantsusmaal, Saksamaal. Töid on eksponeeritud arvukatel näitustel Austraalias, Soomes, Prantsusmaal, Saksamaal, Ameerika Ühendriikides, Hollandis, Mehhikos, Baltimaades, Vene Föderatsioonis, Valgevenes, Usbekistanis jm.

Back to top