Breadcrumb

Täna tutvustab Kärt Summatavet Tartu Ülikooli Delta õppehoones oma uut näitust

27.11.2023

Tartu Ülikooli Delta õppehoone esimesel korrusel saab näha Kärt Summataveti uut näitust „Kõiksuse kutse“, mille idee on sündinud Deltas töötades. Näituse aluseks on intuitiivne ettekujutus kosmiliste protsesside seostest tehislike närvivõrkudega. Näituse korraldajaks on Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut.

27. novembril kell 16.00 toimub autorituur, kus Kärt Summatavet tutvustab näituse „Kõiksuse kutse” sündimislugu ja loomingulist kontseptsiooni.  Tuur algab Delta raamatukogu juurest esimesel korrusel. Kõik on teretulnud osalema!

Kärt Summataveti sõnul on arvutiteadlaste uurimisteemad – tehisintellekt, virtuaal- ja liitreaalsus, supersüsteemid, tumeaine, kvantfüüsika, valged augud, interaktsioon – kunstnikule väga põnev. „Arvutiteaduses, matemaatikas, füüsikas, bioloogias ja kunstides on väga lühikese ajaga toimunud murrangulisi avastusi ning peetud teoreetilisi diskussioone selle üle, mis ootab inimkonda lähitulevikus. Mis juhtub siis, kui kaob kontroll uuenduslike protsesside üle? Kas tehis- ja inimaru hakkavad varsti üheskoos planeedil toimetama? On see kujutlusvõime triumf või hüvastijätt valgustusliku humaansusega? Valmistume tundmatuks,“ mõtiskleb Summatavet.

Näitus „Kõiksuse kutse“ erineb kõigist autori eelmistest näitustest. 1990ndate loomingus huvitus Summatavet mütoloogilise maailmapildi kujutamisest geomeetriliste sümbolite keeles. Ta süvenes etnoloogia-, antropoloogia- ja arheoloogiatekstidesse ning püüdis kunstnikuna visuaalse emakeele (sh rahvakunsti) mustrite koodi avada. 2001. aastal alustas ta eksperimente arvutijuhitud tööriistadega, et kanda tundlikud originaaljoonistused väärismetallist ehetele ja tööstuslikele prototüüpidele. Tartu Ülikooli vabade kunstide professuuri lõpuks sündis näitus „Kahekõne: mütoloogia ja tehisintellekt“ (2021), milles segunevad eri kultuuride arusaamad inimese seosest universumiga.

Nüüd paeluvad autorit kolm uut uurimisteemat: filosoofide kivi (teadmised), piirid ja väravad (muundumine) ning kosmiline muna (kord ja kaos). Viiteid nendele teemadele võibki leida näituselt „Kõiksuse kutse“. „Joonistades sain aru, et minu ettekujutus mütoloogilisest inimesest on avardumas. Mõistsin, et universum enne inimest on neutraalne, puhas, igavikuline, lõpmatu, ilus, harmooniline, hirmutavalt suur, kord ja kaos ühel ajal. Kosmilisest (tehis)närvivõrkude loogikast kompositsioone-etüüde luues valdavad mind just need ja paljud teised mõtted,“ selgitas autor.

Kärt Summatavet on metallikunstnik ja graafik. Ta kaitses doktorikraadi 2005. aastal Aalto Ülikooli disaini teaduskonnas. Ta oli 2019/2020. õppeaastal Tartu Ülikooli vabade kunstide professor ja töötab praegu Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudis konsultandina.

Fotol: Kärt Summatavet
Foto autor: Henry Narits

Lisainfo:
Kärt Summatavet
E-post: kart.summatavet@ut.ee
Tel: +372 503 5552

Back to top