Üritused

Arne Maasiku isikunäitus „Omaruumid”
Arne Maasiku isikunäitus „Omaruumid”
26.09.2020 kuni 18.10.2020
Alates laupäevast, 26. septembrist on Tartu Kunstimaja suures saalis avatud Arne Maasiku isikunäitus „Omaruumid”.   Näitusel eksponeeritakse Maasiku viimaste aastate kolme olulisemat fotoseeriat. „Geomeetria ja metafüüsika”, „Limen” ja „Pusad”. Kõiki pilte näidatakse Tartus esmakordselt, seejuures on „Pusade” seeria koostatud spetsiaalselt selle näituse jaoks kasutades palju varem avaldamata materjali. Seeriad seob üheks tervikuks Elnara Taidre tekst „Omaruumid”.   Taidre kirjutab: „Maasiku loomingu dünaamikat võiks üldistavalt kirjeldada liikumisena korrastatuse poole püüdlevast looduse kujutamisest ideaalse arhitektuuri kujutamise juurde. „Pusade“ leheta puutüved ja võsaoksad mõjuvad must-valgetel fotodel üsna esteetiliselt, isegi graafiliselt. Okste, väätide ja kõrte põimumised ning kihistused loovad uljaid mustreid, justkui kehastades kaose vaikset vormumist korraks.”
Laura Põld
Kohila Sümpoosion ARS Kunstilinnakus
15.09.2020 kuni 17.09.2020
Kohila Sümpoosion ARS Kunstilinnakus –– avatud on sel aastal valminud tööde väljapanek!   15.09 –02.10.20 Galerii 125, ARS Kunstilinnak   Osalevad kunstnikud: Ingrid Allik, Georg Bogatkin, Sergei Isupov, Kauri Kallas, Leena Kuutma, Kris Lemsalu, Aigi Orav, Laura Põld, Kadri Pärnamets, Leo Rohlin, Kärt Seppel ning Annika Teder.   24.09 –Kunstnikud galeriis. Tule külla. Päeva jooksul, neljapäeval, on võimalus vestelda kohal olevate autoritega ning ahjumeister Andres Allikuga.  
Elna Kaasiku vaibanäitus „Vaade Eestile“
Teisipäeval, 22.09 kell 17.00 Eesti Rahvusraamatukogu Peanäitusesaal   Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis on avatud Elna Kaasiku vaibanäitus „Vaade Eestile“. Teisipäeval, 22. septembril kell 17.00 toimub näitusel vestlusõhtu, mis keskendub tekstiilimaastiku kujundiloomele ja loominguprintsiipidele. Kunstnik Elna Kaasikuga vestleb kunstiteadlane Harry Liivrand.     Elna Kaasiku loomingulisesse ajalukku kuulub juba mitu aastakümmet tööd kangastelgedel. Tema autorikangastes kohtuvad Eesti maastikust ja rahvarõivastest inspireeritud motiivid ja isikupärane autoritehnika, mis kasutab muuhulgas Eesti kroone ja isamaalisi laulusõnu.  
Ove Büttneri ja Tiit Rammuli ühisnäitus „Varjud seinal“
Maalikunstnik Ove Büttneri ja graafik Tiit Rammuli ühisnäitus „Varjud seinal“ Tartu Oskar Lutsu nimelises Linnaraamatukogus Toimumise aeg: 18.09.–17.10.2020   Tartu Linnaraamakogus avatakse neljapäeval, 17. septembril kell 16.30 maalikunstnik Ove Büttneri ja graafik Tiit Rammuli ühisnäitus „Varjud seinal“. Näitus on osa Tartu toimuva rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista kunstiprogrammist. Prima Vista 2020. aasta festivali teemaks on “Inimese varjud”, millega kutsutakse festivali külalisi ja publikut märkama jälgi, mida inimene jätab aega, ruumi ja kirjandusse. Prima Vista 2020 patroon, luuletaja ja proosakirjanik Viivi Luik sõnab oma pöördumises festivali publiku poole: „Varju ei saa eraldada inimesest, varju ei saa olematuks mõtelda ega maha vaikida. Ta tuleb igaühega kaasa ja on igal pool kõigile näha. Kui elad maa peal, siis heidad maa peale ka oma varju.“  
Maara Vint ja stuudio Moongrowe
Maara Vint ja stuudio Moongrowe
14.09.2020 kuni 02.10.2020
Näitus on pühendatud Maara Vindi saabuvale 65. sünnipäevale ja tema õpilasstuudio Moongrowe 10. tegevusaastale. Kunstnik Maara Vint kirjutab oma õpilastest ja stuudio Moongrowe loomisest:   „Meie stuudio sai alguse 2010. aasta sügisel, kui läksime sõbratar Virve Keemaniga Eesti Lastekirjanduse Keskusesse legendaarse mänguasja Teddy karu sünnipäevale, kus küsisin Virvelt nii muuseas, äkki ta soovib, et ma õpetaksin talle maalimist. Virve oli meeleldi nõus ja varsti valmis tal minu juures väike õlimaal „Jõulutäht“. Kevadel liitus meiega Küllike Pärna, kellega koos joonistasime mitu aastat. Vahel osales ka Tuuli Rasso, kes 2013. aastal lõpetas EKA graafilise disaini eriala. 2015. aastal oli minu ja minu õpilaste esimene ühisnäitus keskraamatukogu väliskirjanduse osakonnas, kus otsustasime stuudiole panna nimeks Moongrowe.  
Ingrid Allik oma stuudios. Foto: Silvia Pärmann
Kolmapäeval, 16. septembril kell 17.30 toimub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (ETDM) keraamik Ingrid Alliku näitusel “Sekret/Cekpet. Omalooline peitus” kunstnikuvestlus, kus Allik jagab oma mõtteid juhuste kokkulangevusest, korrast ja kaosest, tühjusest ja täiusest; ning avab ka näituse idee kujunemise lugu.   Vestlust juhib ETDMi projektijuht ja ehtekunstnik Ketli Tiitsar ning õhtu jooksul arutletakse ka tarbekunsti, disaini ja kunsti omavaheliste vahekordade ning materjalide hirearhia üle.   Ingrid Alliku on autobiograafiliste ja elu ringkäiku hõlmavate teemadega tegelev keraamik, kelle kunstnikupraktika ulatub üksikutest objektidest mastaapsete installatsioonideni. Tema loomingus on tihti kõrvuti kunstniku loodud objektid kogutud esemetega, mis üksteist võimendades jutustavad lugusid kogemustest ja elust kõige laiemalt.  
Maria Kapajeva isikunäitus „Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsides“
Kunstihoone galeriis on 17. septembrist avatud Maria Kapajeva isikunäitus „Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsides“. Kunstnik vaatleb naisi kogu elu saatvat ühiskondlikku survet ja otsib võimalusi, kuidas neile vastu astuda. Kuraator on Siim Preiman.   Näitus avatakse kolmapäeval, 16. septembril kell 17. See jääb avatuks 8. novembrini.   Traditsioonilisi soorolle peetakse sageli paratamatuseks nagu loodusseadusi, mitte ühiskonna ühisloomeks. Seetõttu on need ka visad kaduma. Levinumate stereotüüpide järgi oodatakse naistelt ühelt poolt igavest noorust, teiselt poolt emaks saamist. Selliseid rolle taastoodavad haridus, meedia ja kultuur. Mis aga juhtub siis, kui sa ei taha endale võtta kumbagi rolli? Maria Kapajeva küsibki otse: „Kas midagi muud polegi võimalik?“  
Raul Keller „A[e]g“
11.09.–11.10.2020   Raul Keller eksponeerib ARS Showroomi galeriis ühte osa 2020. aasta suvel Vaskjalas Copper Leg residentuuris valmistatud fotoseeriatest "Märgi[tu]d" ja "Objekt [Tipi] väljal", mis tegelevad eri moel tööprotsessis tekkivate süsteemivigadega analoogfotokujutisel alates säritusest kuni selle paberile ilmumiseni . Raul Keller on interdistsiplinaarne kunstnik, kes on alates 1990. aastate lõpust tegelenud kohaspetsiifilise ruumiinstallatsiooniga, keskendudes füüsilisele helile. Lisaks on ta tegev vabaimpro maastikul, esineb sooloartisitina, duos Post Horn (koos Hello Upaniga) ning erinevates koostööprojektides. Ta on loomingulise ühenduse MIMproject liige, kuulub stuudiosse MKDK Records ning osaleb vabaimpro sarja Improtest korraldamises (raul.kuuratsanikud.ee).   Lisainfo:
Näitus „Roots and Ruins“
Teisipäeval, 15. septembril 2020 kell 19.00 avatakse Temnikova & Kasela galeriis näitus „Roots and Ruins“, mis otsib dialooge ja ideelist ühisosa galerii kunstnike vahel ning leiab selle teemades, mis kunstnikke paeluvad, ja kujundikeeles, mida nad oma loomingus kasutavad.   Näitusel osalevad Eesti kaasaegse kunsti võtmeautorid Edith Karlson, Kris Lemsalu, Jaanus Samma ja Jaan Toomik, näituse kuraator on Rael Artel.   Näitus „Roots and Ruins“ mõtiskleb protsesside üle, mille sees ja osaks me kõik oma olemisega oleme. See räägib esivanematest ja ise nendeks muutumisest, jutustab möödunud aegadest, millest pärit esemete-küsimuste-lugudega peame täna tegelema. Selle väljapaneku iseloomustavateks märksõnadeks on põlvnemine ja pärand, katuse muutumine vundamendiks, seemnete muutumine juurteks, sündimine, millegi edasiandmine ja (välja)suremine.  
Diana Tamane videoinstallatsioon „Kirjad emalt III, Mõšanin”
Juba järgmisel nädalal Vananaistesuvel Hiiumaal, laupäeval 19. septembril kell 16:00 avame Kordoni Konteinergaleriis selle suve viimase näituse Diana Tamane videoinstallatsiooni „Kirjad emalt III, Mõšanin”. Järgneb kunstnikuvestlus  (Kordon Artist Talk) autori ning Laura Tootsi (EKKM) vahel. Oled väga oodatud!  

Lehed