Üritused

Siiri Tall „Vee saladused”
„Akvarelli petlik kergus” avamine 19.10 kell 16.00   2019. aasta on kujunenud mitmeski mõttes akvarelli aastaks Eestis.   Eesti Akvarellistide Ühenduse aastanäitusel osalevad kunstnikud, kellele akvarell on põhitehnika kui ka need, kellele see on olnud paeluv väljendusvahend muu ala kõrval. Isikupäraste stiilide skaala on lai, väljapanekust õhkub vabadust ja improvisatsioonilisust. Näitus uurib akvarellimaali tehnikat tänapäevasest vaatenurgast ja kaasaja kunsti kontekstis.   Uuemaaegset akvarellimaalitehnikat harrastavatest kunstnikest osalevad Liisa Kruusmägi, Marko Mäetamm, Kerstin Rei, Mariann Hakk-Eve, Tiiu Pallo-Vaik, Anneliis Vabul, Mall Paris, Marje Üksine, Naima Neidre, Mari Roosvalt, Illimar Paul, Marju Bormeister, Kadri Bormeister, Tiina Tammetalu, Pille Laub, Tiia Elken, Külli Tael jpt.  
Silvia Sosaar & Hanno Soans „Akadeemia spordiklubi”
Akadeemia spordiklubi Hobusepea galeriis
17.10.2019 kuni 04.11.2019
Neljapäeval, 17.10.2019 kell 17.30 avavad Silvia Sosaar & Hanno Soans Hobusepea galeriis näituse „Akadeemia spordiklubi”.   Publikut kaasava kunstinäituse ajaks muudetakse galerii avatud treeningsaali keskkonnaks, kus igaühest võib saada elav skulptuur. Õhtuti kell 17.30‒18.30 toimuvad kohapeal juhendatud treeninguid, mille kava on inspireeritud jõusaali ringtreeningust (Silvia) ja kick-boxing aeroobikast (Hanno). Lisaks toimub pühapäeviti kell 12.30‒13.30 mängutund kummikeksu ja turnimispuuga (Silvia). Kõik treeningud on tasuta. Kaasa võtta vahetusjalanõud!  
Helle Vahersalu’s anniversary exhibition “Snow, Rust, Colour”
Neljapäeval, 17. oktoobril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Helle Vahersalu juubelinäitus „Lumi, rooste, värv”. Näituse kuraatorid on Tiiu Talvistu ja Kadri Asmer. Värvid on juhtinud Helle Vahersalut suurema osa tema elust. Neil põhineb ka tema pildimaailm, väljendagu seda portreed, vaikelud või abstraktsed kompositsioonid. Vahersalu ei maali selleks, et edastada sõnumit või parandada maailma, kuid ometi muudab ta meie ümbrust. Ta loob, et tuua vaataja ümber rohkem värvi, pakkuda selle kaudu esteetilist kogemust ja rahustada meeli. Ta maalib, sest teisiti ta ei saa.
Jass Kaselaan’s exhibition “Sheep”
Jass Kaselaane näitus „Lambad”
17.10.2019 kuni 10.11.2019
Neljapäeval, 17. oktoobril kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis Jass Kaselaane isikunäitus „Lambad”. Väljapanek „Lambad” koosneb riiulitele reastatud inimpäid meenutavatest skulptuuridest ja fotost millel on jäädvustatud lambad. Jeesus on öelnud: „Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. Mina olen hea karjane. Hea karjane annab oma elu lammaste eest.” Kunstniku arvates oleks piisanud näituse kirjeldamiseks ka eelmise lõigu esimesest lausest, kuid sellisel juhul oleks pressiteade jäänud vahest liiga lühikeseks. Jass Kaselaan (snd 1981) on õppinud skulptuuri Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias. Teda on pärjatud Anton Starkopfi ja Kristjan Raua preemiatega ning ta võitis 2014. aasta Köler Prize’iga. 2015. aastal organiseeris Tartu Kunstnike Liit tema Köler Prize’i võidutöö eksponeerimise Riias Arsenālsis (kuraator Indrek Grigor). Kaselaanel on varasemalt toimunud Tartu Kunstimajas kolm isikunäitust, neist viimane aastal 2016. Näitus on avatud 10. novembrini.
Vello Vinn „Vahetus“ 1977
Vello Vinna estampgraafika ülevaatenäitus
17.10.2019 kuni 15.12.2019
Kunstihoone galeriis avatakse 17. oktoobril kell 17.00 Vello Vinna estampgraafika ülevaatenäitus „∞ & ○“ (loe: lõpmatus ja ring), mis on läbilõige kunstniku enam kui poole sajandi pikkusest loometeest. Näituse temaatilises keskmes on sõjajärgse eesti kunsti ühe uuenduslikuma graafiku arengulugu 1960. aastatest tänapäevani. Sellest tuleneb ka näituse krüptiline, sümbolites esitatud pealkiri, mis viitab otse loomulikult Vello Vinna loomingut üldiseloomustavale korrastatud sümmeetriaprintsiibile. Vello Vinn on sündinud 4. oktoobril 1939 Saaremaal, elab ja töötab Tallinnas. Alates Eesti Riikliku Kunstiinstituudi ehk praeguse Eesti Kunstiakadeemia lõpetamisest 1968. aastal pälvis ta kiiresti tähelepanu graafikakunsti näitustel nii Eestis kui ka välismaal. Üks läbivaid liine kunstniku popilik-sürreaalses fantaasiaküllases estampgraafikas on keskkonnateema, täpsemalt inimese ja keskkonna omavaheline suhe.
Krista Mölderi näitus „Jah, siit ma käisin tihtipeale mööda“
Kolmapäeval, 16. oktoobril kell 17:30 toimub Katrin Kivimaa ja Krista Mölderi vestlus näituse „Jah, siit ma käisin tihtipeale mööda“ raames ARSi maja 3 korruse ühisruumis.   Tegemist on Tallinna Fotokuu satelliitnäitusega: https://www.fotokuu.ee/programme/jah-siit-ma-kaisin-tihtipeale-mooda/   sündmus FB-s: https://www.facebook.com/events/767405013714726/   Näitus on avatud 29. oktoobrini   Lisainfo:
Rahvusvaheline trükigraafikakunsti biennaal
Raul Meel inspireerub Itaalias 5.10.2019 avati Schios Itaalias (Veneetsia maakond) rahvusvaheline trükigraafikakunsti biennaal 4. Di Carta / Papermade.   Fogazzaro palees esitavad oma loomingut üle 80 kuraator Valeria Bertezina valitud kunstniku üle maailma. Praegusel biennaalil on esil üsna palju ruumilisi, mitmemõõtmelisi teoseid. Seekord on erilise tähelepanu fookuses soome kunstnikud – Ulla Rantanen biennaali aukunstnikuna pälvis kuldmedali. Biennaali peakülalise on Seppo Salmi, Soome ekspositsiooni kuraator. Huvipakkuv on asjaolu, et tema valitud kunstnike hulgas on ka Kuopio ja Karjala piiskopkonna metropoliit Arseni.   2015 olid kutsutud Eesti kunstnikud osalema ekspositsiooniga ja 2. biennaali aukülaliseks ja -kunstnikuks valiti Raul Meel, kes auhinnati kullast medaliga.  
Tõnis Saadoja näitus „Paberist linn. Ümbrikus taevas”
Esmaspäeval, 14.10.2019 kl 18.00 avab Tõnis Saadoja Draakoni galeriis isiknäituse „Paberist linn. Ümbrikus taevas”. Näitus jääb avatuks kuni 2. novembrini 2019.   Käesoleval näitusel jätkab Tõnis Saadoja maali ja fotokujutise vahelist analüüsi liikumisel ühe kindla pildiruumi sees. Kunstniku hüperrealismist lähtuv ja klassikalisi maalivõtteid kasutav looming on viimaste näitustega liikunud suurema üldistuse ja abstraktsuse poole, näidates elegantse lohakusega meisterlikkust maalimeediumi valitsemisel.  
Anonymous Bohi näitus „Meeletempel“
11.10.2019 kuni 02.11.2019
Alates 11. oktoobrist on võimalik Pärnu Kunstnike Maja galeriis külastada Al Paldroki alias Anonymous Bohi isiknäitust „Meeletempel“.   Meeletempel on avatud teadvuse teekond. Interaktiivsuse ruum, mis paneb teelolija tuledeviirgu ja füüsiliste objektide kaudu avama uued portaalid visuaaluniversumisse. Loome kontakti universumi vaimse tuumaga - füüsilise ning psüühilise energiaga. Näitus toimib kogemuste päästikuna - algatajana ja tõukejõuna. Meeletempel on sisemine metaruum post-digitaalrevolutsiooni ühiskonnas. „Anonymous Boh on loonud peatumatute ülemaailmsete tuuride, performance`ite, näituste ja publikatsioonidega ühe kõige esinduslikuma, märkimisväärsema, ajakohasema ja transformatiivsema kunstiliikumise ajaloos,“ kirjutas Ameerika kirjanik Ron Whitehead.  
Jerevanis leiab aset II rahvusvaheline graafikabienaal, mille satelliitnäituse Eesti graafikast pani kokku näituse kuraator Gudrun Koppel. Näitus nimega As Above So Below toimub Jerevani Kaasaegse Kunsti muuseumi galeriis 03.10–15.10.2019.   „Nagu taevas, nõnda ka maa peal”, nii nagu mikrokosmos peegeldab makrokosmost, samamoodi peegeldab trükiplaat oma looja ideed, mis on ajust otse südamesse liikunud. Sarnast alkeemiat ja müstikat võib leida digitaalsetest väljatrükkidest, kus pilt on ilmunud paberile üheaegselt erinevate värvide kaudu. “Nagu ülal, nõnda ka all”(As above so below) on aforism, mis on seotud püha geomeetria ja hermeetilise kirjandusega.  

Lehed