ARS Concept lõpetas. Elagu kunst!

12.03.2019

Kolm kuud kestnud Eesti Kunstnike Liidu korraldatud ARS Concepti väljapanek lõppes 26. veebruaril vestlusringiga "Turg kunstile - kunst rahvale?", kus arutleti Eesti tänase kunstituru ja –maastiku olukorra ja arenguvõimaluste üle.

ARS Concept lõpetas. Elagu kunst!

Kolm kuud kestnud Eesti Kunstnike Liidu korraldatud ARS Concepti väljapanek lõppes 26. veebruaril vestlusringiga "Turg kunstile - kunst rahvale?", kus arutleti Eesti tänase kunstituru ja –maastiku olukorra ja arenguvõimaluste üle.

Teemal „Kunstnik – inimene, asjatundja, kaubamärk“ vestlesid dr Varvara Guljajeva, Peeter Laurits, Kaire Rannik, Erik Sakkov ja Olga Temnikova. Piia Ausman, Andres Eilart, Pekka Erelt, Andra Orn, Rain Tamm ja Kadi-Ell Tähiste arutlesid kunsti kui meelelahutuse, kire ja investeeringu üle. Kunsti rolli töökeskkonnas ja avalikus ruumis vaagisid Sixten Heidmets, Mari Kurismaa, Arne Maasik ja Kertu Väre. Vestlusi modereerisid Vano Allsalu, Kadri Laas-Lepasepp ja Pille Lausmäe. Positiivse ja konstruktiivse diskussiooni ligemale 100 kuulaja ning kaasamõtleja seas oli lisaks kunstnikele ja kunstiinstitutsioonide esindajatele ettevõtjaid, sisearhitekte, kunstikogujaid ja -huvilisi.

Eesti Kunstnike Liidu president Vano Allsalu selgitas, et kui ARS Concepti peamiseks eesmärgiks oli toetada kunstnikke nende teoste tutvustamisel ja uute koostöösuhete sõlmimisel, siis väljapanek suutis lisaks asjatundjatele üllatavalt positiivselt kõnetada ka neid inimesi, kes igapäevaselt galeriisid ja muuseume ei külasta. „Vestlusringides väljendatud mõtted kinnitasid ARS Concepti kolmekuulise pilootprojektiga kogetut. Kuigi kunsti väärtust ja positiivset mõju igapäevaelus ei sea keegi kahtluse alla, siis tegelikkuses ei ole heatasemeline professionaalne kunst paljudele potentsiaalsetele tarbijatele ja vahendajatele küllaldaselt ligipääsetav, kättesaadav ega mõistetav. Seetõttu tuleb nende küsimustega fokusseeritult ühekoos edasi tegeleda,“ tõdes Allsalu kokkuvõtteks.

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse projektijuht Kadri Laas-Lepasepp kinnitas, et kogujad ja kunstivahendajad olid vestlustes ühel nõul, et kunsti ostmisega kaasnevad kahtlemata emotsioonid, kirg ja huvi kunstiteoste vastu. „Eelkõige huvitavad kunstikogujaid just teostega käsikäes käivad lood. Kuigi kunstiteoste ostmises ei ole midagi ratsionaalset, siis kunstikogumise investeeringuväärtusele rõhumine on paljude galeristide käibefraasiks. Eesti Kunstiindeks on tõestanud, et kunsti väärtus ajas tõuseb, seega õigeid valikuid tehes, ei ole kunstikogumine pelgalt kallis hobi,“ selgitas Laas-Lepasepp. Sisearhitektide Liidu juhatuse esimees Pille Lausmäe tõi välja, et kuivõrd kunst mõjutab meist igaüht, siis seda enam ootaks asutustelt ja omavalitsustelt soovi ja võimalusi kõrgetasemelise kunsti eksponeerimiseks nii avalikus kui ka linnaruumis. „Kunst, nii maalikunst kui ka skulptuur, tarbekunst kui ka graafika ei peaks olema vaid kollektsionääride kirg ja hobi, kunst peaks olema tänapäeva Eesti lahutamatu kultuuri osa,“ rõhutas Lausmäe.

ARS Concept nautis Eesti kunstis haruldast publikumenu. Ekspositsiooni „Mõttega tehtud ja valitud kunst“ käis kokku nautimas tuhandeid kunstihuvilisi igas kuus. ARS Conceptis eksponeeritud valik 40 autori loomingust hõlmas suureformaadilist maali, skulptuuri, fotot ja graafikat, tarbekunsti osas olid esikohal klaas, tekstiil, keraamika ja ehtekunst. Esindatud olid nii traditsioonilisema kui eksperimentaalsema lähenemisega loojad, Eesti kunsti legendaarsete nimede kõrval olid väljas noorema põlvkonna tuntud tegijad.

Kunstiesitluskeskkond ARS Concept rajati osana EASi toel toimuvast projektist „Avatud ARS“, mille eesmärgiks on laiendada võimalusi professionaalse Eesti kunsti loomiseks ja tutvustamiseks. ARS Concept leidis aset tänu keskuse Mall of Tallinn T1 toele.

ARS Concept oli keskuses T1 avatud 22.11.2018 kuni 28.02.2019. Eesti Kunstnike Liidul on hea meel, et ARS Concepti tegevus on inspireerinud uusi ettevõtjaid sisenema kunsti müügi ja vahendamise turule ning uus kunstikauplus juba uue kontseptsiooni ja tegutsemispõhimõtetega võtab T1-s ARS Concepti ruumid edasiseks haldamiseks üle.

ARS Conceptis esinesid Ingrid Allik, Sirja-Liisa Eelma, Eleriin Ello, Front, Merike Hallik, Johnson ja Johnson, Liisa Jugapuu, Danel Kahar, Rene Kari, Jüri Kask, Raili Keiv, Holger Kilumets, Lauri Kilusk, Andres Koort, Liisa Kruusmägi, Eeva Käsper, Julia Maria Künnap, Annike Laigo, Laurentsius, Krista Leesi, Arne Maasik, Mihkel Maripuu, Maarja Mäemets, Maarja Niinemägi, Robin Nõgisto, Maret Olvet, Anne Parmasto, Kaire Rannik, Kateriin Rikken, Sten Saarits, Tiina Sarapu, Maria Tamm, Tamma Design, Anneli Tammik, Kertu Tuberg, Maria-Kristiina Ulas, Mart Vainre, Alo Valge, Mare Vint, Liisi Eelmaa.

Temaatilistel eriväljapanekutel “Mõttega materjal“ esinesid lisaks eelnimetatutele Maret Sarapu, Elna Kaasik, Kärt Ojavee, Urmas Lüüs, Tanel Veenre, Tõnu Noorits, Albert Kerstna, Olivia Nõgisto, Kaija Kesa, Lilli-Krõõt Repnau, Helen Tago.

Rohkem infot ARSi projektide kohta leiab www.arsfactory.ee

Tagasi üles