Elo ja Friedebert Tuglase koduaia eri tähenduskihte käsitlev näitus Kumus

13.05.2019

Alates reedest, 17. maist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“, mis ühendab nõukogudeaegset fotoarhiivi ja kaasaegset fotouurimust.
 
Näituse „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“ lähtepunktiks on Elo ja Friedebert Tuglase koduaia fotodokumentatsioon – esteetiliselt ja kontekstuaalselt väga põnev materjal. Tuglaste – praeguseks Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse – aia fotorepresentatsiooni, aeda ennast ja laiemalt aeda kui sümbolit on aastatel 2016–2019 uurinud kaasaegse fotokunsti meetodite abil Tanja Muravskaja.
Näituse fookuses on fotograafia kui võimas jutustusvahend, narratiivilooja. 1959.–1961. aastal võtsid Tuglased ette põhjaliku jäädvustamise ning valmis kolm albumit „Meie aed“ Paul Horma fotodega. Need aiafotod räägivad looduse imetlemisest, kirjainimeste oskusest säilitada kontakt loodusega ja korrastada keskkonda enda ümber. Veelgi jõulisemalt kõnetab aga see, millest need fotod vaikivad ning mis jääb aiast väljapoole – raske nõukogude tegelikkus selle repressioonide ja võimumängudega. Säärases valguses mõjub kogu aiailu eriti haprana.
 
Fotokunstnik Tanja Muravskaja kommenteerib projekti järgnevalt: „Kui näituse kuraator Elnara Taidre jagas minuga oma vaimustust Tuglaste fotoarhiivist, pani meid mõlemaid imestama jäädvustamise üksikasjalikkus, hool ja armastus oma aia vastu. Tormiliste poliitiliste muutuste keskele sattunud Tuglased tundsid end siiski nende maja ümbritsevate kõrgete mändide ja lopsaka aiaroheluse varjus kaitstuna. Aed muutus loomeisiksuse päästjaks ja inspireerijaks, kohaks, mille metafoor võiks olla „kuldne saar“ – pelgupaik, mille ümber möllavad lained, kuid sel saarel saab imetleda kõrget taevast ja loodust.“
 
Tanja Muravskaja otsib Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse aias Tuglaste pilku, aiapao kohalolu ja selle tähendust tänapäeval. Tema käsitluses ühendab foto dokumentaalseid ja poeetilisi aspekte ning kasvab ruumiliseks, luues omaette keskkonna aiakujundiga emotsionaalseks suhestumiseks ja erinevate mõttekihtide avamiseks. See keskkond jätkub ka näitusesaalist väljaspool, fotoinstallatsioonis Kumu hoovis. Aiatemaatika mõtestamisele aitavad kaasa graafilised teosed Eesti Kunstimuuseumi kogust. Silvi Liiva, Vive Tolli, Salome Trei, Maara Vint, Mare Vint ja Tõnis Vint on oma teostes toonud esile aia tähendusvälja eri tahke. Aed paradiisi sümboli, ideaalide ja utoopiate kohana ning sisepagulus kui vastupanu keerulistele sotsiaal-poliitilistele oludele on teemad, mis jäävad aktuaalseks ka meie kaasajal.
 
Kuraator: Elnara Taidre
Kujundaja: Villu Plink
Graafiline kujundaja: Külli Kaats
Aianduskonsultant: Helena Tuvike
Näituse meeskond: Allan Talu, Uve Untera, Helen Melesk, Mati Schönberg, Aleksander Josing, Tambet Kütt
 
Täname: Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus, Elle-Mari Talivee, Eesti Kultuurkapital
 
Näitus jääb avatuks 27. oktoobrini 2019.
 
Näituse pressialbumit näeb siit.
 
Näitusega kaasnevad publikuprogrammid:
 
16. mai kell 17.00 näituse tutvustus kuraator Elnara Taidre ja kunstnik Tanja Muravskajaga
 
25. mai kell 16.00 vestlusõhtu eesti keeles, räägivad Tanja Muravskaja ja Elnara Taidre
26. oktoober kell 14.00 vestlusõhtu vene keeles, räägivad Tanja Muravskaja ja Elnara Taidre
17. august kell 15.00 Tuglaste aia külastus Nõmmel ja kohtumine kirjandusteadlase Elle-Mari Taliveega
 
 
Lisainfo:
Elnara Taidre, PhD
Näituse kuraator ja Eesti Kunstimuuseumi graafikakogu hoidja
Tel +372 602 6050; +372 529 8215
elnara.taidre [at] ekm.ee
kunstimuuseum.ekm.ee
 
Liia Rebane, PhD
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 602 6026; +372 5681 6706
liia.rebane [at] ekm.ee
kunstimuuseum.ekm.ee
 
Kumu kunstimuuseum
Weizenbergi 34 / Valge 1,
10127 Tallinn
Tel: +372 602 6000
T - K, R - P 10.00 - 18.00
N 10.00 - 20.00
 
Tagasi üles