Hamilton Arts Councili ja EKL kunstnike vahetusprogramm 2019

30.09.2019

Hamiltoni Arts Council’i ja Eesti Kunstnike Liidu kunstnike vahetusprogrammi raames resideeruvad 2019. aasta oktoobris Tallinnas Kanada kunstnik Tyler Tekatch ja kunstnik Kai Kaljo Cotton Factory’is Kanadas.
 
Tyler Tekatch'i looming käsitleb unistusi ning nende olemust, taju ning selle peegeldusi ja kujutlusvõime seoseid teaduse ning religiooniga. Tekatch loob Kanada avangardfilmi kontekstis 16 mm filme, sidudes filmiloomingut, kollaaži, fotograafiat ja digitaalset kino interaktiivseteks installatsioonideks. Tekatch'i inspireerib igapäevastes rituaalides peituv salapärane, varjatud ja ka võõrastav mõõde.
„Püüan töötada uue tehnoloogiaga, et aidata kaasa uue meedia poeetikale. Esteetiliselt on minu juured Kanada avangardistliku kino juures ja seega on eriti suureks inspiratsiooniks olnud Jacki Chambers, Joyce Wieland, Michael Snow ja R. Bruce Elder ning nende teoste laiem kontekst. Omal ajal kasutasid nad kõik uut ja innovaatilist tehnoloogiat, et avastada uute meediumite esteetilist potentsiaali. Kõiki neid kunstnikke seob keskendumine visioonile ja selle korrelatsioonile kujutluses, nad püüavad väljendada kujutluste ja nägemuste metafoore ning minu looming järgib samu eesmärke.”
Tekatch on korraldanud kaks isiknäitust nii Hamiltoni kui ka Ottawa kunstigaleriis, tema teoseid on esitletud ka TIFF Bell Lightboxis, Rahvuslikus Filmikomisjonis ja WNDX Festivalil ja Souli ning Londoni festivalidel. Tekatch on Toronto-põhise Loop Collective'i liige.
 
Kai Kaljo on videokunstnik, kes on kunstnikukarjääri jooksul enim kogunud tuntust rahvusvaheliselt ning kes on esinenud projektides Londonis, Pariisis, Berliinis, Stockholmis, Helsingis, Varssavis, Amsterdamis, New Yorgis, Vancouveris ja Rio de Janeiros.
Kai Kaljo töömeetod on lihtne ‒ kasutades teoste loomisel käsikaamerat, võimaldab see vahetult asetada teose vaatajat kunstniku positsiooni. Kai Kaljo on kirglik ja avameelne kunstnik suhtumises kunsti ja kunstniku rolli ühiskonnas ning on seetõttu olnud pigem autsaider Eesti kunstimaastikul. Paljud rahvusvahelised auhinnad ja stipendiumid on siiski toonud tunnustuse ja tuntuse ka kodupubliku hulgas.
Kai Kaljo meediumikasutus kunstnikuna on sama mitmekesine kui tema võimed. Nõukogude okupatsiooni ajal õppis ta klassikalist muusikat Tallinna Muusikakeskkoolis, seejärel aga Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti ja vitraaži. Nõukogude Liidu kokkuvarisemine ja sellest tulenev Eesti iseseisvus tõid aga vabaduse kunstnike meediumikasutusele, eelnevalt õpitud oskused ei olnud uue turupõhise majanduse puhul enam vajalikud. 1990. aastatel osales Kaljo installatsioonikunstnikuna paljudes olulistes rahvusvahelistes projektides ja näitustel.
Aastal 1997 valmis Kaljo esimene videoteos „Luuser“ mis sidus ideoloogiliselt kokku varisenud Nõukogude ühiskonna ja Eestisse jõudnud Lääne turupõhise majanduse, kajastades ühiskondlikke kogemusi läbi isikliku vaatenurga. „Luuserist“ sai Kaljo nn läbimurdeteos, mis pakkus kunstnikule uusi võimalusi ja arengusuundasid.
Aastatel 2006‒2017 töötas Kaljo Tallinna Ülikooli kaasaegse kunsti professorina. Kuigi Kaljo on endiselt aktiivne videokunstnik, on ta viimasel ajal naasnud loomingus taas ka klaasi ja maalikunsti juurde. Kai Kaljo osaleb vahetusprogrammi raames Ontarios mitmetel kunstnikuvestlustel, kus ta tutvustab enda loomingut ja Eesti kunstimaastikku.
 
Hamiltoni Arts Council’i Euroopa kunstnike vahetusprogramm Cotton Factory’s pakub erinevate valdkondade ja kogemustega kunstnikele väärtuslikku koostöövõimalust eesmärgiga edendada nende kunstnikupraktikaid. Eesti ja Kanada vahel sõlmitud vastastikune koostööprogramm võimaldab igal aasta valitud kunstnikel resideeruda Hamiltonis ja Tallinnas.
 
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kunstnike Liidu peamised eesmärgid on visuaalse kunsti edendamine Eestis, kunstnike toetamine ja neile töö- ning esitlustingimuste loomine.
 
Hamilton Arts Council
Hamiltoni Kunstinõukogu eesmärk on tugevdada kunsti ja kultuuri rolli Hamiltoni linnas, tehes seda kättesaadavaks kogu ühiskonnale.
 
Cotton Factory
1900. aastal ehitatud Imperial Cotton Co. on loomelinnaku kompleks, kus asuvad töökojad ja ateljeed professionaalsetele kunstnikele.
Tagasi üles