Igor Gordini „Ideaalmaailmad“

25.02.2021

Aset leidis Igor Gordini „Ideaalmaailmade“ avamine.
 
Gordin on Eesti graafik ja maalikunstnik. Eesti Kunstnike Liidu liige, Eesti Vabagraafikute Ühenduse liige ja Narva kunstiühingu Vestervalli liige.
 
Väga võimsad ja sügavad tööd, mis sõna otseses mõttes alles sündisid ja esmakordselt vaataja ette ilmusid.
Tundmatu kunstnik Eduard Zentsik esines kolleegi ja innustaja näituse kuraatorina.
Fotod näituse avamisest.
 
Juba võib kuulda hulgaliselt suurepäraseid tunnustussõnu. Loomulikult on see nii riigis kui regioonis väljapaistva mastaabiga sündmus. Autor elas ja töötas palju aastaid põranda all, aga näitus sai kauaoodatuks. Loomingus oli pikk vaheaeg ja nüüd on palju plaane mitte ainult graafika, vaid ka maalikunsti vallas.
 
Tööd on kõrgeimal tasemel, brutaalsed, tehniliselt rafineeritud ja sellepärast on tähtis neid elavalt näha.
 
Autor tänab sõpru, sugulasi, kolleege ja kollektsionääre!
 
Mõned sõnad kunstiteadlaselt Mihhail Komaškolt: „Igor Gordin (1969) on kahtlemata üks kõige silmapaistvamaid kunstnike Narva kunstiühingus. Tema persooni (õigemini – tegelaskuju) eredus linnamaastikul oli kõige paremini märgatav möödunud aastakümnel, aga graafika ja maalikunst on tänaseni algupärased ja ilma selgitusteta äratuntavad. Segakogukonna jaoks, mis koosneb alalistest baaride külastajatest, näituste külastajatest, kohalikest kunstnikest,  isiklikku kollektsiooni täiendavatest linnakodanikest ja juhuslikest imestunud inimestest, on Gordin-inimene ja Gordin-kunstnik, linna jaoks aga on ta alati olnud ja jääb kutseks arutlustesse geniaalsuse ja pöörasuse piiride viirastuslikkusest. 
 
Milline Gordin igaühe jaoks ka ei oleks, temast saab esile tõsta põhilist korduvat diskurssi. Heites pilgu Gordini varasemalt modelleeritud töödele „Ebaideaalsed maailmad“, tekib tahtmatult kiusatus nimetada teda „maailmatasemel kunstnikuks, keda keegi ei tunne“. Selline dramaatiline oletus ei olegi reaalsusest kaugel.  Jah, Gordin on tunnustatud ja kolleegide poolt äratuntav, vaatajate poolt armastatud ja kogutud, seintele riputatud ja väärtuslik kingitusena, aga paljude tema tööde jaoks jäävad provintsi kunstimaastikud kitsaks. 
 
Gordini jaoks on iseloomulik sümbolite universaalsus ja pöördumine kollektiivse teadvusetuse poole. Tema tööde lihtsakoelisus, domineeriv brutaalsus ja „kaljujoonislikkus“ peatavad vaataja pilgu ja suunavad vaataja teadvuse kõige sügavamatesse kihtidesse – arhaismi, müütide, maa-aluste ja muinasjutuliste suunas. Gordini kunst on vahetus koosmõjus kunsti sünni peamise mehhanismiga – kunstiväljenduse peegeldusega vaataja teadvuses. Selliselt muutuvad kunstniku tööd sisemise refleksi ja dialoogi instrumendiks süsteemis kunstnik versus vaataja.
„Ideaalmaailmad“ on tähelepanuväärselt teistsugused. Siin puudub rituaalsus ja pöördumine sisemiste monstrumite ja hirmude poole. Samal ajal on Igor Gordini valitud stiil ja maneer ning vestluse toon  koheselt äratuntavad – neid ei ole võimalik millegi muuga segamini ajada.
 
Kui tervikuna jätkata püüdlust väljendada lähenemisviisi I. Gordini tajumisele, siis kunstnikust võib mõelda kui poeedist, kes ei ole leidnud maailmale suunatud sõnumitele sobivaid keelelisi vahendeid. Siiski Gordin poeedina jäädvustas selle, valides kujutava meetodi.
 
„Ideaalmaailmade“ poeetikas pöördub Gordin mitte müüdi ja maa-aluse, vaid lapsepõlve kivistunud kujundite poole. Nagu riiulile ununenud perekonna album, on see tööde seeria väga konkreetne ja skemaatiline, kus puuduvad lõhnad ja ajatunnetus. Tardunud hetked, heitlikud pooluned, titaanlikud täiskasvanute figuurid ja meenutused tollest mööda libisevast ajahetkest, mil maailm oli ideaalne. Kollektiivse lapsepõlve hetked ja kujundid, mis suunavad meid kaugele minevikku – ja seda kõike sümbolismis ja mustafiguurilises vaasimaali lakoonilisuses  - see ongi Igor Gordini „Ideaalmaailmad“.
 
Tere tulemast Gordini „Ideaalmaailma!“ GORDIN - see kõlab uhkelt!
Näitus on avatud 19.02 – 22.04.2021
 
Lisainfo: 
Eduard Zentsik
Kuraator
Tel: +372 5595 0295
E-post: zentsik [at] gmail.com
 
Olga Voronkova
Tel: +372 502 5385
E-post: olga [at] astri.ee
 
A-Art Galerii
Tel: +372 5595 0295
E-post: aartgalerii [at] gmail.com
Astri Keskus, 2. korrus.
Tallinna mnt, 41 Narva
 
Tagasi üles