Ilmus rahvusliku moenäituse „Eestlane olla ...“ kataloog

04.07.2019

Eesti Vabaõhumuuseumis esitleti moekunstnik Anu Hindi kureeritud rahvusliku moenäituse „Eestlane olla ...“ põhjalikku kakskeelset kataloogi, mis koondab sel näitusel aastail 2009-2018 esinenud 41 kunstniku töid. Anu Hindi, kes on ka kataloogi koostaja, kõrval kirjutavad trükises veel Anne Metsis, Harry Liivrand ja Riine Kallas, ingliskeelse tõlke tegi Riina Kindlam, fotod Mari-Ann Vellerand.
 
2009. aastal korraldas Eesti Moekunstnike Ühendus Hobusepea galeriis esivanemate tõekspidamistele ja ilumeelele pühendatud näituse „Eestlane olla...“, mida tänaseks on eksponeeritud paljudes maades 30 korral, nii galeriides kui muuseumites kui ka saatkondades.
 
Kokku 55 nimekat moedisainerit ja käsitöömeistrit on üheksa aasta jooksul erinevates maades näidanud, et eesti rahvakunsti kujundikeel, värvid ja mustrid on nende ilumeelde kodeeritud ja aastasadade jooksul väljakujunenud eesti stiil elab edasi ka tänapäeva rõivadisainis. Näituse pikk ajatelg annab võimaluse vaadelda tekstiili- ja moeeriala lõimumist erinevate põlvkondade loomingu kaudu. Moeväljapanek võimaldab mõtiskleda eestluse ja eestlaseks olemise, oma juurte hoidmise ja meile ainuomase säilitamise üle muutuvate-segunevate identiteetide maailmas. 
Kataloogi vanimad rõivad on loodud Tallinna Moemajas 80-ndatel aastatel, viimased mudelid on valminud 2018. aastal. Rõivaste taustaks on Eesti Vabaõhumuuseumi, Harjumaa, Muhu ja Heimtali muuseumi tekid, rõhutamaks seoseid vanade tekstiilide ja kaasaegse moekunsti vahel. 
 
Raamat-kataloog on mõeldud kummardusena kõigile naistele, kes läbi sajandite on siin väikesel maalapil loonud ilu, mis on valgustanud eestlaste südameid. Loodetavasti saavad raamatu lugejad inspiratsiooni nii esiemade käsitööst kui ka tänapäeva moeloojate etnilisest disainist. 
 
 
Anu Hint
Eesti Moekunstnike ühenduse juhataja
5291516
Tagasi üles