In memoriam Ilona Gaidukova

13.09.2019

9. I 1964–8. IX 2019
 
8. septembril lahkus meie seast ootamatult keraamik Ilona Gaidukova. Ilona lõpetas ERKI 1988. aastal ja jätkas hoogsalt valitud erialaga tegelemist ning näitustel esinemist. Ajapikku lisandus teisi kohustusi ja igapäevatöö kõrvalt jäi aega hingelähedase tegevuse jaoks vähemaks, seda tuli teha nö vabast ajast. Samas ei olnud tal ka soovi kunstiga tegelemisest hoopis loobuda, pigem vastupidi. Kui palgatöös oli vaja olla täpne ja reegleid järgiv, siis keraamikas sai end vabaks lasta ja nautida juhuslikkuse võlu – vabamat vormi, krakleeglasuure, ahjus tekkivat deformatsiooni jms. Plaane tulevasteks töödeks oli mitmeid…
 
Gaidukova töötas 1997. aastani Tallinna Keraamikatehases, peale seda Meistrite hoovi savitöökojas, seejärel Neitsitornis, siis raamatupidamisfirmas Opus Capita ja viimati Nordea pangas.
 
Ilona Gaidukova üks viimaseid esinemisi oli Eesti Keraamikute Liidu aastanäitus "Sada taldrikut", mis toimus 2018. aastal Keila raamatukogu galeriis, kus tema esitatud tarbekunsti tunnusmotiiv taldrik kattis paljude teiste keraamikute töödega Eesti Vabariigi juubeli puhul laua, kõnetades selliselt keraamikute argipäeva.
 
Kersti Laanmaa
 
Ärasaatmine toimub laupäeval, 14. septembril kell 11.30 Pärnamäe krematooriumis (Pärnamäe tee 36).
 
Eesti Keraamikute Liit
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kultuuriministeerium
Tagasi üles