Siim-Tanel Annus „Põlemine”

09.01.2020

Näitus avatakse Haus Galeriis neljapäeval, 9. jaanuaril kell 18.00.
 
Loomine näib Siimu jaoks olevat ainuvõimalik eksisteerimise vorm. „Täna on mulle kõige olulisem protsess. Mingi suur keerukas kunst või kunstnikuks olemine ei ole ju eesmärk. Ma tõesti naudin protsessi. Kui üks töö on valmis, hakkan tegema uut, sest ma tahan seda protsessi jälle uuesti kogeda, selles energias olla,“ räägib Siim Haus Galerii köögis kohvitassi taga. Kunstikõnelused temaga ei ole keerulised, pigem lihtsad ja muhedadki, pikitud mõnusa eneseirooniaga. Loojana on Siim Annus sügavuti mineja, läbitunnetaja, perfektsionismi otsija.
 
Hausi näitusel on eksponeeritud Siim-Tanel Annuse viimase perioodi maalid ja äsjavalminud fotoseeria. Tekstuursed, juhusest ja plaanipärasusest kantud lõuendid,  faktuursed mikromaailmad ennastületavas suuruses, kusagile kaduvusse keerduvad niidistikud sise- ja väliskaemuste vahel – Siimu maalid on tegelikult lihtsad, nagu kunstnik ise ütleb. See ei ole komplitseeritud filosoofia, kuigi nii võib näida, ometi on need vaid vaated maailmale, mida igaüks omamoodi näeb. 
 
Näituse fotoseeria on aga Siim-Tanel Annuse loomingu suhtes tagasivaatav, puudutades võimu ja valitsemise sümboolikat. Fotoseerial hoiab autor põlevat tulesaua, mis lõikab pilti diagonaaljoonena, saades alguse otsekui määramatust kosmilisest avarusest ning lõppedes kunstniku käes kõigeväelise tööriistana. Siimu enda sõnul on kunstnik vaid vahendaja, kelle kaudu looming tekib. Tema ülesandeks on siinkohal oma tajutava maailmaga kaasa minna, selle tuulte ja tulede hoovusi hoomata, jooni ja värve lugeda, neid lõuendile kanda ning siis õigel hetkel peatuda, et täiuse iseeneslikkus saaks loodule punkti panna. 
 
Piia Ausman, Haus Galerii
 
Siim-Tanel Annus (s. 1960) on maali- ja tegevuskunstnik ning graafik, kes end piire nihutavate performance’itega juba 1980ndatel aastatel kunstiajalukku kirjutas. 1974-1978 õppis ta  Tõnis Vindi stuudios, seejärel 1978-1984 kunstiajalugu Tartu Ülikoolis ning 1989. aastal ERKI-s graafikat. Kunstniku näituseid on toimunud üle kogu maailma, ent kõige olulisemateks peab ta Eesti esindamist Veneetsia biennaalil 1997. aastal ning grand prix’ teenimist Nanjingi Rahvusvahelisel Kunstifestivalil Hiinas 2015. aastal.
 
Näitus jääb avatuks 10. veebruarini.
 
Lisainfo:
Haus galerii
Piia Ausman
E-post: haus [at] haus.ee
Tel: + 372 641 9471
 
Uus tänav 17, 10123 Tallinn
E–R 10.00–18.00
L 11.00–16.00
www.haus.ee
Tagasi üles