XXVI aktinäitus "MEES, NAINE, VABADUS"

06.06.2019

Sellal, kui laulupeotuli tõttab Tallinna poole, kihutab alasti Hemingway läbi Euroopa Pärnu suunas. Ameerika maalikunstniku Waldo Peirce ülesvõtted „Vanamees ja meri“ autorist, Nobeli preemia laureaadist Ernest Hemingwayst, kalastamas Kariibi merel, jõuavad sel pühapäeval avatavale aktinäitusele MEES, NAINE, VABADUS. Pärnusse jõuavad ka Peirce fotodest inspireeritud hollandi maalikunstniku Peter Diemi visioonid Hemingwayst, kelle sünnist möödub tänavu 120 aastat.
 
Need unikaalsed taiesed toob Pärnusse Hollandis töötav eesti kunstnik Urmo Raus.
 
Eesti suvepealinnas näeb kuni 1.septembrini teisigi haruldusi. Näiteks faksiimile koopiat eesti kunstiklassiku August Janseni maalist „Kalevite võitlus karuga“, mida alates teose sünnist kuni tänaseni on vaid üks kord esitletud Janseni ja Nymani isiknäitusel Tartu Kunstimuuseumis.  August Jansen maalis selle rahvusromantilise teose 1929. aastal Riigikogu jaoks, ent hoidumaks teisel pool Peipsi järve elavate karude ärritamisest, ei eksponeeritud teost enne ilmasõda ei Riigikogus ega pole seda nähtud Toompeal siiani. Nimelt on hiiglaslike mõõtmetega maalil kujutatud dramaatiline stseen alasti Kalevipoja, Sulevipoja ning Olevipoja võitlusest vene karuga. Sellist motiivi küll Kreutzwaldi ja Faehlmanni „Kalevipojast“ ei leia, kuid legendid pole ühegi autori eraomand ning romantilise hingega August Jansenil oli vaba voli tollaseid ja tulevasi aktuaalseid mõtteid oma lõuendil peegeldada.
 
XXVI aktinäitusel „Mees, Naine, Vabadus“ näeb nii uute kui ka varasemate esinejate väljapanekutel inimkeha ilu ja vaimu vastuolu tänases liberaalses maailmas. Seegi kord pakume nautida uusi teoseid kodumaistelt loojatelt Jüri Arrakult, Jaan Toomikult, Kris Lemsalult, Kaupo Kikkaselt, Peeter Allikult, Mati Hiisilt,  Peeter Mustalt, Ülar Värgilt, Andrus Joonaselt, Enn Tegovalt, Aivar Kurvitsalt, Nadja Tšernobailt, Erki Kannuselt, Priit Pangsepalt, jt. ning Pärnus esmakordsetelt esinevatelt Mikelis Fišersilt Lätist, Ruta Jusionytelt Leedust, Sergei Isupovilt Venemaalt / USA-st.
Neist Kris Lemsalu ja Mikelis Fišers on hoolimata oma noorusest juba jõudnud loorberiteni isiknäitustega Veneetsia Biennaalil.
Rahvusvahelist XXVI aktinäitust „Mees, Naine, Vabadus“ saab vaadata Uue Kunsti Muuseumis Pärnus alates 10. juuni hommikul kella 9-st kuni 1.septembri õhtul kella 9-ni.
 
Näituse avamine leiab aset pühapäeval, 9.juunil kell 15.00.
 
Ootame külla kõiki, kellele kallis loovus ja sõbralik mõttevahetus Läänemere kallastel!
 
Näitust toetavad: Pärnu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kunstimuuseum, Studio Raus.
 
Lisainfo:
Mark Soosaar,
XXVI aktinäituse MEES, NAINE, VABADUS kuraator
Gsm: +372 502 4947
 
Uue Kunsti Muuseum
Esplanaadi 10, Pärnu
www.mona.ee
Tel: +372 4430772
E- P 9.00 - 21.00
Tagasi üles