Olete oodatud järgmisel reedel, 24. jaanuaril kell 18 Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljoni uue näituse „Vladimir Yankilevsky ja Valeri Vinogradov. Elementaarsed vormid ja tunnete anatoomia“ avamisele. Näituse kuraator on Tamara Luuk.
Moskvas 1938. aastal sündinud Vladimir Yankilevsky ja 1952 samas ilmavalgust näinud Valeri Vinogradov lahkusid Nõukogude Liidust ja asusid elama üks 1988 New Yorki, sealt paar aastat hiljem Pariisi, teine Tallinna aastal 1980. Kuivõrd mõjutab kahe sarnases kultuuriruumis ja sarnaseses poliitilises kliimas kujunenud kunstniku loomingu kulgu nende elukäik?
Mõlemad on üksiklased, kunstivälja melu ja ülerahvastatust vältivad, vene keele ja kultuuritaustaga, mõlemad maailmakodanikuks olemise raskuse ning kodumaatuse vahel kõikuvad loojad. Suurlinna, klassikalist muusikat ja džässi armastav võimsate polaarsustega töötav nõukogude alternatiivkunsti klassik Vladimir Yankilevsky ning Eesti loodusega piirnevat turvalisust hindav ja käsitööst lugu pidav Valeri Vinogradov, kes sukeldub meeleldi peenetesse faktuurivärelustesse, tasakaalustades neid teise äärmuse, satiiri ja sõna appi võtva pilaga. Mõlemal on annet ja haaret, üks paneb ennast Eesti kunstipildis maksma abstraktsete maalide jõulise tundlikkusega 1980-ndate lõpust, teine kerkib maailma kunstikeskuste tähelepanuvälja juba 1970-ndatel.
Yankilevsky üldistab halastamatu kriitilisusega selle maailma vastandlikkust, kaht teineteist tühistavat ja samal ajal toetavat polaarsust, maailma toimimist saatvat valgust ja pimedust. Tema vahel sarkastiliselt veidrad olendid on oma alasti naeruväärsuses eepiliselt üldistavad, nende tagant piilub Rumaluse ja Kurja manipuleeriv vaim. Vinogradovi inimest kisub odava edevuse, peaaegu porno poole, tema enesekesksus ja pahed on sirgjooneliselt ekshibitsionistlikud.
Küsimusele kas „kus?“, „kuidas?“ ja „millal?“ mõjutavad kunstnikuks olemist, vastaksid mõlemad väga tõenäoliselt „ükskõik kus“, „ainuvõimalikult“ ja „millal tahes“.
Täname: Rimma Yankilevsky, Anne Parmasto, Shalva Breus Fondation, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Prantsuse Instituut Eestis, Eesti Suursaatkond Pariisis ja kõik erakogujad.
Näitusel toimub ringkäik kuraatoriga 25. jaanuaril kell 13 eesti keeles ja kell 15 vene keeles, sissepääs tasuta.
Näitus jääb avatuks 6. aprillini Lasnamäe paviljonis (Jaan Koorti 24).
Kuidas tulla? Kunstihoone Lasnamäe paviljon asub Tallinnas aadressil Jaan Koorti 24. Kesklinnast pääseb paviljoni mugavalt bussidega nr 42 ja 67. Alusta Estonia peatusest Solarise kaubanduskeskuse ees. Sealt jätka sõitu Kotka kaupluse peatuseni. Väljudes pööra paremale, suundu trepist üles Lindakivi sillale ja pärast silla ületamist oledki kohal. Mööda Laagna teed autoga tulles on mahasõit Smuuli teelt.
Lisainfo:
Madli Ehasalu
Tel: +372 5621 8422
E-post: madli@kunstihoone.ee
Tallinna Kunstihoone
Jaan Koorti 24, Tallinn
K–P 12.00–19.00
www.kunstihoone.ee
www.facebook.com/TallinnaKunstihoone
www.instagram.com/tallinnarthall