Üritused

Kadri Toomi ja Kalli Kalde ühisnäitus “Utopias and Dreamscapes”
Kadri Toomi ja Kalli Kalde ühisnäitus “Utopias and Dreamscapes” avatakse sel laupäeval 16.10 galeriis Kunstverein Meissen, Meissenis, Saksamaal.   Näitusel eksponeeritakse kunstnike värsket loomingut. Kalli Kalde litograafiatööd on inspireeritud Eesti esimesest satelliidist ja kosmilisest programmeerimiskeelest. Linoollõike seeriast õhkub kaasaegse maailma ulmelisust, kus salapärased tegelased uudistavad vaatajaid ning nende pilkudes on segunenud tehisintellekt, virtuaalreaalsus ja inimlikkus. Kadri Toomi ekspositsioon on inspireeritud tühjadest perifeersetest nurgatagustest maastikest. Segatehnikas graafiline seeria "Nägemisviise perifeeriast" sisaldab utoopilis-krüptilisi maastikuvaateid, mille visuaal on kombinatsioon maastiku pärimusest, maakaartidest, topograafiast ning virtuaalsusest.    Näitus on avatud kuni 20.11.2021   Lisainfo
Vano Allsalu
Vano Allsalu „Maailm peas“
16.10.2021 kuni 30.01.2022
16.10.2021–30.01.2022   Tartu Kunstimuuseumis on 16. oktoobrist 2021 avatud maalikunstnik Vano Allsalu isikunäitus „Maailm peas“. Viltuse maja esimese korruse vallutavad värvilised, emotsionaalsed ja intelligentsed abstraktsed teosed. Publikule avaneb kunstniku stiihiline sisemaailm, mida on galeriiuksest sisenedes kutsutud avastama ning tunnetama ka külastaja – igaüks ise- ja omamoodi.  
esti Energiad, „Harjumuse jõud“
Eesti Energiad, „Harjumuse jõud“
16.10.2021 kuni 30.01.2022
Alates 16. oktoobrist on Tartu Kunstimuuseumi teine ja kolmas korrus Eesti Energiate päralt.   Kunstnike kollektiivi Eesti Energiad – Jüri Ojaver, Paul Rodgers, Jaan Toomik ja Jaan Paavle –  seob ennekõike isiklik sõprus. Esmakordselt esinesid mehed üheskoos enam kui kakskümmend aastat tagasi, 1999. aastal Tallinnas Soolalaos. Sestsaati on toimunud kaheksa välisnäitust, kuid Eestis on tegemist alles teise ühise ülesastumisega. Praeguse näituse eneseiroonilise pealkirjaga „Harjumuse jõud“ tõdevad meistrid, et nende eneseteostuse vahend – kunst – on ajaga muutunud eksistentsiaalsest sunnist harjumuspäraseks valikuks. Vaatamata mehelikule rohmakusele, mida kunstnike sageli musta huumoriga vürtsitatud loomingule kindlasti ette heita saab, ei ole nende siiras maailmavaatluses pahatahtlikkust. Vastupidi, kui otsida Eesti Energiatele ühisnimetajat, siis on selleks osavõtlikkus.  
Flo Kasearu, „Põõsastool“ seeriast
Flo Kasearu Frieze'il
13.10.2021 kuni 17.10.2021
Temnikova & Kasela galerii osaleb kunstimessil Frieze London Flo Kasearu Focus osas, messiboks H26 13.–17. oktoober   Täna, 13. oktoobril, alanud maailma tipp-kunstimessil Frieze London toob Temnikova & Kasela publiku ette Flo Kasearu sooloprojekti „Elust välja lõigatud", mis sai alguse sel kevadel Tallinna Kunstihoones koostöös kuraator Cathrin Mayeriga. Projekt keskendub tänapäeva Eesti sotsiaalse kanga ühele lõimele: naiste vastu suunatud koduvägivallale.  Galerii messil osalemist toetavad Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus ja Euroopa Regionaalarengu Fond.  
Raamatu kaas
Mai Levin „Kristjan Raud – suur kunstnik ja rahvuskultuuri ehitaja“ monograafia.   Väljaandja Mai Levini Sõprade Seltsing. Tallinn 2021.   Kaunilt kujundatud raamat on adresseeritud nii kunstiga seotud inimestele kui ka laiemale lugejaskonnale. Raamatu esimesed kolm peatükki käsitlevad eelkõige oma “Kalevipoja”-illustratsioonide ja teiste folklooriaineliste teoste poolest tuntud Kristjan Raua panust eesti kunsti ja kultuuri üldisemalt, järgmised neliteist – tema elu ja loomingut ning ühiskondlikku tegevust ühena Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi olulisematest asutajatest ning Eesti Vabariigi Haridusministeeriumi kunsti- ja muinsusosakonna juhatajana aastail 1919-1924, kaks viimast on pühendatud tema perekonnale ja retseptsioonile.   Teosele on kirjutanud saatesõna Anu Raud.  
Liisa Kruusamägi ja Maarja Mäemets „Värvikorallid“
Neljapäval, 14. oktoobril kell 17.00 avatakse HOP galeriis näitus „Värvikorallid“.   Näitus „värvikorallid” toob esmakordselt ühte ruumi kokku klaasikunstniku Maarja Mäemetsa ja maalikunstniku, illustraatori Liisa Kruusmägi loomingu. Kruusmägi külluslik ja detailiderohke maal ning Mäemetsa lihtne ja puhas vormikäsitlus otsivad omavahelist tasakaalu, mis vaataja meeli võiks pehmelt paitada. Näitusel kujutatu on inspireeritud veepõhjade kirevast, tuntud loodusuurija David Attenborough loodussarjadest ja isekogetust.  
Eve Luik „Alates Algusest“
Eve Luige personaalnäitus „Alates Algusest“ Tallinnas Õpetajate Maja galeriis 18.10.-29.11.2021   Olete oodatud näituse avamisele esmaspäeval, 18. oktoobril kell 16:30-19:30.   Kunstipublikul on tulnud piisavalt kaua oodata Eesti kontekstis ühe ainulaadsema ja mitmekülgsema kunstnikuisiksuse, tartlannast maalija ja graafiku Eve Luige taasesinemist pealinnas. Kunstniku aktiivsem näitusetegevus jääb 1990ndaisse, sealhulgas Tallinnas oli tema eelmine isiknäitus 1993 G Galeriis. Juugendliku fantaasiaküllase, narrative kujundava joonemeistrina tuntud kunstnik on vahepeal töötanud mitmes eri suunas, mh ammutanud uusi mõjutusi akadeemilisematest sfääridest, samuti kaasaja kunstist, süvenenud skulptuuri ja inspireerunud viikingitemaatikast, viimast seoses poja Steve Hindreksoni  arendatava „Viikingite Külaga“ Tallinna lähedal, kus ta on alates 2007 panustanud nii füüsilise keskkonna kui ka digilehe disaini.   
Reti Saks „Joonistatud paratamatus“
Reti Saks „Joonistatud paratamatus“
12.10.2021 kuni 10.11.2021
Tallinna Jaani kiriku galerii 12.10.-10.11.2021   Näituse avamine 12. oktoobril kell 16.00-17:45. Olete südamest oodatud! Väljapanek koosneb Jaan Tammsalu raamatu „Surm on edasitee“ illustratsioonidest ning valikust joonistustest, mis on valminud viimase kümne aasta jooksul näituste tarbeks. Vitriinides on näha illustratsioonid Villem Ridala raamatule „Püha rist“ (Eesti Kirikute Nõukogu, 2005) Kõik pildid sellel näitusel on joonistatud hariliku pliiatsiga valgele paberilie, lihtsalt.    Lisainfo: Reti Saks E-post: reti.saks [at] gmail.com Tel: +372 56641347www.reti.ee   Tallinna Jaani kiriku galerii Vabaduse väljak 1 10146 Tallinn
NATÜÜRMORT, õli, lõuend, 1927, Tartu Kunstimuuseum
Näitus on avatud kuni 17.oktoobrini 2021!   Aleksander Vardi (1901-1983) üle kuuekümne aasta kestnud looming sattus Eesti ajaloo kõige traagilisemale perioodile. Muutused nii kodumaises kui ka Lääne-Euroopa kunstis peegelduvad Vardi meistriteostes. See teeb tema loometee väga huvitavaks. Kunstikooli Pallas õpilasena (1919- 1925) võttis ta eeskuju oma õpetajate Konrad Mäe ekspressionismist, Ado Vabbe futurismist. Enesetäiendamise aastatel (1926-1929) Pariisis mõjutas Vardit kõige enam uusasjalikkus, mida ta õppis tundma venelase Vassili Suhhajevi ateljees. Vardi täiendas end ka muuseumides ja galeriides ning muljed kogetust avaldusid tema teostes hiljem.  
Linda Vilde
Kunstnik Liina Siib tutvustab ühiskonnategelase ja ajakirjaniku Linda Vilde elulugu ja tema kokkupuutepunkte 20. sajandi algupoole sotsialistliku naisliikumisega.   Vestlus toimub 19. oktoobril kell 18.30 Feministeeriumi kontoris. Feministeeriumi kontor asub Telliskivi 60a/3 majas, 4. korrusel. Sisenedes vali fonolukul number 71 ja vajuta telefonimärki. Vestlust juhib Airi Triisberg.   Facebooki sündmus asub siin.   Linda Vilde (1880–1966, kuni 1921 Linda Jürmann) oli ajakirjanik, ühiskonnategelane ja tõlkija.  

Lehed