Breadcrumb

Anita Kremmi isiknäitus „LEPING“

25.04.2025

30. aprillil 2025 kell 18.00 avaneb Hobusepea galeriis EKA noore kunstniku preemia 2024 laureaadi Anita Kremmi isiknäitus „LEPING“. Näituse kuraator on Ene-Liis Semper.

Anita Kremm on lepingute teemaga tegelenud juba 2021. aastast. Sellest lähtuvalt on ta viinud läbi rea praktilisi eksperimente, mille käigus on sõlminud lepinguid väga erinevatel teemadel ja erinevates formaatides: verega allkirjastatud leping, mille käigus osapooled kohustuvad avaldama kõige vägivaldsema teo oma minevikust. Sünnipäevaleping, mille käigus kõik külalised toovad sünnipäevalapsele raamatu, mida nad kohustuvad ise kogu õhtu kohapeal lugema. Võla leping, mille käigus mõlemad osapooled lepivad kokku vastastikkuses võlgnevussuhtes, mida saab lõpetada ainult lepingus kirjeldatud teo sooritamisega või eseme loovutamisega. Ja nii edasi. Sõlmitavad lepingud on juriidiliselt korrektselt sõnastatud, seega seadusandlikult pädevad ja allkirjastatud poolte kokkuleppel. Anita enda sõnutsi on see suund tema loomingulises tegevuses justkui koroona-ajastu kaasnähe: „Tundsin, et vajan rohkem teadmisi inimesest ja tema toimimisest. Tundsin, et kõik, mida tean, on vaid pealispind“.

Seekordse näituse aluseks on leping, mille autor on sõlminud ühe vabatahtlikuga, kellele ta annab üheks ööpäevaks üle kogu oma välise identiteedi: oma korteri, oma riided, oma söömisharjumused, oma igapäevarutiinid, oma telefoni ja arvuti, kõik sotsiaalsed ja perekondlikud kontaktid.

Eksperimendi käigus salvestatud videodokument võimaldab vaatajail küsida küsimusi, nagu: Mis on mina? Mis mind defineerib? Kas mina vajab välist identiteeti, et keegi näeks, kes ta on? Või tekib mina sellesama välise kirjelduse kaudu? Mis on meie mina määravad isiklikud ja üldised kokkulepped? Jne.


       Kuidas suhelda vanavanematega:
       Kohtudes tõstan käed suurelt üles, nagu tahaks anda suurt kallistust, ning ütlen:
       „Oooooo, privet dedulja, ooooo, privet babulja!“
       (Oooo, tere vanaisa, tere vanaema!)
       Kallistame esimese asjana. Neil on koer nimega Gucci ja ma ütlen talle tavaliselt
Gucman (hääldus: gutšman) või ka hüüan talle: „Ooooo, Guccikaaa!“
       Ta on selline koer, kes kogu aeg uriseb, aga armastusest. Annan talle harjumiseks
nuusutada oma käsi ning kui ta laseb, teen pai.
       Vanaema hakkab köögis toimetama, vanaisa naljatab:
       „Noh, tulid jälle pensionäride kulul sööma, jah?“
       Tavaliselt küsin nende käest, kuidas pensionäri elu on.
       „Kак ваша пэнсионерская жизнь?“
       „Kak vaša pensionerskaja žizn?“
       Laua taga räägin, mis ma sel nädalal tegin ja mis ma homme teen.
       Ütlen järgmist:
       „Eile oli Vene Teatris proov. Näitlejad lugesid ette teksti, siis kohtusin loovjuhiga,
et arutada etenduse plakatit. Plakatile tuleb kass. Ma ise tegin selle pildi“
       Vene keeles kõlab see järgmiselt:
       „Vtšera bõla v russkom teater repetitsõja. Aktörõ tšetali tekst. Potom ja vstretilas s dizainerom i mõ obsuždeli plakat predstovlenija. Na plakate budet koška i ja jejo sfotografirovala.“
       Näitan neile seda pilti, kuna vanaemale meeldivad sellised fotod.
       Minu vanaisa on kalamees, seega sööme sageli kala. Alati annan käest ka koerale paar ampsu. Kui toit on söödud, algab doominomäng. Doomino mängimine on püha tegevus. Keegi ei lahku majast ilma doominot mängimata. Mängides hoian klotse käes, nagu vanaisa. Vanaemale ja emale meeldib karbi sees hoida. Niiviisi mängimegi.
       Kui on aeg lahkuda, siis kallistan neid jälle ja ütlen, et varsti näeme:
       „Skoro uvidemsja!“
     Lahkumiseks on õige kergem tellida Bolt, sest oleks vaja veel toidupoest läbi minna. Tavaliselt meeldib mulle minna Torupilli Selverisse.
       Bolti tellides vali maksemeetodiks mu OÜ konto, mis lõpeb numbriga 5056.


Näitus jääb avatuks 26. maini 2025.

Anita Kremm (1998) on kunstnik, kelle meediumiks on fotograafia, teater, film, video ja performance. Erinevate stiilide ja meediumitega töötades on tal alati konkreetne kavatsus: keskenduda inimestevahelistele suhetele, piiridele tuntud ja tundmatu ning igapäevase ja tavapäratu vahel. Igapäevaste rutiinide häirimise ja mugavustsoonide ületamise kaudu loob ta ebatavalisi hetki, provotseerib igapäevast olmet ja kutsub tuppa tundmatust. Tema teosed on publikuni jõudnud Tallinnas, Helsingis, Moskvas, Weimaris, Grazis ja Prahas; tema eksperimentaalseid lühifilme on näidatud mitmetel Euroopa festivalidel. Anita Kremmi magistritöö “Mina/Tema - dialoogis Julia Kristevaga” võitis 2024. aastal EKA Noore Kunstniku preemia.

Näitust toetab: Eesti Kultuurkapital ja Advokaadibüroo COBALT. 
Kunstnik tänab: Irina Kremm ja Vladislav Kremm, Ljudmilla ja Hariton Drajev, Jakob Juksaar, Mia Maria Rohumaa, Aksel Haagensen, Karin Allik, Eva Mari Mahhov, Ele Mall Vainomäe
Mihhail, Tõnu Hiielaid, Oliver Reimann, Anette Pärn, Mark Raidpere, Peeter Kutman, Kanuti Gildi Saali perekond, Still Frame OÜ
Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

Lisainfo:
Hobusepea galerii
Tel: +372 56 451 591
      +372 52 85 324
      +372 6 276 777
E-post: galerii@eaa.ee
Hobusepea 2, Tallinn 10133
hobusepeadraakon.ee
K‒E 11.00‒18.00

Tagasi algusesse