Esmaspäeval, 13.01.2020 kl 17.30 avab Rein Mägar Draakoni galeriis isiknäituse „Näo tuvastus”.
„Näotuvastus on eriotstarbeline arvutiprogramm või funktsioon, mida kasutatakse isikutuvastuseks ehk isiku automaatseks kindlakstegemiseks või kontrollimiseks.“ Vikipeedia
Avatav näitus koosneb valdavalt portreedest, pakkudes lõbusat võimalust ühiste joonte otsimiseks arvutis tehtava töö ja portree maalimise vahel. Olgu selle kinnituseks juba näituse pealkirigi – „Näo tuvastus“. Arvutiprogramm suudab sekundi murdosa jooksul leida kaadrist inimese näo ja võrrelda seda tuhandete teiste nägudega. Sealjuures kasutab programm näo määratlemiseks 68-t punkti, kusjuures ninaots on alati punkt nr 31, ja nende punktide koordinaadid annavadki isiku näole iseloomuliku arvuderea.
Portree joonistamise ja maalimise õpetus sisaldab samu algtõdesid – tuleb leida punktid ja nende omavahelistest koordinaatidest hoolikalt kinni pidades ongi võimalik saavutada sarnasus modelliga. See on algus, kuid tänapäeval oskavad arvutialgoritmid näost lugeda ka meeleolu – viha, kurbust, rõõmu, üllatust ja küllap muudki. Rein Mägar kasutab fotot, kuid erinevalt sajanditagusest fotograafist, kes oma modelli sekunditeks liikumatult ja tõsise näoga paigale istuma sundis, püüab ta tänapäevase fototehnika abil jäädvustada modelli meeleolu ja liigutusi. Tihti on õnnestunud kinni püüda rõõmus meel ja naeratus.
Portreede ühiseks jooneks ja võiks isegi öelda, et autori käekirjaks, on modelli kujutamine poolfiguuris. See võte lubab kunstniku sõnul kujutada käsi ja nende tegevusi. Portreteeritava paremaks iseloomustamiseks on kasutatud detaile tegevusalast – metallikunstnik hoiab käes kirvest, sest see pole talle võõras. Teisel juhul on lisatud motiive loomingust – lendavad naisfiguurid. Selline lähenemisviis annab võimaluse neid taieseid võrrelda eksliibristega.
Lisaks akvarellipaberile maalitud portreedele on näitusel kompositsioone, mille teostus on klassikalisest akvarellitehnikast erinev ja isegi vastupidine ‒ kuiva pintsli tehnika krunditud aluspinnal.
Rein Mägar (1944) on õppinud Tartu Kunstikoolis, Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ning Leipzigi Graafika ja Raamatukunsti Kõrgemas Koolis. Töötanud aastail 1972–1992 kirjastustes Valgus, Eesti Raamat ja Bit, aastail 1992–1996 Eesti Erastamisagentuuris ja 1997–2000 OÜ-s Maves. Kunstilise toimetaja töö kõrval kirjastustes on kujundanud arvukalt plakateid ja raamatuid.
Mägar on Eesti Kunstnike Liidu liige 1977. aastast ning Eesti Akvarellistide Ühenduse liige 1998. aastast. Viimase paarikümne aasta jooksul on ta keskendunud akvarellmaalile ning osalenud arvukatel näitustel nii Eestis kui väljaspool. Mägara teoste valdavateks teemadeks on maastikud ja meremotiivid, värskeimas loomingus keskendub peamiselt figuuridele ja portreedele. Eesti Akvarellistide Ühenduse liikmena on Mägar viimase paarkümme aasta jooksul aktiivselt osalenud kõigil ühenduse näitustel, samuti osalenud akvarelliüritustel väljaspool Eestit.
Näitus jääb avatuks 3. veebruarini 2020.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.
Lisainfo:
Draakoni galerii
Gsm: +372 56 451 591
+372 52 85 324
Tel: +372 6 276 777
E-post: galerii@eaa.ee
Pikk 18, 10133 Tallinn
E–R 11.00–18.00
L 11.00–17.00