18.09 Sindi Muuseumis - „Kunstnikud kogudes“, kohalikud tekstiilid ja Kai Lobjakas

13.09.2021

„Kunstnikud kogudes“ ja Sindi Muuseum kutsuvad üritusele – külas disainiajaloolane Kai Lobjakas!
18. septembril kell 15.00
 
Sindis avati sel suvel projekti „Kunstnikud kogudes“ raames ajaloolase Aro Velmeti kogemuslik rännak „Ulmade linn“, mis süüvis tööstuslinna olemusse ning asetas Sindi teiste sarnaste kohtade kõrvale maailmakaardil. Linnaruumis tähistasid ajaloolisi paiku infotahvlid ja tööstuslinna erinevaid kihistusi aitas paremini mõista neid saatev audiotuur, lisaks olid muuseumis tutvumiseks EKA tudengite mõtted Sindi vabriku asukoha võimalike arengute teemal. Infotahvlid ja audiotuur jäävad küll alles ja kasutatavaks ka edaspidi, kuid projektile tõmbame siiski ühe mõttelise joone alla koos disainiajaloolase Kai Lobjakaga.
 
18. septembri üritusel on tähelepanu all Sindi vabriku toodang – uurime, milliseid kangaid on muuseumi kogudes ning neile aitab laiemat konteksti anda tööstustekstiilide teemaline loeng. Väga oodatud on ka sintlased oma isiklike esemetega – vabriku toodangust tehtud rõivad jms kannavad kõik oma lugu ning me tahaksime neid väga kuulda! Ootame teid (koos kõnealuste palitute, kleitide, pluusidega - või ilma) muuseumisse ühele mõnusale pärastlõunale!
 
Ürituse külaline Kai Lobjakas on kunstiajaloolane ja kuraator ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juht. Ta on olnud mitme nii Eesti kui rahvusvahelise näituse kuraator, uurinud ja kirjutanud nõukodude ja kaasaegsetest Eesti disaini ja tarbekunstipraktikatest, pidanud loenguid disainist. Ta on disainimuuseumide võrgustiku AAD liige ning on rahvusvahelise muuseumide nõukogu ICOM tarbekunsti- ja disainimuuseume koondava komitee ICDAD esimees.
 
Projekt „Kunstnikud kogudes“ viib kokku kaasaegse kultuuri väljal tegutsevaid loovisikuid ja väikemuuseumeid üle Eesti, et luua uusi võimalusi pärandi tõlgendamiseks ja selle vahendamiseks publikule. 2018. aastal EV100 kunstiprogrammi suurüritusena alguse saanud projekt on praeguseks loonud 11 sellist dialoogi, mis on päädinud eriilmeliste näituste ja sündmustega, tekkinud on uued kontaktid ja hoogustatud arutelu pärandi esitlemise ja tõlgendamise ning regionaalse kunstielu osas.
 
2021. aasta suvel oli publikule esitlemiseks valminud kaks uut Kukot – ajaloolane ja kultuurikriitik Aro Velmet töötas dialoogis Sindi Muuseumiga ning tehnoloogilise teateri praktik ja kirjanik Andrus Laansalu tegutses Orina mõisas säilinud traktoristide õppeklassis, luues seal loeng-performance’I „Diislidisko“. Rohkem infot projektide kohta: proloogkool.eu/kunstnikudkogudes või https://www.facebook.com/kunstnikudkogudes
 
Lisainfo:
Maarin Ektermann
Tel: +372 5552 0882
 
Sindi Muuseum
Pärnu maantee 26a, Sindi linn, Tori vald, Pärnu maakond
K–N 11.00–17.00
R–P 10.00–16.00
Tagasi üles