„Autoriehte anatoomia. Eesti ehtekunst 1953–2019“ Tartmusis

18.02.2020

Reedel, 21. veebruaril kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumis näitus „Autoriehte anatoomia. Eesti ehtekunst 1953–2019“.
 
Ehtekunst on üks laiahaardelisem, mõõtmetelt küll väike, kuid inimesele intiimselt lähedal asuv tarbekunstivaldkond. Näitusel tõstetakse autoriehe esile kui kunstniku isikupärase eneseväljenduse vahend, mis väärtustab inimest kõige erinevamatel viisidel, pakkudes talle jätkuvalt uusi visioone ja konteksti. Tegu on loominguga, mis tugineb eksperimentaalsusele nii oma ideedes, materjalides kui ka oskustes. Autoriehtele on omane edastada oma ajale olemuslikku, kuid ka ajale vastu pidada.
 
Ehtevalik 1950. aastatest tänaseni annab võimaluse vaadata ehet kui iseseisvat teost ning tunnetada, avastada, lahti mõtestada või laiendada ise selle tähendusvälju.
 
Rõhuasetus  valdkonna mitmetahulisusel ja ajas muutumisel tingib ekspositsiooni kronoloogilise ülesehituse, näidates nii klassikaliste kullassepaoskuste filigraansust ja ehtekivide võlu, hästi kujundatud vormi ekspressiivsust ja dekoratiivsust kui ka piiranguteta ideede ringi oma vabameelses ja tähenduslikus materjalikasutuses. Ehete kõrval saab ülevaate ka erialasest kontekstist avatud on hariduslikke ja ajastuomaste väljundite taustu, selgitatakse eriala põhimõisteid ja materjale – paljut, mis on Eesti ehet aja jooksul kujundanud.
Eksponeeritud on üle 300 teose 86 autorilt. Valik põhineb peamiselt Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ehtekogul. Lisaks on näitusele kaasatud teoseid ka Tartu Kunstimuuseumist ja autoritelt.
 
Ketli Tiitsar on kunstnik ja kuraator, kes töötab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis. Ta on lõpetanud EKA ehtekunstnikuna ning tegeleb selles valdkonnas aktiivselt 1996. aastast nii autori kui ka näituste koostajana.
 
Näitus toimub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ning Tartu Kunstimuuseumi koostöös.
 
Näitus on avatud muuseumi teisel korrusel kuni 24. maini.
 
Kuraator: Ketli Tiitsar
Koordinaator: Kristlyn Liier
Kujundus: Helen Oja, Raul Kalvo
Graafiline kujundus: Tuuli Aule
Keeletoimetajad: Hille Saluäär ja Richard Adang
Tõlge: Peeter Talvistu
 
Näituse töögrupp:
ETDM: Kristi Paap, Kai Lobjakas, Toomas Übner, Helen Adamson, Kaire Rannik, Anne Raud, Ago Märjamaa, Ian Märjamaa, Paul Rannik
 
Tartmus: Nele Ambos, Tanel Asmer, Indrek Grigor, Joanna Hoffmann, Mare Joonsalu, Margus Joonsalu, Jaanika Kuznetsova, Katrin Lõoke, Kristel Sibul, Kristo Tamm, Ago Teedema
 
Täname: Eve Margus-Villems, Piret Hirv, Liina Lõõbas, Claudia Lepik, Kristiin Elmat, Kristo Pachel, Kadri Mälk, Kärt Summatavet, Anna-Maria Saar, Marita Lumi, Mari Käbin, Kristiina Laurits, Tanel Veenre, Anneli Tammik, Eilve Manglus, Kertu Tuberg, Pilleriin Jürisoo, Kätrin Beljaev, Krista Lehari, Jaanika Pajuste, Sofia Hallik, Merle Kasonen, Hanna-Maria Vanaküla, Triin Kukk, Jaan Pärn
 
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
 
Lisainfo:
Katrin Lõoke
Tartu Kunstimuuseumi kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist
Gsm: +372 5198 0660
E-post: katrin.looke [at] tartmus.ee
 
Tartu Kunstimuuseum
Tel: +372 58817811
Raekoja plats 18, Tartu
K, R–P 11–18 
N 11–20
Tagasi üles