„Ava(sta)des mägesid“ Flo Kasearu Majamuuseumis 12. juunil

09.06.2021

Olete oodatud laupäeval, 12. juunil Flo Kasearu Majamuuseumisse sündmusele „Ava(sta)des mägesid“.
 
„Rooma impeeriumi varemetele elama asunud inimestel oli rändamiseks kolm põhjust: religioosne ind, vallutamistuhin ning seikluslik ja ettevõtlik meelelaad segatuna kaupmeheliku ahnusega. Mis ajendab meid tänapäeval reisima? Milline rändaja on selles maailmas võimalik olla?“
 
(Väljavõte raamatust „(Dis)covering ... Mountains“, lk 14.)
 
„Ava(sta)des mägesid“ on nime saanud kunstnik Flo Kasearu ja teadlase Sara Bédard-Goulet koostöös valminud taskuraamatu „(Dis)covering ... Mountains“ järgi, mis valmis 2020. aasta lõpus inglise ja prantsuse keeles. Raamat on loodud „Roots to Routes“ programmi raames, tuues reisikirjelduse ja joonistuste kaudu lugejani jutustuse, mille eesmärgiks on olnud avastada ja tundma õppida Barasse'i nimelist parki Marseille linnas koroonaviiruse puhkemise hetkel. Raamat räägib osaliselt imaginaarsest reisist ning kirjeldab Barasse'i pargi varjatud kultuuri ja maastikku, mis on ennekõike tuntud toksiliste punaste mägede kaudu.
 
Ühepäevase sündmuse raames toimub raamatu performatiivne esmaesitlus, uue installatsiooni loomine Flo Kasearu Majamuuseumi hoovi ja vestlusring. Esitlusel peab loengu kirjanik Mehis Heinsaar, kes räägib psühhogeograafilistest rännakutest, süüvides iidsete metsade, rabade ja mahajäetud teedega maastikesse. Teadlase Leena Kurvet-Käosaare loeng keskendub seejuures nii vabatahtlikule kui ka sunniviisilisele rändele ning erinevatele vahepealsetele seisunditele, kus sotsiaalsed, kultuurilised ja individuaalsed ettekujutused moodustavad kodukoha tajumise ümber kaasahaaravaid pinge- ja muutustevälju.
 
Raamatuga kaasnev jalutuskäik-performance, mis pidi toimuma eelmise aasta novembrikuus Marseille'is, lükkus epideemia tõttu edasi sügisesse 2021. Juunikuus toimuva Tallinna peatüki kaudu luuakse sild kahe eriilmelise kultuuriruumi – Põhja- ja Lõuna-Euroopa vahele.
 
„Roots to Routes“ on Baltimaade kunstnike, kuraatorite ja mittetulundusühingute vahelisest koostööst alguse saanud initsiatiiv, mille kuraatorid on Merilin Talumaa, Maija Rudovska ja Justė Kostikovaitė. „Roots to Routes“ kutsub seisma silmitsi tundmatu ja harjumatuga, ühtlasi uurides ja ümbermõtestades kodupaiga, kuuluvuse ja identiteedi mõisteid.
 
„Roots to Routes’i“ programmi esimene osa leidis aset Marseille’s 28. augustist kuni 25. oktoobrini 2020 toimunud 13. Manifesta biennaali „Parallèles du Sud“ raames. Koostööprojekt jätkub ka järgnevatel aastatel.
 
„Ava(sta)des mägesid“ ajakava 12. juunil:
13.30–14.00 Kogunemine Pebre tänav 8 maja sisehoovis
14.00 „Mobiilse maailma mitu palet“ – teadlase Leena Kurvet-Käosaare loeng (eesti keeles) 
15.00–15.30 Vaheaeg
15.30–16.30 „Psühhogeograafilised rännakud“ – kirjanik Mehis Heinsaare loeng (eesti keeles) 
16.30–16.45 Vaheaeg
16.45 Raamatu „(Dis)covering ... Mountains“ esitlus ja lugemine (inglise keeles) 
 
„(Dis)covering ... Mountains“
Flo Kasearu & Sara Bédard-Goulet
Roots to Routes, 2020
Ilmunud inglise ja prantsuse keeles
 
17.00 Annika Tootsi juhitud arutelu osalejatega (inglise keeles)
18.00 Õhtu jätkub Flo Kasearu Majamuuseumis
 
Loenguid salvestab Raadio Ööülikool
Kuraator Merilin Talumaa
Graafiline disain Viktor Gurov
 
Pressipäringute osas palun võtke ühendust: merilintalumaa [at] gmail.com, 52 66 272
 
Toetavad Eesti Kultuurkapital, Halika Õunatalu OÜ ja Temnikova & Kasela galerii.
 
Kuna üritus toimub õues, soovitame soojalt ja ilmale vastavalt riietuda.
Tagasi üles