Breadcrumb

Eelteade - Kristjan Raua nimelised preemiad 2024

07.05.2024

2024. aasta Kristjan Raua preemia kandidaadid

Kristjan Raua nimeline aastapreemia on vanim kunstipreemia Eestis – preemiat annavad alates 1973. aastast ühiselt välja Eesti Kunstnike Liit ja Tallinna Linnavalitsus. Kristjan Raua preemia omistatakse eelmise aasta jooksul valminud või esmakordselt avalikustatud loomingu, kunstiprojekti või -sündmuse eest kunstnikule, kunstiteadlasele või loomingulisele rühmale; erandina võidakse preemia määrata ka varem valminud teoste või elutöö eest.
 
2024. aastal esitati Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti, Eesti Kunstnike Liidu volikogu liikmete, Eesti kunstiinstitutsioonide ja kultuuriväljaannete poolt preemia nominentideks 52 kunstnikku ja kunstiteadlast: Art Allmägi, Indrek Grigor, Kristina Grigorjeva, Albert Gulk, Anders Härm, Külliki Järvila, Tõnis Jürgens, Margus Kadarik, Alice Kask, Linda Kaljundi, Raili Keiv, Eve Kiiler, Kristi Kongi, Karel Koplimets, Paul Kuimet, Merike Kurisoo, Raoul Kurvitz, Vilen Künnapu, Urve Küttner, Peeter Laurits, Maria Izabella Lehtsaar, Sarah Nõmm, Kris Lemsalu, Enn Lillemets, Holger Loodus, Urmas Lüüs, Maasike Maasik, Kersti Markus, Marge Monko, Tanja Muravskaja, Urmas Muru, Hans-Otto Ojaste, Kaido Ole, Aet Ollisaar, Al Paldrok, Katrin Piile, Laura Põld, Tanel Rander, Mari Roosvalt, Anne Rudanovski, Tõnis Saadoja, Ülle Saatmäe, Maret Sarapu, Margit Säde, Diana Tamane, Marje Taska, Kadri Toom, Timo Toots, Andreas Trossek, Mari Vallikivi, Raili Vinn, Toomas Volkmann.

Neli preemiat ja Enn Johannese kujundatud ning Margus Kadariku teostatud medalid antakse laureaatidele üle pidulikul tseremoonial Tallinna Raekojas esmaspäeval, 20. mail kell 17.00. Laureaatide nimed avalikustatakse 20. mai hommikul.

Kristjan Raua looming on üks neist eesti kultuuri algallikatest, mille mõju on jõudnud meieni läbi erinevate põlvkondade ja riigikordade, ületades erinevaid maitse-eelistusi ja mõtteviise. Kristjan Raua arhetüüpne roll rahvusliku kunstikultuuri suurkujuna on aastatega üksnes kasvanud – nii on temanimelise preemia iseloom ja tähendus tahes-tahtmata põimitud kunstniku enese eluloo ning loomingulise pärandiga ning selles kõnetavad meid töökus, meelekindlus ja heroiline jõulisus – looja enese kordumatu käekiri ja tema poolt kujutatud Kalevipoja iseloomus avalduvad jooned.

Preemia laureaatide hulgast leiab muljetavaldava nimekirja eesti kunstnikke ja kunstiteadlasi, kelle tegevus ja looming on pälvinud kunstimaailma tunnustuse ning on Eesti kunsti oluliseks osaks sarnaselt Raua enda pärandile. Nimetagem siinkohal üksnes mõningaid paljudest: Richard Kaljo, Lepo Mikko, Voldemar Vaga, Bruno Tomberg, Jaan Toomik, Anu Raud, Jaak Soans, Kaljo Põllu, Malle Leis, Kadri Mälk, Heie Marie Treier, Priit Pärn, Kaido Ole, Liina Siib, Ivo Lill, Tanel Veenre. Vaata ka: https://www.eaa.ee/kristjan-raua-preemia

Tagasi algusesse