Eesti Maalikunstnike Liidu näitus „Valge laev“

25.01.2023

VALGE LAEV -  DET VITA SKEPPET
Eesti Maalikunstnike Liidu näitus

Eesti Maja Stockholmis
Näituse avamine 03.02.2023 kell 17.00
3.02.‒27.02.2023   

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Maja, Eesti Kultuuri Koondis

Kunstnikud:  Vano Allsalu, Stanislav Antipov, Ivi Arrak, Urve Dzidzaria, Jaan Elken, Herlet Elvisto,  Evi Gailit, Anne-Mai Heimola, Eva Jänes, Saskia Järve,   Kai Kaljo,    Anniki Kari,   Erki Kasemets, Kaie Kal, Liis Koger,  Andres Koort, Liisa Kruusmägi, Piret Kullerkupp, Maret Suurmets Kuura, August Künnapu,  Vilen Künnapu, Mati Kütt, Maria Lapteva Sidljarevitš,  Philiph Arvo Luik, Ivika Luisk, Helle Lõhmus, Andrei Maksimjuk, Margus Meinart, Karl-Kristjan Nagel, Mall Nukke, Ulvi Oro, Riin Pallon, Tiiu Pallo-Vaik, Mall Paris, Sirje Petersen, Lii Pähkel, Ingmar Roomets, Mari Roosvalt, Uno Roosvalt, Rait Rosin, Leho Rubis, Valev Sein, Sorge, Аnatoli Strahhov, Ursula Sõber, Karl-Erik Talvet, Tiina Tammetalu, Edgar Tedresaar, Maris Tuuling.             
 
Näitust korraldab: Eesti Maalikunstnike Liit. Kureerib: Tiiu Rebane
 www.maal.ee     www.eestimaja.se     https://kultuurikoondis.se/

Valge laev oli 1860. aasta paiku Tallinna lähistel prohvet Maltsveti uskumustes laev, mis pidi tulema ja viima usklikud paremale maale. Teoloogi ja kultuuriloolase Riho Saardi järgi mainivad varasemad allikad maltsvetlaste uskumist ime läbi Jeruusalemma jõudmisest või pilve ootamisest, mis neid ära viiks. Maltsvetlastest saati on valge laev muutunud Eesti kultuuris tugevaks kujundiks, tähistades oodatavat ja loodetavat pääsemist, mis võib ka tulemata jääda.
Ajaloolisi paralleele on nähtud nii Esimese maailmasõjaaegses Inglise laevastiku ootuses  kui Teise maailmasõja aegse massilise põgenemisega üle Läänemere (peamiselt Rootsi) kui ka Nõukogude aja alguses katkenud sidemete taastamise
järel Eesti ja Soome vahel kurseerinud laevadega Vanemuine (1965-66),  Tallinn (1966-1980) ja Georg Ots (1980-2000).
Parvlaev Estonia uppus 28.septembri öösel 1994 reisil Tallinnast Stockholmi. Hukkus vähemalt 852 inimest.  
Valget laeva võib Eesti kultuuris pidada nii mütoloogiliseks sümboliks kui puht esteetiliseks kujundiks; nii ajalooliselt küllastunud märgiks kui reaalseks objektiks. Kindlasti on aga kunstnikel olnud vabad käed interpreteerimaks teemat  vastavalt isiklikule autorimõttele.  

Tagasi üles