Skulptor ja installatsioonikunstnik Elo Liiv avab esmaspäeval, 21. jaanuaril Kuressaare Raegaleriis isiknäituse “Useful (ab)use” ehk „Kasulik (väär)kasutamine“. Tegemist on valikuga Liivi viimaste aastate loomingust, mis käsitleb sügaval inimloomuses pesitsevat ja elu jätkusuutlikkust lõhkuvat häiret – väärkohtlemist ja (lähisuhte)vägivalda. Monumentaalsed, visuaalselt sügava poeesiana mõjuvad teosed toovad Raegaleriisse aega peatava mõttepausi ja lootusekiire.
Elame maailmas, kus igale tootele antakse kaasa mitmekeelsed kasutus- ja hooldusjuhendid, aga elamiseks koos oma lähedaste või naabritega tuleb igaühel justkui ratast leiutada ning leida tee õnneliku suhteni vahel liigagi valusate katsumuste kaudu. Maailm on ohtlik paik, kus vägivallatsejal jätkub alati õigust ja põhjendusi ning ohvrid omandavad jumaliku ande transformeerida kõik heaks. Ohvrite metamorfoosne väljumine vägivaldsest suhest, ühiskonnas aktsepteeritud ja aktsepteerimata sotsiaalsetest ootustest ja normidest läbi närimine ning iseenda üles leidmine, armastusel ja hoolel rajanevate suhete hoidmine on ordeneid vääriv kangelastegu. Samasugust kangelastegu sooritavad kollektiivselt genotsiidi all ägavad sajad erinevad rahvad, aga ka inimhaardes olev looduskeskkond.
Meie eksistentsiaalsetele vägivallaaktidele järgnevad süümepiinades tehtavad saamatud ja tihti fiaskoga lõppevad maailma päästmise püüded. Kuni me ei tegele kuritarvitaja (#abuseri) äratundmisega ja muutmisega iseendas, oma suhetes lähedaste, naabrite, loodusega, viskame abivajajatele graniidist päästerõngaid. Oma (ökoloogiliste) jalajälgede ümber oleva maa madalamaks rullimine ei aita samuti kuidagi kaasa paremate suhete või elukeskkonna tekkimisele.
Elo Liiv on skulptor ja installatsioonikunstnik, kes on pühendunud inimõiguste, rohelise maailmavaate ning pärimuskultuuri edendamisele. Tema loomingut iseloomustab mitmekülgsus, installatiivsus ja eksperimentaalsus. Rääkides tõsistest teemadest, õnnestub autoril esile tuua hinge kriipivate olukordade absurdsust, langemata samas meeleheitesse, vaid kutsudes leidma võtit väljapääsu leidmiseks ning andes edasi austust kõige elava suhtes.
Aastal 2024 valmisid Elo Liivi käe all Suurpõgenemise mälestusmärk Pärnus ning Rootsi jalgpalli legendi Ove Kindvalli mälestusmärk Rootsis. Valmisid valgusinstallatsioonid Narva Kreenholmis ning pärimusest ja loodususust inspireeritud installatsioonide seeria „Püha mets“ Eesti Vabaõhumuuseumis. Lisaks kureeris kunstnik Kastre maastikukunsti sümpoosioni „Kaera-Jaan“ ning Tartu Valgusfestivali TAVA2024, mille programmi kuulusid mitmed töötoad, installatsioonid ja kontserdid.
Näitus avatakse 21. jaanuaril kell 15.00 ning jääb avatuks kuni 20. veebruarini.
Lisainfo:
Kuressaare Raegalerii
Tel: +372 453 3266
+372 516 6433
E-post: raegalerii@kuressaare.ee
Tallinna 2, Kuressaare
T–R 10.00–17.00
L 10.00–15.00