Üritused

Urmas Lüüsi isiknäitus „Teatavate piiride poorsusest“
Neljapäevast, 20. maist 2021 on Hobusepea galeriis avatud Urmas Lüüsi isiknäitus „Teatavate piiride poorsusest“. Näitus jääb avatuks 7. juunini 2021.   Urmas Lüüs: „Pärast vanaema lahkumist hakkasin remondi jaoks korterit tühjendama. Minu ette oli kuhjunud 83 aastat elu. Kolme suvekuuga suutsin läbi kaevata vaevu poole inimhingest läbiimbunud kultuurikihist. Puupulga ja leukoplaastriga lahastatud riidepuu, kardinast kleit, nõelutud sokid, paigatud vakstu. Selles kõiges sisaldus mingi teadmine ja kohalolu. Üha sagedamini tundus, et suudan neid teadmisi lugeda. Kui avastasin riiulitäie heegeldatud ja tikitud linikuid, tundus, et kõrvalkapis olevad tarvikud vaid ootasid, millal ma pooleli jäänud tööd jätkaksin. Õppisin tehtust. Õhtu õhtult arenes ka vilumus. Üsna pea suutsin pisteid ja lõikeid lugeda nagu muusik nooti. Paistab, et lõhe kahe maailma vahel polnud suhtlemiseks takistus.  
M_M_M_M projekt
M_M_M_M projekt Okapi galeriis
14.05.2021 kuni 22.05.2021
Reedel, 14 mail Okapi galerii avab taas oma galerii uksed. Tähistame galerii 8.sünnipäeva Euroopas tuuritanud M_M_M_M projektiga.    Projekti muusikalise etteaste teeb performance & helikunstnik Erik Alalooga algusega kell 18.00.   „M_M_M_M“ on metallikunstnike Rait Siska ja Risto Tali, fotograafi Temuri Hvingija ja muusiku ning performance-kunstniku Erik Alalooga ühisprojekt, kus põimuvad autorite vaated kaasaegsele kunstile ja elule laiemalt. Lisaks kõigele muule ühendab kunstnikke huvi arhitektuuri vastu. Loomingulisi impulsse saadakse hoonete eripärasusest, selle detailsusest ja vormilisest struktureeritusest.  
Vaal galeriis avaneb Andres Tali näitus
20. maist on Vaal galeriis avatud Andres Tali näitus " [ S ⅄ M B O L ] ". Näitus kõneleb isiksuse ja sümboli tähendustest tänapäeva maailmas.   Andres Tali kirjutab: 
Lii Pähkel “Pirita Spirit”
Näitus otsib taga Pirita vaimu, kasutades selle tabamiseks erinevaid vaatenurki. Kord libisedes läbi akna, seejärel värskest õhust haarates.  Miski on see, mis teeb just Piritast parima paiga.  Seda polegi kusagilt mujalt maailmast leida. Pühendatud Piritale.   Maalinäitus Pirita Spirit on avatud 12. maist  Pirita Vaba Aja Keskuses. Näitus jääb avatuks kuni 5.09.2021   Lisainfo: Annie Rist Pirita Vaba Aja Keskus
Veiko Klemmeri isiknäitus „Mida raha eest ei saa“
Alates teisipäevast, 18. maist 2021 on Draakoni galeriis avatud Veiko Klemmeri isiknäitus „Mida raha eest ei saa“. Näitus jääb avatuks 5. juunini 2021.   Näitusel eksponeeritud teosed jätkavad Klemmeri poolt 2011. aastal alustatud abstraktsioonide seeriat. Valdavalt on avatava näituse teosed valminud 2019. aasta sügis-talvel. Teosteid oli eelnevalt kavas eksponeerida 2020 aastal, kuid pandeemia olukorrast tingituna toimub näitus aastase hilinemisega.  
Näitus „Kohtumispaik. 45 aastat hiljem“
Kastellaanimaja galeriis avatakse näitus „Kohtumispaik. 45 aastat hiljem“   Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis on alates 11. maist avatud näitus „Kohtumispaik. 45 aastat hiljem“. Eksponeeritud on tööd Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1976. aasta lõpetajatelt: Ann Mikk, Mai Paris, Anatoli Strahhov, Robert Suvi ja Urve Dzidzaria, postuumselt Lemming Nagel.   Sellel suvel täitub 45 aastat, mil Eesti Riiklikust Kunstiinstituudist (ERKI) said lõpudiplomi 6 tudengit, kes aastatel 1970-1976  omandasid kunstitarkusi maali erialal.   Juba õpingute ajal kujunesid välja erinevad isiksused, oli aimata erinevat loomingulist käekirja. Neli õpingute lõpetajat, Anatoli, Mai, Robert ja Urve spetsialiseerusid monumentaalmaali erialale (vitraaž, fresko, sgraffiito, mosaiik).
Karin Strohm „Maastikest“
Karin Strohm „Maastikest“
12.05.2021 kuni 05.06.2021
Maalinäitus „Maastikest“ koosneb visuaalseid mõttemänge kujutavatest maalidest, mis on inspireeritud looduse ja antropotseeni omavahelisest suhestumisest ja mõõduvõtust.   Kujutletavad looduse revanšid on kantud absurdist ja nihestatusest, ainestik on sürreaalne, ekspressiivne ja meeleline.   Karin Strohm (1986) on omandanud magistrikraadi maali erialal Eesti Kunstiakadeemias, olles enne seda lõpetanud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis skulptuuri ning õppinud Eesti Kunstiakadeemias installatsiooni. Aktiivses kunstnikutegevuses on Strohm oma haridusteed peegeldanud, liikudes skulptuuri juurest järk-järgult installatsioonini ning suubudes seejärel maali. Maali kui meediumi juures köidab Strohmi illusoorsus, võimalus ehitada värvide abil simulaakrume.  
Kõrgema Kunstikooli Pallas näitus „Eutektikum“
03.-23.mai 2021   ... eutektikum on üks eriline kahe kuni mitme aine sulam, mille sulamistäpp on madalam kui on koostisainetel üksikuna ...   Näitusel saavad kokku Kõrgema Kunstikooli Pallas erinevate erialaosakondade teosed nii kunsti, disaini, kui ka restaureerimise valdkonnast. On õppesemestri harjutustöid kui ka näiteid lõputöödest. Näituse sisse on sulatatud ka aprillikuus Pallase galerii aknal olnud restaureerimisteemaline näitus. Kuraator on püüdnud anda läbilõike vanematest ja uuematest tegemistest, nii suuremate gruppide koostööst kui ka tudengite individuaalsetest püüdlustest-tulemustest. Näitust läbivaks sik-sakiks on Pallase 100. juubeliks sündinud ränd-posternäitus kooli ajaloost, ideedest ja tänasest päevast.   
„Vägi“ Vana-Võromaa Kultuurikojas. Still: Lauri Nagel
Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim  Esimene peatuspaik „Vägi“ Vana-Võromaa Kultuurikojas 15.05. – 04.07.2021   Kuraatorid Jana Huul, Marje Taska ja Reet Varblane, koordinaator Stella Mõttus, kujundaja Villu Plink.    Kunstnikud Anna Hints, Peeter Laurits, Ivo Lill, Elo Liiv, Raul Meel, Len Murusalu, Terje Ojaver, Villu Plink ja Silja Saarepuu, Uku Sepsivart ning Sanne Sihm (Rootsi).  
EKKM Reskript 2021. Foto: Roman-Sten Tõnissoo
EKKM avab oma kogud külastajatele
04.05.2021 kuni 16.05.2021
EKKMi näitusemaja muutub ajutiselt kunstiteoste hoidlaks, mida saab külastada vaid juhitud ekskursioonil   Reskriptitud EKKMi kogude külastused kestavad 4. maist kuni 16. maini   Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) 2021. aasta avaprojekti „Reskriptitud EKKMi kogude külastus“ raames muutub näitusemaja hoidlaks ning ringkäike EKKMi kunstikollektsiooni juhatab produktsiooniplatvorm Reskript (Maarin Mürk ja Henri Hütt).    EKKM on kunstiasutus, mis, võtnud omale muuseumi nime, tegeleb pidevalt ka selle nime taga asuva institutsiooni taas- ja ümbermõtestamisega. Nagu muuseumile kohane, omab EKKM kunstiteoste kogu, mis on olnud osa EKKMi tegevusest juba 2007. aastast saadik.  

Lehed