Üritused

„Genius Loci III – Teised 1948.1986.“
„Genius Loci III – Teised 1948.1986.“
01.07.2022 kuni 28.08.2022
1.juuli – 21.08.2022 Kolmas suvi, kolmas kohtumine kohavaimudega, kolmas näitus 5-aastasest Genius Loci seeriast kahes kihis - kunst ja ajalugu. Sel suvel on kunstiks keraamika ja ajaloo-osaks pastoraadi kohavaimud 20nda sajandi teisel poolel: sõja ja pastorite lahkumisest kuni viimase pastoraadi elaniku Tõnu Õnnepaluni, kes sel aastal jõudmas 60nda verstapostini. 1948.a. Peale Teist Maailmasõda, Nõukogude riigikorra kehtestamisega Eestis, pidi kogu varasem elukorraldus ja harjumused kaduma, käsk oli antud: tuleb oodata kollektiivselt kommunistliku homse saabumist! Et utopistlik maailmakord usutavana mõjuks, nimetati kõik ümber, käibele tulid uued väljendid: täitevkomitee, poliitring, algorganisastsioon, külanõukogu, hävituspataljon, rahvakomissar, kommunistlik noor, jne. Mida keerulisemalt ja pikemalt sai midagi nimetada, seda tähtsama ja väärikamana pidi see mõjuma.  
Hanna Husberg ja Agata Marzecova „Virmalistest geosfäärini“
Neljapäeval, 30. juunil 2022 kell 18.00 avavad Hanna Husberg ja Agata Marzecova nime all Towards Atmosperic Care Hobusepea galeriis loomeuurimusliku näituse „Virmalistest geosfäärini“. Näitus jääb avatuks 24. juulini 2022. Kuidas me midagi kujutame? Mitte ainult kunstivaldkonda silmas pidades, vaid pigem teaduslikumas ja laiendatud kontekstis? Kuidas saavutada kokkulepe,  mida nimetada virmalisteks ja mida mitte? Näituse „Virmalistest geosfäärini“ autorid vaatlevad ajaloolise huvi kohalolu ja nähtavust atmosfäärilistes ilmingutes, fookusega virmalistel (lad. aurora borealis). Virmalised on olnud heaks abimaterjaliks nähtamatute protsesside ja Maad ümbritsevate sfääride (mida kutsutakse ka geosfääriks) lahtiseletamiseks ning on tajutavad vaid teaduse toel.
XXII Kohila Sümpoosion
XXII Kohila Sümpoosioni avatud sündmused
09.07.2022 kuni 01.08.2022
Kutse XXII Kohila Sümpoosioni avatud sündmustele! XXII Rahvusvaheline puupõletusalase keraamika suursündmus leiab aset Tohisoo mõisas 09.07.—1.08.2022.  Osalevad kunstnikud Jan Christian Hvistendahl Norrast, Kinga Ráthony Ungarist, Ruth Hazi Iisraelist, Callum Trudgeon Suurbritanniast, Denny Gerwin Ameerika Ühendriikidest, Rosana Tagliari Bortolin Brasiiliast, Rūdis Pētersons Lätist, Karin Flurer-Bruenger Saksamaalt, Vlad-Teodor Stochita Rumeeniast ja Eike Eplik Eestist.
Vestlusõhtu näitusel „Greatest hits“ osalevate kuraatoritega EKKMis
EKKMis toimub sel teisipäeval, 28. juunil kell 17.00 vestlusõhtu näitusel „Greatest hits" osalevate kuraatoritega. Evelyn Raudsepa kokkukutsutud näituseprojekti „Greatest hits" (18.06 – 7.08) raames valisid kuus Eesti kuraatorit näitusele ühe kunstiteose, mida nad igatsevad enim taaskogeda või mis neid antud ajahetkes väga kõnetab. Näitus moodustab sel viisil kaasaegse kunsti soovikontserdi, millele annavad isikliku kõla kuraatorite kirjad kunstnikele. Vestlusringis avavad kuraatorid teose valimise teekonda, arutlevad selle üle, mida tähendab „hiti" mõiste kaasaegses kunstis ning vestlevad sellest, millisena näevad nad eksperimentaalsemaid ja kuraatoritele suunatud näituseformaate nagu Raudsepa „Valitud hittide" projekt. Osalevad kuraatorid: Evelyn Raudsepp, Maria Arusoo, Maria Helen Känd, Maria-Kristiina Soomre, Marten Esko, Siim Preiman, Triin Metsla.
Mall Nukke „Elementa“ Kuressaare Raegaleriis
Mall Nukke on sündinud 1964. aastal Tallinnas. Tema haridustee on kulgenud sujuvalt läbi Tallinna Laste Kunstikooli ja Tallinna Kopli Kunstikooli Eesti Kunstiakadeemiasse, mille ta lõpetas 1992 aastal graafikuna (siis juba kandis õppeasutus nime Tallinna Kunstiülikool).  Alates 1992. aastast kuulub Nukke Vabagraafikute Ühendusse ja Eesti Kunstike Liitu. Alates 2009. aastast on ta ka Eesti Maalikunstnike Liidu liige.
Kelli Valk „Läbikäidavad toad“
Kelli Valk „Läbikäidavad toad“
27.06.2022 kuni 23.07.2022
Esmaspäeval, 27. juunil 2022 kell 18.00 avab Kelli Valk Draakoni galeriis isiknäituse „Läbikäidavad toad“. Näitus jääb avatuks 23. juulini 2022.
Biennaali kunstnike ja kirjutajate kohtumine. Foto: Ann Mirjam Vaikla
8. Artishoki biennaal  TAIMED KUI TUNNISTAJAD 29. september – 30. oktoober 2022, Tallinna Botaanikaaed 10 Kunstnikku / 10 Teost / 10 Kirjutajat / 100 Teksti  KUNSTNIKUD Sveta Grigorjeva, Aksel Haagensen, Alevtina Kakhidze, Sandra Kosorotova, Paul Kuimet, Marit Mihklepp, Liisa Saaremäel, Shubhangi Singh, Urmo Vaikla & Mikk Meelak, Ulla Alla & Merilin Kaup & Mari Möldre & Margus Tammik  KIRJUTAJAD Leslie Moody Castro, Evie Evans, Piret Karro, Maria Helen Känd, Inga Lāce, Peeter Laurits, Tamara Luuk, Mattias Malk, Margit Mutso, Triinu Kööba & Elisa-Johanna Liiv
Sirja-Liisa Eelma ja Tiina Sarapu „Must peegel”
22. juunil kell 11.00 toimub kunsti ja disaini eriala doktorandi Sirja-Liisa Eelma doktoritöö „Tühjuse paradoks. Maalipraktika, (näituse)ruumist ümbritseva oleku muutmiseni“ juurde kuuluva teise näituseprojekti „Must peegel” retsenseerimine Draakoni galeriis. „Must peegel“ on Sirja-Liisa Eelma ja Tiina Sarapu ühisnäitus. Eelretsenseeritakse Sirja-Liisa Eelma maaliseeriat „Must peegel“ ja kunstnike ühistöös valminud objekte. Näituse retsensendid on dr Elnara Taidre ja dr Pedro Cervio. Doktoritöö juhendaja on dr Alari Allik. Näitus on avatud 31.05.-25.06.2022.
Poola ja Eesti kaasaegsete naisdisainerite loomingut tutvustav näitus „Maailm läbi esemete”
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näeb alates tänasest näitust „Maailm läbi esemete”, mis vaatleb kahe riigi, Eesti ja Poola, naisdisainerite loomingut. Peale disainerite loodud esemete tutvustab näitus ka disainereid endid, nende mõtteid oma töö olemusest – kokku 33 silmapaistvat naist kaasaegses disainis. „Eestit tutvustavate disainerite seas on publikule nii juba ammu tuttavaid nimesid kui ka avastamisrõõmu, samas kui Poola väljapanek pakub suurepärase võimaluse võrrelda kahe riigi kaasaegset disaini, tarbekunsti, maitset ning üldiselt disaini hetkeolukorda,“ ütleb näituse kuraatori Triin Jerlei. „Kaht näitust ühendab fookus disainil kui protsessil ja loomingul. Esiletõstetud disainerite ja nende loomingu kaudu saab publik ka mõtiskleda valdkonna mitmekesisuse üle, kogedes nii materiaalset kui ka immateriaalset tööd, mis viib eseme sünnini.“
Rahvusvaheline näitus
Ainulaadne värvirikas ja mänguline rahvusvaheline näituste seeria “Colour Go-Go!” on tulemas Eestisse!Avamine 1. juulil kell 17. See suvi ja varasügis toob Soome ja Eesti kunstnikud kokku kolmele “Colour Go-Go” grupinäitusele, mis leiavad aset üsna erinevates paikades - Võru Vana-Võromaa Kultuurikojas, Hamina Ruutikellari galeriis ja Tartu Tampere Maja galeriis. Keset keerulist pandeemiat ja mitmeid globaalseid kriise toovad korraldajad Eestisse “Colour Attack!” näituste seeria “Colour Go-Go” nime all – näitus, mis käsitleb sisu ja vormi positiivse, optimistliku ja mängulise tähelepanelikkusega.  “Colour Go-Go” järgib lihtsat mängulist temaatikat, mis käsitleb värvi ja vormi ning palub kunstnikel luua töid näituse konteksti ja näituseruumi käsitlemise kaudu. Näitus loob positiivse ja mängulise raamistiku, mis küll on petlikult lihtne ent annab kunstnikele võimaluse käsitleda laias valikus teemasid.

Lehed