Üritused

Tõnis Saadoja näitus „Paberist linn. Ümbrikus taevas”
Esmaspäeval, 14.10.2019 kl 18.00 avab Tõnis Saadoja Draakoni galeriis isiknäituse „Paberist linn. Ümbrikus taevas”. Näitus jääb avatuks kuni 2. novembrini 2019.   Käesoleval näitusel jätkab Tõnis Saadoja maali ja fotokujutise vahelist analüüsi liikumisel ühe kindla pildiruumi sees. Kunstniku hüperrealismist lähtuv ja klassikalisi maalivõtteid kasutav looming on viimaste näitustega liikunud suurema üldistuse ja abstraktsuse poole, näidates elegantse lohakusega meisterlikkust maalimeediumi valitsemisel.  
Anonymous Bohi näitus „Meeletempel“
11.10.2019 kuni 02.11.2019
Alates 11. oktoobrist on võimalik Pärnu Kunstnike Maja galeriis külastada Al Paldroki alias Anonymous Bohi isiknäitust „Meeletempel“.   Meeletempel on avatud teadvuse teekond. Interaktiivsuse ruum, mis paneb teelolija tuledeviirgu ja füüsiliste objektide kaudu avama uued portaalid visuaaluniversumisse. Loome kontakti universumi vaimse tuumaga - füüsilise ning psüühilise energiaga. Näitus toimib kogemuste päästikuna - algatajana ja tõukejõuna. Meeletempel on sisemine metaruum post-digitaalrevolutsiooni ühiskonnas. „Anonymous Boh on loonud peatumatute ülemaailmsete tuuride, performance`ite, näituste ja publikatsioonidega ühe kõige esinduslikuma, märkimisväärsema, ajakohasema ja transformatiivsema kunstiliikumise ajaloos,“ kirjutas Ameerika kirjanik Ron Whitehead.  
Jerevanis leiab aset II rahvusvaheline graafikabienaal, mille satelliitnäituse Eesti graafikast pani kokku näituse kuraator Gudrun Koppel. Näitus nimega As Above So Below toimub Jerevani Kaasaegse Kunsti muuseumi galeriis 03.10–15.10.2019.   „Nagu taevas, nõnda ka maa peal”, nii nagu mikrokosmos peegeldab makrokosmost, samamoodi peegeldab trükiplaat oma looja ideed, mis on ajust otse südamesse liikunud. Sarnast alkeemiat ja müstikat võib leida digitaalsetest väljatrükkidest, kus pilt on ilmunud paberile üheaegselt erinevate värvide kaudu. “Nagu ülal, nõnda ka all”(As above so below) on aforism, mis on seotud püha geomeetria ja hermeetilise kirjandusega.  
Langevate lehtede ball KuKu Klubis
Laupäeval, 12. oktoobril ootame teid Kujutavate Kunstnike Klubi 85. hooaja avapeole „Langevate lehtede ball“.  Uksed avanevad 20.00.   Seinasid ehib näitus „Urmas Orgusaar 75“   23.00 astub lavale ansambel Puuluup   DJ Eric Sõlg keerutab plaate varaste hommikutundideni .   Sissepääs sisaldab sööki, jooki, kunsti ja tantsu   huvilistele 15.- Kuku Klubi kaardiga 5.- Kunstnike liidu liikmekaardiga tasuta     RSVP: Facebook
Toomas Kuusing „Tähtsad inimesed uurivad kärbsesitta“
Olete oodatud Toomas Kuusingu maali- ja graafikanäituse „Harilikud maailmad“ avamisele Vabaduse galeriis reedel, 11. oktoobril kell 17. Näitus on avatud 11. – 30.10.2019.   Toomas Kuusing elab ja töötab Võrus, kuid tema kunstiga on tuttavad ka kunstihuvilised kõikjal üle Eesti, ilmselt kaugemalgi. Tema kõverpeeglist nähtud maailma kujutised on vaieldamatult satiirilised, kuid need pole kunagi kurjad. Tema tegelased võivad tunduda veidrate, mõnikord isegi naeruväärsetena, kuid tal puudub nende suhtes üleolekutunne või didaktiline kõrvalt(ülalt)vaataja positsioon. Kuusing ise, aga ka ükskõik kes tema kunsti tarbijatest, võib olla üks tema hariliku maailma harilikest inimestest.  
Mary Reid Kelley & Patrick Kelley. Dionysose piitsapiug. 2015. Kaader videost. Kunstnike ja Pilar Corrias Gallery loal
Neljapäeval, 10. oktoobril kell 18 avatakse Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis näitus „Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen“.   Näituse pealkiri pärineb Eesti legendaarse teleseriaali „Õnne 13“ tegelaselt kingsepp Johanneselt ‒ klassikaliselt muhedalt ja elutargalt vanamehelt, kes sellega kõiki oma ukse taha jõudnud külalisi tervitas. Selline usaldus tundmatu suhtes on midagi, mis mõjub aastaid pärast teleklassika kullafondiks muutumist ootamatult päevakajaliselt ja poliitilise seisukohavõtuna, väärides just sellisena meelde tuletamist. Kumu uue näituse kontekstis on see samavõrra absurdne ja ilma igasuguste garantiideta kutse kõverpeeglis keskkonda, mis püüab igapäevasest või isiklikust tõukudes võtta üldisemat seisukohta kaasaja neurooside ja pingete kohta.  
Kolmapäeval, 9. oktoobril kell 17.00 avatakse Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu (Rävala 10) II korruse galeriis eesti avangardi klassiku Andres Toltsi (1949-2014) 70. sünniaastapäeva tähistav mälestusnäitus. Väljas on 10 mustvalget, osaliselt koloreeritud litograafiat aastaist 1982-1989, millel Tolts interpreteerib talle laia tuntuse toonud maale.   Toltsi energia käivitas algusest peale süstematiseerimine, iroonia, eneseiroonia ja alateadvus, millele vähemalt viimased 25 aastat lisasid ka autotsiteerimise. Väljapanekut läbivateks motiivideks abstraktsed konstruktsioonid, (surnud) loodus, reaalse objekti ja subjektiivse keskkonna süntees, otsib Tolts neis töödes  vastust küsimusele loodusliku ja kunstliku ning üleva ja madala kategooriate visuaalselt harmooniliseks ühendamiseks.   Näitus jääb lahti 20. detsembrini.  
Benno & Beardsley „Oli mul kord“
Benno & Beardsley „Oli mul kord“
15.10.2019 kuni 13.11.2019
Duonäituse pealkirjastus „Oli mul kord“ viitab omamise, mugavale ületarbimise ja muude inimese ennasthävitavate tõekspidamiste kaduvusele tuleviku Maal.   „Oli mul kord...“ on Britta Benno mõtteline jätk suvisele isikunäitusele „Düstoopiline Tallinn“. Vabaduse väljaku hoonete asemel on seekord düstoopilise linnamaastiku võttekohaks projektiruumile Kraam lähedal asuvad Mustamäe paneelmajad.   Benno kaasas projekti Viinis kunstiresidentuuris kohatud kaasresidendi, Ameerika kunstniku Heather Beardsley, kes kujutas kummastavalt sarnaseid düstoopilisi linnastseene. Kunstnike ühendab tehniliselt ka nostalgiliste leidesemete kasutamine, kollaažilik kihiline võttestik, trükigraafilised ülekandmise meetodid ja ootamatute materjalide kombineerimine. Benno joonistab, trükib või animeerib düstoopilistele linnavaadetele vee või tule, Beardsley õmbleb või tikib hooned taimestiku mahulisse rohelusse.  
21. Tartu noore kunsti oksjon
Neljapäeval,  10. oktoobril kell 18 toimub kahekümne esimest korda Tartu noore kunsti oksjon, kus enampakkumisel on 84 värsket kunstiteost 72 erinevalt kunstnikult. Enampakkumine toimub nii loomemajanduskeskuse saalis (Kalevi 17) kui samaaegselt ka Osta.ee keskkonnas.   Meelelahutuslikku õhtut juhib Reigo Kuivjõgi. Oksjonile registreerimine ja osalejatele numbrite jagamine algab kell 17.30, pakutakse suupisteid ja veini.   Oksjonile valitud 84 töö alghinnad ulatuvad 0,1 eurost 1500 euroni. 84-st oksjonile valitud tööst läheb saalioksjonil müüki 53 tööd ja samal ajal toimuval veebioksjonil Osta.ee-s 31 tööd.   Oksjoni konsultandi Reigo Kuivjõgi sõnul on harva noore kunsti oksjonil väljas nii palju töid. „Usun, et igaüks leiab siit endale midagi sobivat. Tark on tulla oksjonile kohale, et meelepärane töö kindlalt endale saada,“ julgustas Kuivjõgi.
Maarja Nurki „Surm struktuuri läbi“
Neljapäeval, 10. oktoobril kell 17.00 toimub Hobusepea galeriis performance`ite ja ettekannete õhtu pealkirjaga „Etteantud formaat“. Üritus toimub Maarja Nurga isiknäituse „Surm struktuuri läbi“ raames.   Etteastete impulsiks ja platvormiks on näitusel väljas olev teos, mis kujutab endast kõnepuldi ja surnukirstu hübriidi. Sellest teosest lähtuvalt keerleb üritus kõnelemise, keele ja surmaga seotud kujundite ümber. Etteasted varieeruvad kõnest, mis on suunatud nii elavatele kui surnutele, inimestele ja loomadele, ütlejatele ja vaikijatele, küsimuseni, kas viia puutinile lilli või mitte. Kuulda saab kõnet surma ohjamisest, kehale ja luudele suunatud etteastet ning enesetsenseerimisest ja kustutamisest.   Esinevad Kaspar Aus, Katrin Essenson, Hannah Harkes, Roomet Jakapi, Tanel Rander, Jaanus Sooväli.   Lisainfo: Hobusepea galerii

Lehed