Galerii-G kunstipreemia

05.01.2022

Galerii-G ja Royal Talensi 2021.a. kunstipreemia laureaat on maalikunstnik Liina Kalvik.

Maalimine ei ole Liina Kalvikule töö, vaid elu. Ta on sündinud maalikunstnik, kelle väljendusvahend on värv. Ta lõpetas Eesti Kunstiakadeemia 1996. aastal maalikunstnikuna, tema maalid olid väljas juba 1993. aastal noorte kunstnike tööde näitusel „Müra“. 1990ndate algus oli Eesti kunstis mitte ainult uuenemise, vaid paradigmaatiliste muutuste aeg. Liina Kalvikut ei puudutanud suunamuutused ei siis, ega puuduta ka praegu. Liina Kalviku maale võib vaadata autobiograafiliste jutustustena. Ta maalib isegi praeguses ajas veidi kohmetuks tegevalt otsekoheselt kõigest sellest, mis toimub tema ümber (ja temaga). Aga ta ei ole dokumentalist, tema elu ja eelkõige tähelepanekud jõuavad vaatajani fragmentidena, neis on mälule omast mineviku ja oleviku, tegelikkuse ja ettekujutusliku segunemist. Seetõttu polegi vaatajale tähtis, kas ekspressiivselt, sageli paari pintslitõmbe või värvilaiguga edasi antud kujutise taga on just see või teine konkreetne isik või juhtum. Tähtis on vihjetest tiine, isegi kummastav atmosfäär, mis vastuvõtjas vallandab assotsiatsioonide (ja konnotatsioonide) rea.

Liina Kalvik on läbi ja lõhki kolorist, kes mängib eelkõige pooltoonide ja nüanssidega. Ta saab väga hästi läbi ka sõnadeta, sest värvist ja stiliseeritud kujutisest tekkinud kujund räägib enda eest. Kuid ta ei välista sõna, tema teoste pealkirjad mitte ainult ei anna vaatajale võtme, mille abil kujund avada, vaid osutavad ka argielu välisele metatasandile.

Liina Kalvik on sündinud 14. mail 1973.a. 1991. aastal lõpetas ta Kopli kunstikooli ning läks Eesti Kunstiakadeemiasse õppima maalikunsti. Lõpetas kunstiakadeemia 1996. aastal. Hakkas näitustel esinema 1993. aastast peale, kui tema teosed oli väljas noorte kunstnike tööde näitusel „Müra“. Tal on olnud kümme isikunäitust, neist kolm on Vabaduse galeriis. Praegu on avatud seal „Vabadus Vabaduses“, kus on väljas 2020. ja 2021. aastal tehtud teosed. Liina Kalviku maale leidub mitmetes Eesti erakogudes.

1993 aastal hakkas Galerii-G OÜ ühes soomepoolse koostööpartneri Tempera OY-ga välja andma iga-aastast kunstipreemiat ühele aasta jooksul silmapaistnud Eesti kunstnikule. Alates 2006 aastast annab Galerii-G OÜ preemiat välja koos ühe maailma juhtivaima kunstimaterjalide tootja, Hollandi firma Royal Talensiga. Viimastel aastatel on preemia saanud Kelli Valk, Gudrun Koppel, Tiiu Pallo-Vaik, Kai Kaljo, Mara Ljutjuk, Kristi Kongi.

Reet Varblane
Galerii-G OÜ

Tagasi üles