Hämeenlinnas avati Eesti kunstniku Neeme Külma avaliku ruumi kunstiteos „Kartio”

15.10.2020

Hämeenlinnas avati linna uusima avaliku ruumi kunstiteos „Kartio“. Kunstiteose autoriks on tuntud Eesti skulptor Neeme Külm.
 
Hämeenlinna värskeim avaliku ruumi kunstiteos paikneb uue Pööli-nimelise parkimis- ja teenustemaja fassaadil. Parkimismaja asub Hämeenlinna raudteejaama vahetus läheduses ning Neeme Külma suur punane kunstiteos paistab kaugelt silma. Üle kuue meetri pikkune ja 3,4 tonni kaaluv roostevabast terasest Koonus on esimene avaliku ruumi teos Asemanrata piirkonnas ning osa Asemanranta kunstiprogrammist.
 
Hämeenlinna Kunstimuuseumi küsimusele, kust sai alguse kunstniku loominguline protsess, vastas Neeme Külm nii: „Kõik algab lihtsast küsimusest – millega on tegu? Millega ma silmitsi seisan? Meid mõjutavad kõik nähtused ilmast inimesteni. Kooniline vorm, mida ma teose puhul kasutan, on enamasti üheselt mõistetav. Selline vormigeomeetria on äratuntav nii liivakastilastele, reaalidele kui ka humanitaaridele. Mind paelus idee lihtsus. See on justkui üksainus akord – arhitektuurist ja keskkonnast tingitud füüsiline reaktsioon.
 
Külm lisas, et teda köidab mõte, et Koonus on kui linnaruumi leidobjekt. „Kuidas see paistab, meenutades teetööde koonust, mis on kui oksa külge rippuma jäetud särk? Selline eksponeerimisviis toidab ajutisust. Mõelda, et kunst ei ole igavene – unustades tema vastupidava materjali – see on kergendust pakkuv, sa lihtsalt võtad ta vastu. Looming pakub vaheldust „kiirendushäälele“ meie sees, pidevale rahulolematusele, mis meid lõhub. Sellele lõputule kiirendamisele tahaksin panna teele mõne koonuse, et me ei hindaks endid üle. Et võtaksime hoogu maha ja puudutaksime hetke, põimudes läbi argipäevaga.“
 
2020. aasta oktoobris valminud hoone ning selle juurde kuuluva kunstiteose tellijaks on linna parkimiskorraldusega tegelev ettevõte Hämeenlinnan Pysäköinti Oy. Hoone autor on arhitektuuribüroo INARO Oy. Teose kavandamiseks ning valmistamiseks on kulunud peaaegu aasta. Kunstiteose produktsiooni juhtis Valge Kuup Stuudio. Kunstiteos valmis Viljandi ettevõttes VMT Tehased AS.
 
Neeme Külm (s. 1974) on eesti installatsioonikunstnik, kes on tuntud peamiselt kohaspetsiifiliste ja minimalistlike ruumiinstallatsioonide poolest, mis tegelevad inimese ja ruumi koosmõju tõlgendamisega ning nendevaheliste puutepunktide äratundmisega. Soome publikule on Külm tuttav 2018. ja 2019. aastatel toimunud näitustelt „Alice, Neeme ja Jass“ (Helsingi Taidehallis) ning „Neljal käel“ (Joensuu kunstimuuseumis). Neeme Külm on lõpetanud 1998. aastal Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna ning õppinud 2003– 2005 samas interdistsiplinaarsete kunstide osakonna magistriõppes.
 
Lisainfo: Berit Teeäär, Valge Kuup OÜ, +372 53467245, berit [at] valgekuup.com
 
Lisateave kunstiteose omandamise kohta:
Niklas Lähteenmäki, Hämeenlinnan Maankäytön suunnittelujohtaja, tel +358 3 621 5584, +358 50 3846754 niklas.lahteenmaki [at] hameenlinna.fi
Tagasi üles