Heino Kivihalli Isikunäitus „Cum Deo“

09.06.2021

Tallinna Jaani kiriku galerii
1. 06.-27. 06.2021
 
Näituse avamine  reedel 11. juunil kell 16.00
 
1. juunist on Tallinna Jaani kiriku galeriis näha Heino Kivihalli ülevaatenäitus „Cum Deo“. Avamine on 11. juunil, kalligraaf Kivihalli 80. sünnipäeval. Kuraator Erkki Juhandi on väga tänulik, et saab Heino Kivihalliga, Tallinna meistriga, juba neljas kord koostööd teha. „See näitab, et meil on hea klapp, me mõistame seda vaimsust, mis ühendab,“ ütles ta. Kivihall lisas: „Me ajame ühist asja. See on kõige lihtsam. Elu ongi tegelikult lihtne. Kõik põhitõed on ääretult lihtsad, aga teinekord tuleb terve elu vaeva näha, et nendeni jõuda.“
 
Tegemist on Kivihalli neljanda näitusega Jaani kirikus. Tema eelmine näitus oli „Meie Isa palve eri keeltes.“ Seekordse näituse pealkiri on oluline ja ühesuunaline „Cum Deo“, mis viitab kunstniku mõttele, et ta on vaid meedium, kelle kaudu töötatakse. „Kunagi küsis üks kolleeg mu käest, kust ma kõik need tekstid leian. Ma ütlesin, et ma ei leia. Ma loen iga päev tekste. Nende tekstide igapäevalugemise seest antakse mulle need tekstid, millest saab midagi teha,“ selgitas kunstnik. Ta peab oma kohustuseks teha väärikas sõna nähtavaks, anda talle kunstiline vorm ja ulatada vaatajale. Mida ta sellega edasi teeb, kui palju aru saab, on juba vaataja probleem. „Minust on see asi välja läinud, ja elab nüüd oma elu,“ ütles kunstnik. Ta lisas, et näitusel on väljas puhtalt kalligraafilised tööd. „Olen tähele pannud, et tänapäeval professionaalseid kalligraafe, kes iga päev kirjutavad, enam ei ole. Lihtsalt ei ole tarvis. Aga mina veel olen,“ rääkis Kivihall, kes kirjutab ka praegu iga päev, et manuaalne tunnetus säiliks.
 
Heino Kivihall töötas 15 aastat Tallinna linnakalligraafina. Ta õpetab kirjakunsti alates 1981. aastast Tallinna Rahvaülikooli juures oma stuudios, varem on ta olnud kirjakunsti õpetaja ka Eesti Kunstiakadeemias, Tallinna kunstikolledžis ja Kankaanpää kunstikoolis Soomes. Kivihall on Kunstnike Kiidu ja Kujundusgraafikute Liidu liige. Ta on andnud välja laisulekirjade näidiste komplektid "Kirjavara I" ja "Kirjavara II" ning kunstimapi "15 kirjaeksliibrist siiditrükitehnikas". Alates 1970. aastate keskpaigast on ta kujundanud kalligraafiliselt raamatute kaasi. 2016. aastal andis juubelinäituseks "Scriptum" välja ülevaatetrükise "Kalligraafia". Heino Kivihalli on tunnustatud 1981. aastal Eesti Kunstnike Liidu preemiaga kalligraafialoomingu eest ja 2000. aastal Kuldraamatu autasuga "Scripta manent II" näitusel.
 
Lisainfo:
Erkki Juhandi
Näituse kuraator
E-post: erkki.juhandi [at] eelk.ee
 
Tallinna Jaani kiriku galerii
Vabaduse väljak 1
10146 Tallinn
T–R 10.00–16.00, K 10.00–18.00
Sissepääs näitusele kiriku kantselei uksest.
Tagasi üles