Breadcrumb

Jüri Arraku 101. isikunäitus

21.10.2021

Olete oodatud Jüri Arraku näituse „Pilk“ avamisele Vabaduse galeriis reedel, 22. oktoobril kell 18.
Näitus on avatud 22.10–10.11.2021.
 
Laupäeval, 30. X on Jüri Arraku Mikkeli majamuuseumi ja Vabaduse galerii näituste ühistuur: kell 13 algab Mikkeli muuseumis ja kell 14. 30 Vabaduse galeriis. Osalemine vaktsineerimispassi ettenäitamisel.
 
Ei Jüri Arraku (1936) nimi ega ka tema kunst ei vaja kunstihuvilistele tutvustamist. Arrak on Eesti kunstis ja kunstielus aktiivselt osalenud 1970ndate algusest peale ning tema loominguline aktiivsus ei ole raugenud. Kui päris esimeste väljapanekute puhul võttis tollane kunstipublik tema vaimukaid, aga teinekord ka valulisi sürreaalseid elupeegeldusi vastu kerge hämminguga, nagu see uudsete nähtuste puhul ikka on, siis 1980ndatest oli publik tema sageli mõistujutulised, antiik- või kristlikel müütidel põhinevad maali ja ka graafika igati omaks võtnud. Jüri Arrak on üks neist vähestest meie kunstnikest, keda tuntakse ja armastatakse. Jüri Arrak on kirjutatud meie kunstiajalukku, ka selle uusversioonidesse, sest tema rikkalikust loomingust leiab alati mõne uue vaatenurga, mis sobitub just vaadeldavasse aega.
 
Tänavust aastat võib kunstis tinglikult pidada ka Jüri Arraku aastaks: tema esimene isikunäitus oli kevadtalvel Tartus tARTupoe näitusesaalis, sellele järgnesid suvel Pärnus ülevaatlik graafikanäitus, septembrist Mikkeli muuseumis varajase looming näitus ja nüüd Vabaduse galeriis uute, peamiselt sellel ja eelmisel aastal valminud maalide näitus. Vabaduse galerii näitus on järjekorras tähenduslikult saja esimene.
 
Jüri Arraku viimaste aastate maalid on suhteliselt väikeses formaadis, neid võib isegi nii-öelda kodupiltidena vaadata. Kuigi kuhugi ei ole kadunud ei mütoloogiast tuntud teemad ega kunstnikule omane figuuritöötlus või pildiruumi võttestik (aukudega müürid, mis sageli kasvavad üle figuuriks, mida omakorda võib vaadata nii maaliruumis kui ka väljaspool asuva ühenduslülina jne), on kunstniku pilk mahenenud, toonud esile isiklikumaid tasandeid ja elukogemusi. Pilk on küll mahenenud, kuid ei ole oma teravust kaotanud. See on Jüri Arraku pilk.
 
Kuigi ainult maalinäituseks ei saa Vabaduse galerii väljapanekut ka pidada: Kai Kase tekst (seinal on lühike variant, kaasa saab igaüks võtta pikema versiooni) ei ole selgitus või kontekstuaalne lisand. “Kunstniku ja kingalusika” humoorikas lugu  annab viimastele maalidele metakihistuse, kus on tabatud Arrakule omast eneseirooniat ja flanöörlikku kõrvalpilku.
 
Galeriid toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Liviko AS.
 
Lisainfo:
Reet Varblane
Tel: +372 5565 5014
 
Jüri Arrak
Tel: +372 510 7000
 
Vabaduse galerii
Vabaduse väljak 6
10146 Tallinn
E–R 11.00–18.00
L  11.00–17.00
Tagasi algusesse