Juss Piho isikunäitus „Ring/Circle II“

10.05.2022

Tallinna Jaani kiriku galerii 
10.05.-12.06.2022

Näituse avamine teisipäeval 10.05 kell 17.00

Kunstnik Juss Piho maalinäitus on Tallinna Jaani kirikus teist korda. Õigupoolest on see näitus jätk eelmisel aastal toimunud näitusele, millele viitab ka näituse pealkiri  „Ring / Circle II“.

„Tegu on kunstniku ülevaatenäitusega, kus on eksponeeritud enamjaolt viimasel aastal valminud looming. Ajatud ja kohati staatiliselt mõjuvad maalid on otsekui kadreering, hetkeks seiskunud jutustus, mis peidab endas suuremat ja sügavamat lugu, ütleb näituse kuraator Erkki Juhandi. Ta lisab, et kunstnik annab oma maalide vaatajale vabad käed mõistmaks pildil toimuvat. Juss Piho loomingus on olulisel kohal sümbolid – näiteks ring või müütilisena mõjuv meie ajastule kohatuna mõjuv persoon – maalil "Printsess". 
Näitusel eksponeeritavad teosed ei ole maalitud seeriana, vaid on iseseisvalt valminud teosed, ometi moodustavad nad ühtse kunstilise ja kujundusliku terviku. 

Kunstiteadlane Reet Varblane ütles aasta tagasi Juss Piho maalidest rääkides, et neid võib nimetada metafüüsilisteks, mõeldes eelkõige maalis kujutatud teatraalse, mõne kultuuriliselt laetud detailiga (sammas) ruumi peale, aga ka sürrealistlikeks, kui mõelda kummastavate detailide peale. Enamik maale on figuratiivsed, olgu siis tegelaseks inimene või loom. 
„Tema maalidest võib rääkida kui lavastatud lugudest, kus tegelased on omavahel seotud, kuid kust ei selgu, millised on nende suhted,“ ütles Varblane. Ta jätkas, et suure loo sees on tavaliselt mitmeid väikesi, näiliselt juhuslikke lookesi, misanstseene. 

„Juss Piho maalid on vaiksed. Kuid mitte vait. Rääkimine käib neil täie hooga. Igale figuurile võiks mulli suu ette joonistada, kuid siis oleks see karikatuur,“ kirjutas Piho selle aasta alguses Haus galeriis toimunud näitusest „Üleval ja all“ Toomas Raudam ajalehes Sirp. Ta lisas, et Piho pildid võiksid olla ruudukujulised ringid või ringikujulised ruudud – kui vaid poleks inimest, kes on heakuri või kurihea.

„Juss Piho loomingu austajad saavad imelise ülevaate kunstniku viimase aasta loomingu paremikust,“ ütleb Juhandi.

Juss Piho on sündinud 14. juulil 1963 Tallinnas ja on vabakutseline  maalikunstnik. Ta on Eesti Maalikunstnike Liidu liige, Eesti Kunstnike Liidu liige, IBBY auliige. Piho on saanud mitu rahvusvahelist preemiat.

Lisainfo:
Juss Piho
ww.jusspiho.com
 
Galerist Erkki Juhandi
E-post: erkki.juhandi [at] eelk.ee
 
Tallinna Jaani kiriku galerii
Vabaduse väljak 1
Avatud T-R 10.00-16.00; K 10.00-18.00, sissepääs kantselei kaudu    

     

Tagasi üles