Killu Sukmiti ja Sandra Jõgeva vestlus näitusel „K aed“ 6.10 kell 16.00 Kraami

01.10.2019

6. oktoobril kell 16.00 toimub Kraamis Killu Sukmiti ja Sandra Jõgeva kunstnikuvestlus. Vestlus on osa Killu Sukmiti näitusest „K aed“, mis on inspireeritud kunstnik Malle Leisi maalist „Hr. Sukmiti aed“ ja teistest sama aia motiiviga maalidest. Näitust saab vaadata kuni 6. oktoobrini.
 
Üritus FB-is.
 
Kunstnik Malle Leis maalis 1994. aastal oma ateljee aknast välja vaadates maali „Hr. Sukmiti aed“ . Juhuslikult asub samas majas juba mõnda aega ka minu ateljee, mille aknast saan vaadata sama aeda, mida Malle Leis tollal. Selliseid maale on Leisil tegelikult veel. Kui 1994. aasta maalil on talvine aed, siis 2003. aasta „Hr. Sukmiti aed“ pakub kevadist vaadet. Sama aia motiiviga, kuid teise pealkirjaga on veel „Vaade Rästa tänavale“ (1993), „Rästa tänav V“ (1993), „Kased“ (2003) jt. Viimasega võrreldes on vaade vahepeal muutunud, üks kask on maha saetud. Aiast vasakule jääv naaber on püstitanud sildi „Kummikunstnikud“. Tegemist on rehvitöökojaga. Palju õnne, Joseph Beuys.
 
Feministliku liikumise eestkõnelejale ja akivistile Gloria Steinemile ei meeldinud mõte aiast. Rohelisus mõjus talle rusuvalt. Seda niikaua, kui ta otsustas, et teeb oma sõbra Alice Walkeri jaoks aia, mis on 100% kontseptuaalne: juhul, kui Alice juhtub külla tulema, saavad nad seal koos Gloriaga ja tema kassi Magritte’ga aega veeta.
 
Raamatus “In Search of Our Mothers’ Gardens” (1972) kõrvutab kirjanik ja aktivist Alice Walker oma kogemust Virginia Woolfi raamatuga „Oma tuba“ (1929). Walker räägib naistest, kellel ei olnud loominguks vajalikku oma tuba ega äraelamiseks piisavalt raha. Või olid nad vale nahavärviga orjad, kes ei omanud isegi iseennast, kuid tegelesid sellegipoolest loominguga. Alice Walker küsib, mis oleks saanud, kui ka näiteks laulmine oleks seadusega ära keelatud.
 
Rael Artel räägib Malle Leisi tööde kataloogi sissejuhatuses katsest defineerida ümber traditsiooniline lillevaikelu ning tänapäevasest sootundlikust vaatajast, kes „võib panna pähe queer-prillid“. Näitus „K aed“ on soov astuda dialoogi nii Malle Leisi aiamaalidega kui ka „feministliku huviga naiste maailma vastu“, millest kirjutab samas kataloogis Katrin Kivimaa.
„K aed“ on käsitöönäitus, mis on saanud lähtepunkti Malle Leisi maalidest, oluline kõrvalteema näitusel on kunstniku ja tema töö käsitlemine.
 
Killu Sukmit
 
Näitusel on kaastegev Urve Sukmit (tekstiil, käsitöö).
 
Biograafia
Killu Sukmit on graafikaharidusega kunstnik ja muusik. Kraam artist-run space’i kaasasutaja alates 2015. a. (koos Minna Hindiga). Ta on olnud ka üks Ladyfest Tallinn organisaatoreid (2016); koostegev rühmitustes Valie Export Society, The Elfriede Jelinek School of English Language ning Feminismiehitaja, mille tegevus keskendus naiste õiguste ja võimaluste artikuleerimisele Eesti ühiskonnas 1990.-te lõpus ja 2000.-tel. Mänginud trumme bändides Dr. Dorothee & Why, Extrafine, Paul Cole & Ring My Bell, Punane. Alates 2012. aastast lo-fi esteetikaga ning punkrokiliku helikeelega eksperimenteerivas duos Hello Killu (koos Hello Upaniga).
 
https://www.instagram.com/killusukmit/
 
Näitus jääb avatuks 6. oktoobrini 2019.
 
Üritus Facebookis.
 
Näituse installeeris Roosa Kuup
Tänud: Malle Leis, Urve Sukmit, Kaarel Kressa, Minna Hint, SYS Print.
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.
Kraam artist-run space tegevust toetab Eesti Kultuurkapital.
 
Lisainfo:
Kraam artist-run space
E-post: kraamspace [at] gmail.com
Ülase 16 / Madara 22
K-R 16-19, L-P 12-18
https://www.instagram.com/kraamstuff/
http://kraamstuff.tumblr.com/
https://www.facebook.com/thekraam/
Tagasi üles