Kristen Rästas „Hoolekandja“

08.10.2021

Neljapäeval, 14. oktoobril kell 18.00 avatakse Hobusepea galeriis Kristen Rästase isiknäitus „Hoolekandja“. Näitus jääb avatuks 1. novembrini 2021.
 
Näituseprojekt esitleb virtuaalreaalset kunstiteost nimega „Hoolekandja“ ning selle visuaalsetest vormidest inspireeritud maastikulisi skulptuure. Fiktsionaalne tegelaskuju, Hoolekandja, on saanud enda nime, olles kujundlikult selle keskkonna looja. Virtuaalne igavikuline maastik on miski, mida ta üritab arhitektuurselt planeerida vastavalt mälestusele päris maailmast. Kogemuslik rännak räägib soovist säilitada ja parandada ümbritsevaid tajutavaid ning aina hapramatena näivaid keskkondi, seejuures luues neist tehislikku visuaali, mis vahel tundub hoopiski ideaalsem ja kutsuvam kui käega katsutav.
 
Hoolekandja mälestustest koosnev monoloog on kergelt nostalgiline ning suhestub ümbritseva maastikuga. Heliklippide korduslikkus, keskkonna staatilisus ning kogeja interaktiivne lennuvõime loovad looduskeskkonna äratundmise läbi esmaemotsioonina võõrastava meediumi. Ei saa olla päris kindel, kas vaataja on paigutatud Hoolekandja rolli või viibib ta hoopis virtuaal-arheoloogilisel ekspositsioonil kellegi tundmatu mälupiltides, mis samaaegselt mõjuvad kollektiivse mälestusena, kujutades universaalseid loodusvorme ja tekstuure. Teosega esitab kunstnik nägemuse täiesti uute tehislike keskkondade loomisest ning kaasaegsest maastikupildist, selle kogemisest ja tõlgendamise võimalustest.
 
Interaktiivne virtuaalne kunstiteos eeldab vaatajalt täieliku kogemuse saamiseks VR-prillide kandmist ning puldi kätte haaramist. Teoses on 3D-maailm, mida saab iseseisvalt kummituslikult ringi lennates avastada. Tegemist on vaba platvormiga, millel puudub lineaarne algus ja lõpp. Iga kogeja jätkab sealt kus eelmine pooleli jättis.
 
Kristen Rästas on 1992. aastal sündinud eesti kunstnik. Rästas on lõpetanud 2019. aastal Eesti Kunstiakadeemia ja omandanud kaasaegse kunsti magistrikraadi. Ta on end täiendanud Ungari Kaunite Kunstide Ülikoolis Budapestis ja KASKi Kunstiülikoolis Gentis, Belgias. Rästas on näitustel osalenud alates 2012. aastast ning tal on olnud näitusi Eestis, Saksamaal, Leedus, Islandil ja Belgias. Ta töötab interdistsiplinaarse kunstnikuna, kelle loomingusse kuuluvad maalid, kontseptualism ja erinevad multimeedia projektid. Tema viimase aja teosed käsitlevad virtuaalseid ja kunstlikke maastikke, digitaalseid error´eid ja üleüldist kunstnikuks olemise obskuursust. Rästas on üks Robin Ellis Meta pseudonüümi all tegutsevatest kunstnikest ja post-gallery.online veebigalerii kaasasutaja. Kunstnik elab ja töötab Berliinis ja Tallinnas.
 
Kunstnik tänab: Kelli Gedvil, Kennet Lekko, Simon Dalzell, Ian-Simon Märjama.
Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.    
 
Lisainfo:
Hobusepea galerii
Tel: +372 56 451 591
      +372 52 85 324
      +372 6 276 777
E-post: galerii [at] eaa.ee
Hobusepea 2, Tallinn 10133
http://galerii.eaa.ee/hobusepea
K‒E 12.00‒18.00
Tagasi üles