Näitusel „Ghosts of Impossible Present“ käsitlevad Baltimaade kunstnikud meie ühiste ökosüsteemide kummitusi - ökoloogiliste katastroofide ja sõdade poolt keskkonda, taimedesse ja olenditesse jäetud jälgi.
Pikka aega on Balti regiooni ökoloogilised mured jäänud muu hulgas geopoliitiliste probleemide, imperialistliku agressiooni, ühiskonna polariseerumise ja sotsiaalse ebavõrdsuse varju. Kuid inimtegevuse vaieldamatu mõju keskkonnale ja kliimale on muutnud arusaamu. Ökoloogilisi probleeme tajutakse nüüd kui pakilisi poliitilisi küsimusi, mis on tihedalt seotud meie ellujäämise ja meie ökosüsteemide tulevikuga.
Keskkonna- ja kliimakriisiga tegelemine eeldab mitte ainult globaalse kapitalismi survega tegelemist, vaid ka kolonialismi pärandiga, mille juured on sügavalt juurdunud Balti riikide ajalukku. Vajadus dekoloniseerimisprotsesside järele on üha ilmsem, eriti praeguses sotsiaal-poliitilises murrangus, mida iseloomustab sõda Ukrainas.
Selle näituse kunstnikud kutsuvad vaatajat üles astuma vastu meie mineviku kummitustele, mis ilmuvad meile tänapäeval sõdade ja ökoloogiliste katastroofide kujul, et aktiivselt reageerida kliimakriisile ja analüüsida seoseid kliimakatastroofi ja koloniseerimise vahel. Kuna me seisame silmitsi tuleviku väljakutsetega, nagu kliimamuutustega kohanemine ning uute geopoliitiliste maastike ja võimustruktuuridega navigeerimine, on üha olulisem õppida uusi strateegiaid ja oskusi ning sõlmida uusi liite. Seda tehes võime loota, et suudame vältida langemist mineviku ja võimatu oleviku kummituste lõksu.
Kunstnikud: Linda Boļšakova, Eglė Budvytytė, Līva Dudareva, Elo-Reet Järv, Kristina Õllek, Liene Pavlovska. Kuraator: Solvita Krese. Näituse kujundus: Līva Dudareva.
Näituse on korraldanud Läti Kaasaegse Kunsti Keskus koostöös State of Concept Ateena, Eesti Kaasaegse Kunsti Keskuse ja Vilniuse Kunstiakadeemia Nida kunstikolooniaga ning seda toetavad Balti Kultuurifond, Läti Suursaatkond Kreekas, Eesti Suursaatkond Ateenas ja Eesti Kultuurkapital.
Rohkem infot SIIT.