Kunstnik Mery Crystal Ra ja füüsik Jaak Kikase vestlus Vabaduse galeriis

18.02.2020

Olete oodatud Mery Crystal Ra kunstnikuvestlusele Vabaduse galeriis näituse „Kohtingute akadeemia“ raames neljapäeval, 20. veebruaril algusega kell 18. Näitus on avatud kuni 26. II. 2020.
 
Vestlevad Tartu Ülikooli füüsikaprofessor Jaak Kikas ja kunstnik Mery Crystal Ra (Meeli Kõiva), vestlust juhib galerist Reet Varblane. Kõne alla tuleb Vabaduse galerii näitus, Mery Crystal Ra looming laimelt, iseäranis klaasi innovaatilised võimalused.
 
Mery Crystal Rad (Meeli Kõivat) on kogu tema kunstnikukarjääri huvitanud klaas kui materjal, kuid mitte klassikalised tehnikad ja vormid, vaid innovaatilised lahendused. Seetõttu on tema kunstist õigem rääkida installatsiooni kui rakenduskunsti või disaini võtmes. Mery Crystal Ra omandas kunstihariduse küll klaasikunstnikuna, kuid tema klaasinstallatsioone tuleks paigutada valguskunsti alla.
 
Ta on valguskunsti vallas tegutsenud juba enam kui kolmkümmend aastat ja osalenud oma töödega mitmel suurtel rahvusvahelistel üritustel (Unesco valgusaasta lõpuüritusel Mehhikos, USA CODA konkurss) ja tal on olnud isikunäitusi mitmetes maades üle maailma. Tema töid ei ole aga Eestis just väga sageli näha olnud. Kuid praeguse näituse üheks eellaseks tuleb pidada 2016. aastal Eesti kaevandusmuuseumis Kohtla-Nõmmel toimunud näitust, kohaspetsiifilist valgus- ja tegevusinstallatsiooni „Parasiidirand“.
 
„Kohtingute akadeemia“ võib tinglikult jagada kaheks. Galerii esimest osa iseloomustab kõige paremini võim ja seda esindav sümboolne pilk, olgu siis poliitilise või ka, kui kunstiajaloo peale mõelda, siis sümboolse võimu mõttes, kui meeskunstniku pilgu kaudu loodu oli esitatud eelkõige meeste pilgule – imetlejatele või ka kriitikutele.  Mery Crystal Ra võimusümbol on läbipaistev klaasist teerull; ambivalentne sümbol, mis ei ilmu vaataja ette objekti, vaid selle vahendatud kujutise – videopildina, mida ei näidata tavapärasel läbipaistmatul ekraanil, vaid transparentsel klaastaustal. Kunstnik on suutnud luua mitmekordse mängu näilise läbipaistvuse (demokraatia) ja võimu halastamatuse, materjali hapruse ja tugevuse (klaas kui praeguse aja üks sümbol) teemadel.  Õhtusel ajal, kui väljas on pime, on videopilti – võimusümbolit teerulli näha ka galerii kaitsvatest seintest väljaspool. See peegeldub vastu väljakult, puudelt, Jaani kiriku seintelt ja akendelt.
 
Teise ruumi võtmesõna on puudutus – seda taas nii otseses kui ka ülekantud tähenduses. Ruumi keskne element on baldahiinvoodi, kohtumispaik, võimalus kellegi või millegi leidmiseks, aga ka meenutamiseks, sest laiekraanina üle seina eksponeeritud video kaudu on kunstnik sidunud Vabaduse galerii installatsiooni kaevandusmuuseumi kummalise ruumi – maa-aluste käikudega, otsekui osutades inimsuhete keerdkäikudele. Kui väljapaneku esimeses ruumis osutab kunstnik väljapoolsele, võõrandunud võimule, siis teises ruumis on kunstnik ise võimukehtestaja. „Parasiidiranna“ video ja eelkõige seda saatvate manifestaalsete mõtete, mida vaataja kuuleb kõrvaklappidest, kaudu sõidab tema ise vaatajast nii-öelda teerullina üle. Ehk siis ühiskonna paaria, parasiit, nagu Mery Crystal Ra ise kunstnikku eneseirooniliselt on määratlenud, on võtnud võimu üle.
 
Kunstniku sõnul testib ta sellega füüsilist, vaimset ja energeetilist sobivust ehk kuidas lansseerida ikka ja alati uut ja igatsetud toodet (sest majandusterminid on praegusel ajal tunginud kõikidesse, ka kunstisfääri) ehk suhet.
Installatsiooni helina on kasutatud Margo Kõlari elektroonilist teost „Siidikangas“. Näituse graafilise kujunduse on teinud Margus Haavamägi.
 
Galeriid toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Liviko AS.
Kunstnik tänab Eesti Kultuurkapitali, Jaan Laasikut (Klaasart), Ain Toime, Anton Rütmani, Netiabi, Anton Jegorovit, Videali, Raivo Lotti, Helle Metslangi, Joann Feymani, Risto Tammeorgu (Gravex).
 
Lisainfo:
Reet Varblane,
Galerist
Gsm: +372 5565 5014
 
Mery Crystal Ra (alias Meeli Kõiva)
E-post: meeli.koiva7 [at] gmail.com
 
Vabaduse galerii
Vabaduse väljak 6
10146 Tallinn
E–R 11.00–18.00
L  11.00–17.00
Tagasi üles