Lugemik esitleb Brüsselis Tanja Muravskaja uut raamatut

15.03.2023

18.–19. märtsis 2023 osaleb Lugemik esimest korda Brüsselis toimuval kunstiraamatumessil WIELS Art Book Fair, kus näitab viimase kolme aasta jooksul ilmunud trükiseid. Esmaesitlusele tuleb Tanja Muravskaja ülevaatlik monograafia Tanja’s Gardens, mis koondab kunstniku teoseid aastatest 2005–2022. 

Mitmed raamatus eksponeeritud teosed on omandanud peale Venemaa alustatud sõda Ukrainas uue mõõtme. Raamatus on reprodutseeritud Muravskaja ka üks rahvusvaheliselt tuntuim teos „Kolm õde“ (2015), milles kaks nõbu, üks Ukrainast ja teine Venemaalt, väljendavad oma arusaama Maidani revolutsioonist ja Krimmi okupeerimisest. Kolmas õde (töö pealkiri viitab sõnamängule, kuna ukraina ja vene keeles kutsutakse nõbusid õdedeks) teoses on kaamera taha peidetud kunstnik ise.

Euroopa piiril asuvas Eestis elades on kunstnik olnud tunnistajaks pidevale sõjaohu tunnetamisele ühiskonnas ja pildistanud NATO liitlasvägede sõdureid, kes korraldavad muuhulgas ühisõppuseid Venemaa piiri lähedal. Nende kõrval on vormirõivastest ja paraadile pääsemisest alles unistavad Eestimaa poisid ja tüdrukud: noorkotkad ja kodutütred.

Tanja’s Gardens on järjekorras 101 Lugemiku kirjastatud raamat. Raamatu koostas Tanja Muravsjaka koos raamatu graafilise disaineri Indrek Sirkeliga, raamatu kirjastamist toetas Eesti Kultuurkapital.

Raamatu esitlusele eelneb näitusetuur Tanja Muravskajaga WIELSi kaasaegse kunsti keskuse projektiruumis, laupäeval 18. märtsil, kell 13.00.

Lisaks varasemalt ilmunud trükistele on messil väljas ka neli möödunud sügisel ilmunud raamatut: Kristina Õlleki Filter Feeders, Double Binds & Other Blooms, Marge Monko monograafia Flawless, Seamless, Ott Kagovere ja Sandra Nuuti koostatud Dear Friend Catalogue, ning ka koos näitusega Lugemik 100 Books projektiruumis Page Not Found ilmunud kataloog, mis tähistas Lugemiku 100 raamatu ilmumist. 

Lugemiku ja Tanja Muravskaja osalemist WIELSi kunstiraamatumessil toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti suursaatkond Brüsselis. 

WIELS Art Book Fair 2023
18.–19. märts 2023

WIELS Contemporary Art Centre
Avenue Van Volxemlaan 354
1190 Brüssel, Belgia
www.wiels.org

Jälgi Lugemiku tegemisi ka Instagramis!

Foto:  Indrek Sirkel. Tanja Muravskaja raamatu trükkimine Tallinna Raamatutrükikojas.

Tagasi üles