Breadcrumb

Mall Nukke „Uued ikoonid“ lõpetamine

27.11.2023

Mall Nukke näituse „Uued ikoonid“ lõpetamine 30.11 kell 18.00.
Seekord võtab autor üritusest ka ise osa, sest avamisel haiguse tõttu ta kohal olla ei saanud. Mall Nukke räägib oma ikoonilaadsete pisimaalide taustast ja loomisest.

Olete teretulnud Artrovert Galeriisse!

*

Mall Nukke „Uued ikoonid“ on miniatuurseid maalid, mis näevad välja nagu bütsantsi ikoonid, kuid ei ole seda. Nukke hakkas neid maalima 1998. aastal ja uued 12 ikoonilaadset maali on valminud 2022–2023.

Nukke selgitab: „Need maalikesed on minupoolne mõtisklus ja pildiline väljendus apokalüptilisest tänapäevast. 21. sajandi algupoolt võiks kirjeldada Shakespeare mõttega, et aeg on liigestest lahti ning eriti tormiseks on läinud viimased aastad. Kogunenud pinged, mida tunneb vist küll enamus inimesi, olen kujutanud oma “uutes vanamoodsates”
maalides“.

Ikooni jutustav ja illustreeriv lihtne pildikeel annab võimaluse näiliselt keerulisi protsesse enda jaoks lahti mõtestada. Maalid on ainult välispidiselt pühapiltide sarnased. Neid eristab algsetest eeskujudest tehnika, nad on loodud õlimaali ja kollaaži sümbioosis, sarnasust lisab kuldamistehnika. Tõsised teemad on muutunud neil pisut naljakateks ja narratiivseteks.

Sest, kust meil rasketel aegadel ikke jõudu ammutada, kui mitte irooniast.

Tiiu Randmann-Mihkla valgusinstallatsioon kutsub osa saama erilisest kogemusest, mille loovad valgus, heli ja külastaja ise nende sees.
Randmann-Mihkla kommenteerib oma teost: „Maa seostub meile reaalsusega, siin on meie kodu ja töö. Ma toidab ja katab. Siin kasvatame oma lapsi ja saame vanaks. Sama oluline on taevas, millele me ehk nii palju tähelepanu ei pööra. Ometi on taevas see, kuhu tõuseb pilk, kui püüame midagi meenutada või otsime vastust küsimustele.
Kui oleme õnnelikud, on tunne, et terve taevas hõiskab koos meiega, ja õnnetud, kui plaanid vastu taevast lendavad. Uskumustes on taevas paradiis ja hinge koduks pärast maise teekonna lõppu. Taevas on värve, lootust ja ingleid.”

Kunstnik Tiiu Randmann-Mihkla loodud padjasarnased objektid täidavad neile langeva valguse toel hämara ruumi maagilise valgusega. Neid saatev Antti Kammiste heliteos on kui rännak kuhugi seni veel tundmatusse paika. Selles on ärevust, kurbust, rahu ja lootust - tundeid, mis on väga isiklikud, kuid omased meile kõigile.

„Hingede aed” on jätk Tiiu Randmann-Mihkla ja Antti Kammiste 2021.a novembris toimunud näitusele Haapsalu linnagaleriis ja käesoleva aasta jaanuaris Telliskivi Loomelinnakus.

„Kui mõlemad kunstnikud lähenesid galeriile näitusemõttega, siis tundus, et need sobivad just kokku novembrikuisesse hingedeaega – mõlemad kunstnikud tegelevad toimetulekuga – toimetulekuga nii füüsilise kui vaimupimedusega ning nii sobivadki Nukke „ikoonide“ kullaläige ja huumor hästi kokku Randmann-Mihkla helendavate valguspilvede ning Kammiste rahustava muusikaga“, sõnas Artrovert galerii asutaja Siim Raie.

Näitus ja Installatsioon jäävad avatuks 2. detsembrini 2023.

Lisainfo:
Siim Raie
Artrovert galerii
Tel: +372 5076807
E-post: galerii@artrovert.ee
Turu plats 3, 11611 Tallinn
T–L 12.00–18.00

Tagasi algusesse