Mary Crystal Ra (Meeli Kõiva) näitus “Enigma kohtab Dantet”

28.03.2019

03.04.19 - 30.04.19
Tartus, Physicum galesiis
 
Kolmapäeval, 3. aprillil kell 17 avatakse Tartus, Physicumi galeriis Mary Crystal Ra (Meeli Kõiva) näitus “Enigma kohtab Dantet”.
 
Näitusel “Enigma kohtab Dantet”, mida kunstnik on nimetanud ka “kodeerimismänguks lõpmatuse peegelristteel” eksponeerib Mary Crystal Ra oma valgusteoseid, maale ja teise dimensiooni viivaid peegleid.
neli luigesilma läbi  sinise udu / lähenevad mulle / nende liginedes näen hoopis kahte enigma silma / ja kahte dante silma / enigmast koodimasinast on saanud koer / ja dante on hoopis kakaduu / peegelristteel / saab neist silmadest / lõpmatus
 
Kunstnik Meeli Kõiva alias Mary Crystal Ra on innovaator ja teerajaja klaasi- ja valguskunsti ning monumentaalse multimeedia rahvusvahelises maailmas. Ta on loonud üle 50 unikaalse arhitektuurse monumentaalteose nii Euroopasse kui ka USA-sse, sealhulgas klaas-videoteose Euroopa Parlamendi peahoonesse Brüsselis ja valgus-klaasskulptuuri Glaston Corporation peahoonesse Tamperes. UNESCO ülemaailmse valgusaasta lõpptseremoonial Mehhikos oli väljas ta interaktiivne isikunäitus.  Mary Crystal Ra tööd on pälvinud laialdast rahvusvahelist tuntust ja tunnustust Tema innovaatilisi monumentaalteoseid on valitud CODA ajakirja poolt maailma parimate avalike kunstitööde hulka, ta on üks 2013. ja 2014. aasta üleeuroopalise konkursi Light In the City võitjatest.  Ekspertide sõnul on ta oma innovatiivsete valgusnägemustega 40 aastat ajast ees. New Yorgi tippgalerist Rosemarie Montague on nimetanud teda kunstimaailma Teslaks. Mery Crystal Ra on olnud kutsutud esineja ja peaesineja rahvusvahelistel konverentsidel ja ülikoolides üle maailma, näiteks esines ta ettekandega UNESCO ülemaailmse valgusaasta lõppkonverentsil Mehhikos 2016. a.
 
Mery Crystal Ra tähelend  maalijana sai alguse USA-s, New Yorgi Manhattani tippgaleriis  Art 54 aastal 1997.  New Yorgi kunstiajakirja Manhattan Arts kriitik Thomas Lawrence on öelnud Mery Crystal Ra maalide kohta, et need on helendumine, spontaansus ja emotsioon ekspressiivsete pintslilöökide kaudu, mis on orkestreeritud dünaamiliste kompositsioonide ja disainelementidena. „Ühe maali piires võib teekond äkitselt pöörduda ja võtta ootamatuid arenguid, millega kaasneb fantastiline üllatus. Kunstniku töö on meeliülendav sensatsioon. Vesi, varjud, reflektsioonid ja valgus on tema tööde integraalne osa“, kirjutab Lawrence.
 
Näitus on kunstnikule ka tagasipöördumine oma loomingu juurte juurde. Meeli Kõiva alustas edukaid katsetusi valguse ja klaasiga koostöös tippfüüsikute Jaak Kikase ja Hillar Abeni töörühmadega Eesti TA Füüsika Instituudis Tartus ja Küberneetika Instituudis Tallinnas juba siis kui ta ise oli Eesti Kunstiakadeemia  kolmanda kursuse tudeng. Meeli Kõiva EKA poolne juhendaja oli professor Maie-Ann Raun. See tegevus päädis kiitusega pärjatud diplomiga, loodud liikuva laserjoonega kvartsstruktuurid olid aga kümneid aastaid oma ajast ees. Valgustatud objektide suurbuum saabus nii maailmas kui Eestis alles XXI sajandi esimese kümnendi lõpus.
 
Mery Crystal Ra maailid Saatchi Galerii websitel: https://www.saatchiart.com/account/collection/96344
Mery Crystal Ra website: http://merycrystalra.com/
Mery Crystal Ra avaldatud artiklid USA MEDIUM-is: https://medium.com/@merycrystalra  
Kunstnik tänab: Tartu Ülikooli füüsika instituut, Netiabi, Jaak Kikas, Laurits Puust, Anton Rütman, Lembit Kajuvee, Maivi Kaljuvee, Eliisa Sirelpuu, Karl Sirelpuu, Helle Metslang.
 
Lisainfo:
Physicumi galerii
Tartu Ülikooli Füüsika Instituut
W. Ostwaldi tn 1, 50411 Tartu
Jaak Kikas
Tel: +372 5116462
e-mail: jaak.kikas [at] ut.ee
Tagasi üles