Mirja-Mari Smidt „Hinge magus sädelus”

03.05.2021

Lääne-Harju Kultuurikeskuse Klooga majas avaneb 3. mail 2021 Mirja-Mari Smidt' i ,s. 1977, värvi-, rõõmu- ja pihtimusterohke näitus „Hinge magus sädelus”. Mirja-Mari Smidt on Tallinna päritolu kunstnik, kelle eluliin on tugevalt seotud Treppoja ja Laulasmaaga.
 
Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat, kaitsnud magistrikraadi interdistsiplinaarsetes kunstides*(2002) ning töötanud nii õpetaja, tõlkija kui vabakutselise kunstnikuna. Nooruses ekraanikunstiga (22 vanasõna, Vöörifiguur, Nimeta, Töö jpt) silma paistnud kunstnik on aja möödudes süüvinud rohkem hingeteemadele ja identiteediotsingutele läbi erinevate loomevaldkondade. Ta on andnud tunde nii Eesti Kunstiakadeemias, Kunstimuuseumis kui Tallinna lasteaedades.
 
Mirja-Mari armastab kokku segada kokku eri maalitehnikaid, kollaazhi, graafikat ja joonistust. Võtmetöö „Põud põues” näitab meile ühe suguvõsa/ pere Emahinge, kes on paotanud oma põue ning seal sees peituvad ristid, südamed jm lood pakkunud meile läbikatsumiseks, uurimiseks ja imestamiseks.
Südamete jm sümbolite seest võib leida veel elavate, aga ka juba lahkunud sugulastele kuuluvaid nägusid, kes on omavahel kontaktis läbi Maa- ema (Emahinge) tervendava embuse.
Aastast 1998, graafika õpingute ajast, aga otsapidi aastasse 2021 ulatuvad tööd „Salutogenees 1” ja „Salutogenees 2”, samuti aastasse 1999 jääv kuldtrükis ofort „Informatsioon” on ajatud. Esimestes pole kujutatud muud, kui arsti ning lamavat patsienti, kes on usaldanud oma tervise arsti kätesse; tolle energiavälja. Punane- sinine koloreeritud lisand toob töösse sakraalse, samas mitmemõtteliselt inimliku mõõtme, kus ravija ja ravitava minad segunevad. Salutgeneesile vastandub sinises tsüanotüüpia trükis paariktöö „Patogenees”: madu keerdumas kaheksasse. Tõlgituna võiks patogenees tähendada eluterve suhte puudumist oma kehasse; Minasse. ( mis omakorda peegeldub ümbritsevates inimsuhetes, aga me ei saa lahutada üht teisest. Oleme kõik „täiuslikud” oma vigadega, oleme tulnud õppima, igaühel oma ülesanne. Või mitu.)
Kõnekas on ka kollaazh-käeharjutus „Jumal, Malkovich, kosher- leib ja surm”. „Vene sininne. Pelataan ristinollaa” on autori eneseirooniline luuletus linoollõikes; lugu südame kuuletumisest mõistusele. Kõigis töödes on omajagu mõõdetud geomeetriat; flirtimist tühjuse, pihta loodustunnetuse, värviteooria, vahetu siiruse ja väikeste viguritega.
Mirja-Mari ütleb, et tema jaoks on kunst ratsionaalne ja kaalutletud, kuid suhtuda tuleb sellesse samas pühendumuse ja kirega. Kuna inimeseks olemise viis on suhelda tööd tehes; on siin ka kunstitöö omamoodi ventiiliks. Kunst aitab avada inimese tõelist potentsiaali. Inimene- saladus jääb alatiseks teemaks, mida loomingus ja elus lahti muukida.
Praeguse ajal, kus hingehoid ja meditsiin on kaugelt „kuumemad” teemad kui kunst ja kultuur, peaks ravi- teemaga haakuvad tööd kõnetama meist paljusid...
Mirja-Mari tänab LH Klooga kultuurikeskust, Kunstnike Liitu, Muhu Printi, Järsi raamitöökoda ja kõiki näituse teokssaamisele kaasa aidanud inimesi.
Kunstnik soovib avaldada erilise järelehüüde emaemale, Asta Romandile (1915-1990, sündinud Bauming), omal ajal Klooga Kultuurimajas ja helillooja Konstantin Türnpu majamuuseumis aktiivselt tegutsenud andekale ja armsale naisele, tänu kellele sai veeta suved Laulasmaal, keset tuult, metsa, liiva ja kibuvitsu.
 
M-M. Smidt'i viimane isiknäitus oli 2020 aasta veebruaris Tallinna Keskraamatukogus, ta teeb juba 4.aastat koostööd rahvusvahelist kunstnikkonda ühendava üritusega Muhu Print;kuulub Eesti Vabagraafikute Ühendusse, on kolme lapse ema.
 
Näitus on avatud1. juunini. 
 
Lisainfo:
Mirja-Mari Smidt
Tel: +372 517 4432
Ateljee: Treppoja, Muru tee 10
 
Lääne-Harju Kultuurikeskuse Klooga maja
Tel: +372 5304 0839
Aedlinna tee 3, 76703 Klooga
E
R 13.0018.00
https://lhkultuurikeskus.eu/
 
Tagasi üles