Näitus „Sisse, sisse – uks on lahti!“ Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen

09.10.2019

Neljapäeval, 10. oktoobril kell 18 avatakse Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis näitus „Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen“.
 
Näituse pealkiri pärineb Eesti legendaarse teleseriaali „Õnne 13“ tegelaselt kingsepp Johanneselt ‒ klassikaliselt muhedalt ja elutargalt vanamehelt, kes sellega kõiki oma ukse taha jõudnud külalisi tervitas. Selline usaldus tundmatu suhtes on midagi, mis mõjub aastaid pärast teleklassika kullafondiks muutumist ootamatult päevakajaliselt ja poliitilise seisukohavõtuna, väärides just sellisena meelde tuletamist. Kumu uue näituse kontekstis on see samavõrra absurdne ja ilma igasuguste garantiideta kutse kõverpeeglis keskkonda, mis püüab igapäevasest või isiklikust tõukudes võtta üldisemat seisukohta kaasaja neurooside ja pingete kohta.
 
Näitus toob kokku kolm kunstnikku, kes, töötades küll erinevates meediumites ja väga erinevas esteetikas, räägivad teatud mõttes sarnast keelt. Edith Karlsoni, Eva Mustoneni ja Mary Reid Kelley praktikat võiks kõige laiemas mõttes iseloomustada kui narratiivset kunsti, mis kasutab meetodina fiktsiooni. Teostes avaldub see nii allegooriliste, autobiograafiliste kui ka mütoloogiliste jutustustena, samuti tugevate inim- ja esemeliste karakterite ning enamasti dramaatiliste sündmuste loomise näol. Teisisõnu, kõik kolm on oma olemuselt ja kunstnikutüübilt lugude jutustajad, kasutades selleks nii sõna kui ka visuaalseid kujundeid, sageli neid kaht kombineerides.
Kunstnike juba tuntud teoseid ja uut loomingut miksiv näitus hargneb vaataja ees omavahel lõdvalt seotud jutukogumina, mis rullub järgemööda lahti nelja märksõna kaudu, mis kõik mängivad avatuse, sisenemise või piiri ideega. Nendeks märksõnadeks on „koletis“, „keha“, „kodu“ ja „plahvatus“.
 
Näitusega kaasnevad publikuprogrammid:
17.10 kell 18 – kuraatorituur Triin Tulgistega
19.10 kell 14 – venekeelne ekskursioon näitusel
 
Kuraator: Triin Tulgiste
Näituse kujundaja: Arthur Arula
Graafiline disainer: Tuuli Aule
Näituse pressialbumit näeb siit
 
Näitus on avatud 29. märtsini 2020.äname: Maria Ader, Maria Luiga, Kristina Oras, Katrin Kissa, Kim Valter Taniel, Kris Lemsalu, Raul Saaremets, Nikolai Karlson, Lya Karlson, Urmas Karlson, Liisi Rünkla, Diana Tamane, Mari Volens, Piret Karro, Liina Raus, Kristjan Nagla ja Kaisa Reimand, Kaja Arula
 
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Vaibaparadiis
 
Lisainfo:
Triin Tulgiste
Näituse kuraator
E-post: triin.tulgiste [at] ekm.ee
 
Karel Zova
Kommunikatsioonispetsialist
Tel: +372 5308 4465
E-post: karel.zova [at] ekm.ee
 
Kumu Kunstimuuseum
A. Weizenbergi 34, 10127 Tallinn
T - K, R - P 10.00 - 18.00
N 10.00 - 20.00
 
Tagasi üles