Pärnu Linnagalerii taasavatud näitused!

29.04.2021

Pärnu Linnagalerii Kunstnike maja Nikolai tn. 27
 
Mara Ljutuk
Isiknäitus „MÄLU“
Näitus toimub 04.05.-15.05.2021
Pärnu Linnagaleriis Raekojas Uus tn.4
 
Benjamin Phillips Nozdrachev
Isiknäitus "New Anti-Painting" /  „Uus antimaal“
Näitus toimub 04.05.-08.05.2021
 
Mara Ljutuk
Isiknäitus „MÄLU“
 
„Küsimus on väikestes asjades, millest kasvavad suured. Inimene on tundeolend. Ta näeb ja tunnetab maailma muljetena, irdlõikudena, mida peab terviklikuks tõeluseks. Ta suurendab asju ja pisendab neid. Ei jäta midagi endiseks. Inimene tõlgendab maailma sümbolitena ja laseb end mõjutada enese poolt välja mõeldud tähendustest. Sageli tajub ta neid märke füüsiliselt, oma kehaga.
Tõhusaimad muutumisvahendid on inimeses peidus. Neid ei saa kompida ega mõõta.
Keegi ei või teada, kes võiks kõrvalistuv isik edaspidi olla, kui ta saaks selleks loa.
Ja kui ta annaks endale ise selle loa".
 
See Esa Saarineni mõte on minu uue isiknäituse „Mälu“ inspiratsioonitekstiks.
Keha võime talletada mälestusi raku tasandil on hämmastav. Väikese lapsena kogetud tundeseisundid, olukorrad, sõnad võivad meid jäädagi tugevalt mõjutama.
Läbi ajaloo keeriste ei ole inimesel sageli võimalik olla „oma õnne sepp“- puudub võimalus valida, mis talletub nii keha- kui alateadlikku mällu. Järjepidevalt iseendaga töötades suudame vaid tillukese osa raku tasandil salvestatust siduda oma teadliku mäluga ja jõuda läbi tunnetatud taipamistele.
Mälule omane selektiivsus põimib inimese poolt tajutava tundemaailma läbi nii mineviku tõe kui ka valega.
Isiklik kogemus kehamälu mastaapsusest ajendas mind tegelema mälu teemaga ja uurima täisaksvanute kogemusi sellel pinnal. Oma maalidega soovin suunata vaatajaid mõtlema nende endi kehamälu ilmingutele ning teadvustama mälu suhtelist olemust.
 
„Mara Ljutjuki maalide sõnum on, et millist koormat ka kellelgi kanda ei tule või millist jälge see poleks ka jätnud, on see omaksvõtmise korral ilus“.
 
Triinu Soikmets
 
Mara Ljutjuk sündis Tallinnas 1978. aastal. Eesti Kunstiakadeemias lõpetas ta maali eriala 2001. aastal ning omandas samas ka haridusteaduste magistrikraadi. Ta on täiendanud end vabades kunstides 2007. aastal Hispaanias Valencia Universidad Politécnicas. 2006. aastast on ta Eesti Kunstnike Liidu ning Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Alates 2004. aastast on tal olnud mitmeid isikunäitusi ning osalenud mitmetel ühisnäitustel aastast 2000. Maalimise kõrval tegeleb Mara näituste kureerimise ja kujundamisega, on aktiivselt seotud Evald Okase Muuseumi programmi kureerimise ja korraldamisega ning õpetab aeg-ajalt Eesti Kunstiakadeemias maalimist.
 
Näitus on avatud T-R 11.00-17.00, L 11.00-14.00
NB! Näitusesaalis kehtib 2+2 reegel ning kaitsemaski kandmise kohustus!
 
Benjamin Phillips Nozdrachev
Isiknäitus "New Anti-Painting" /  „Uus antimaal“
 
Näituse „Uus antimaal“ kontseptsiooni keskmes on katse tuua uue kunstiteose vaatepunkti esteetika taaskasutatud leidobjektide näol. Benjamin kasutab enda loodud loomeprotsessis erinevaid installatsiooni-, maali- ning skulptuuritehnikaid andes valmis teosele oma unikaalse ilme, eirates hüljatud esemete kõlbmatust. Kunstniku loomeprotsess toetub Joan Miro möödunud sajandi tuntud maaliseeria  „Painting and Anti-Painting“ ("Maal ja antimaal"; 1927-1937) antiesteetilisele kontseptsioonile, kus segatehnikast tulenev kooslus domineerib kompositsioonilise terviku üle. Antud näitusel olevad installatsioonid ja assamblaažid on valmistatud minema visatud objektidest, millele kunstnik andis uue elu ja tähenduse. Eksperimentaalseid võtteid kohtab nii koloriidis kui leidobjektide pinnatöötluses.  Teose valmimise protsessile võib tuua paralleeli metamorfoosist  - eemaletõukavalt antiesteetilise väärtusega esemed vastanduvad uue visuaalse tähendusega justkui esteetiliselt dekoratiivseks kunstiteosteks. Tarbijaühiskonna poolt loodud prügi, mis ehib näitust impulsiivsete ja väljapeetud kompositsioonide näol tuletab meile meelde, et uue elu võimalus on meil täiesti olemas. Autori positsioon ebatraditsioonilise kunstiesteetika suhtes eeldab, et  materialiseeritud teose ilu on vaja leida, mitte ette kujutada. 
 
Benjamin Phillips Nozdrachev (s. 1982, Sydney, Australia) on multidistsiplinaarne kunstnik kes hetkel resideerub Soomes ja töötab Haihatu Kunstikeskuses Joutsas. Näitustega on ta esinenud Austraalias, Saksamaal, Soomes ning nüüdseks ka esmakordselt Eestis.
 
Näitus on avatud T-R 11.00-17.00, L 11.00-14.00
NB! Näitusesaalis kehtib 2+2 reegel ning kaitsemaski kandmise kohustus!
 
Lisainfo:
Pärnu Linnagalerii
Nikolai 27 / Uus 4
tel. +372 5065354
galerii [at] linnagalerii.ee
www.linnagalerii.ee
Tagasi üles