Breadcrumb

Pärnu-Tartu-Pärnu kunstiekspress Tartu Kunstimajas

05.04.2024

Reedel, 12. aprillil kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja kolmes saalis kunstiprojekti „Pärnu-Tartu-Pärnu kunstiekspress“ raames kolm uut grupinäitust: suures saalis „Edela-Eesti anarhismi eripärad“, väikeses saalis „NAINE&NAINE: Ellujäämise kunst“ ja monumentaalgaleriis „MEES&MEES: Ellujäämise kunst“.

Tartu Kunstimaja ja Pärnu Linnagalerii koostööprojekt „Pärnu-Tartu-Pärnu kunstiekspress“ toob kokku kahe Eesti linna kunsti. Linnad on küll distantsilt kauged, kuid kunstilt lähedased. Projekti eesmärgiks on mitmekesistada kahe linna kultuurielu: Pärnu Linnagalerii korraldab „Pärnu kunstisuve“ Tartus ja kultuuripealinn Tartu 2024 teeb külaskäigu Pärnusse.

Grupinäitus „Edela-Eesti anarhismi eripärad“ (kuraator Janno Bergmann) tutvustab läbi foto- ja videodokumentatsiooni Pärnuga seotud kunstnike loomingut 1990. aastate lõpust tänapäevani. Fookuses on peamiselt performance ja installatsioon. Näitus ei püüagi kronoloogiliselt hõlmata Edela-Eesti anarhismi kõiki ilminguid ega ei sea neid ka hierarhilisse süsteemi või järjekorda. Tegemist on meelevaldsete valikutega, mille printsiipideks on n-ö põnev kunst ja põlvnemine Edela-Eesti anarhismi viljastavast pinnasest. Näitus koosneb ligi 100 fotodokumentatsioonist ja 50 videodokumentatsioonist, lisaks ka valim füüsilisi kunstiobjekte osalevatelt kunstnikelt. Näitusel osalevad kunstnikud Billeneeve, Ville-Karel Viirelaid, Andrus Joonas, Tanel Saar, Siram, Sorge, Rauno Teider, Janno Bergmann, Cnopt, Art Container, Rubens ning Tsirkus-Kunst-Teater „Põleva Kaelaga Kirjak“.

Näitused „MEES&MEES: Ellujäämise kunst“ (kuraator Jan Leo Grau) monumentaalgaleriis ja „NAINE&NAINE: Ellujäämise kunst“ (kuraator Marian Grau) väikeses saalis keskenduvad mehe ja naise positsioonidele tänapäeva ühiskonnas. Näituseformaat oli viis aastat osaks Pärnu Kunstisuve programmist. 

„NAINE&NAINE: Ellujäämise kunst“ toob vaatajani viie naiskunstniku loomingu, käsitledes kas otsesemalt või kaudsemalt naisena ellujäämise erinevaid strateegiaid. Näitusel osalevad kunstnikud Jill Peters, Mare Tralla, Valeria Vavoom, Lilia Li Mi Yan ja Sandra Jõgeva.

„MEES&MEES: Ellujäämise kunst“ püüab avardada tavapäraseid arusaamu maskuliinsusest – seda nii ajalugu dekonstrueerides kui ka kaasaegset meest defineerides. Näitusel osalevad kunstnikud Valdek Laur, Naro Pinosa, Alvaro Sola & Ivan Dumont, Arne Svenson, David Williams ja RASI +.

Näituseid toetavad Eesti Kultuurkapital, Pärnu linn ja Tartu 2024.
Näitused jäävad avatuks 19. maini.

„Pärnu-Tartu-Pärnu kunstiekspress“ on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.

Lisainfo:
Urmo Teekivi
Tartu Kunstimaja produtsent
E-post: produtsent@kunstimaja.ee
Tel: +372 511 0883

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12.00–18.00. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Tagasi algusesse