Postkaartide ja maastike näitus „Paigad sinus eneses“ veel vaid 5 päeva!

16.06.2021

Kuni 22. juunini on TLÜ Akadeemilise Raamatukogu väikeses galeriis II korrusel lahti Ly Lestbergi reisipostkaartide ja maastikufotode näitus „Paigad sinus eneses“.
 
Ly Lestbergi sõnul võib seda väljapanekut nimetada koroonapandeemia viljaks, kus üha suuremat rolli mängis näitusepaika ja enesesse süüvimine. Aasta tagasi pidi sellest tulema poeetiliste maastike näitus „Vari &värelus“. Vahepealse ajaga aga muutus kõik ning fotograaf keskendus ajaloolises võtmes reisipostkaartide sarjale „Paigad sinus eneses“.
 
Protsessi käivitas TLÜ akadeemilise raamatukogu fotokogus leitud vana mustvalge foto, kus tundmatu seltskond veedab aega kraavist üle hüpates. Foto taga on tekst: Keskhaigla kohal, all Härjapea jõgi, hiljem “päti park”, praegune Kalevi spordihoone tagune park. Lestberg ütleb, et „see kirjeldus muutis aga omakorda minu mälus aktiivseks sündmuse, mille olin kaamerasse püüdnud kunagi just täpselt samas paigas (nüüd on seal Kalevi Tenniseväljakud), kus esimese kevadsoojaga seltskond noori mehi üksteise võidu oma jõu ja ilu numbreid esitasid“. Need pildid omakorda käivitasid terve protsessi Lestbergi fotoarhiivis, et siis leitud kaadrid näitusel kokku liita omamoodi maailmareisiks.
 
Kolme vitriini mõeldud kaardid-tekstid loksusid paika, kui „suutsin ennast ja oma elatud elu käsitleda absurdikomöödia võtmes. Seeläbi tekkis erinevate pildipaikade kohale ja vahele kordi enam ootamatuid lisatähendusi“. Lootuses, et ehk on need ka paigad sinus eneses. Niimoodi, ringiga tagasi sobitus reisipostkaartide kollektsiooni sisse juhatama ka väiksesse galeriisse esialgselt planeeritud „Vari & väreluse“ maastikud, aga ka varem aasta vältel poeteel kogutud hingemaastike kataloog „Tüvitekstid“.
 
P.S. kõik näituse pildid on kogunenud elamise käigus, mitte lavastades. Paikade nimed ja muud viited on tegelikud, mitte fiktiivsed.
 
Eriline tänu: Harry Liivrand, Dagne Aaremäe, Sven-Erik Stamberg, Ivo Einmaa
Tehniline tugi: Andres Toodo, Marko Nautras, Tuuli Saarniit, Tiit Rammul, Peeter Maksing
 
Näitust lahti seletav lugu Sirbis (Dagne Aaremäe):
https://sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/isiklik-ajalooliseks/
 
Lisainfo:
Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu
E-post: tlulib [at] tlulib.ee
Rävala pst 10, 15042 Tallinn
E–R 11.00–17.00
Tagasi üles