Breadcrumb

Residentuuriprogrammi „KORDON LAB: toit ja energia“ avalikud sündmused

19.07.2024

Residentuuriprogramm „KORDON LAB: toit ja energia“ lõpeb avalike sündmustega homme ja ülehomme, 19.-20. juulil, kus esitlevad oma teoseid kunstnikud Aga Pokrywka, Jonas Palekas ja Mia Tamme. Filmilik lavastus, heliperformance ja suvekooli sündmus pakuvad sissevaadet kunstnike teekonda, kes on uurinud unustatud lugusid naiskaluritest, või koostöös kohalike taimede, inimhäälte ja saarele omaste helidega, püstitanud küsimuse: Mis on võõras? Olulise osa residentuurist moodustab täna algav rahvusvaheline suvekool, mis toob kokku erineva taustaga osalejad, et üheskoos kaevuda eksperimentaalse ja loova kokkamise võimalustesse.

KORDON LAB: toit ja energia on ühe aasta jooksul erinevatel aastaaegadel toimunud tsükliline residentuur, mida kureerivad Ann Mirjam Vaikla ja Rasmus Jensen. See lähenemine andis residentidele võimaluse luua sügavuti minev kontakt kohaliku konteksti, Hiiumaaga, mida on ajalooliselt mitmel korral ümberkujundatud. Kutsudes residente kaardistama, reflekteerima ja ümbermõtestama meetodeid ja teadmisi toidust, toidu käsitlemisest ja selle seotusest energiaga – otsitakse paradigma muutust inimeste ja enam-kui-inimeste elu jätkusuutlikkuse tagamisel.

PROGRAMM

19.07. Reede
20.00 – filmilik lavastus / MIA TAMME: „Võrgu mõrsjad ja vesised mõrrad“
  
20.07. Laupäev
19.00 – suvekooli avalik sündmus / JONAS PALEKAS ja osalejad: „Eksperimentaalne kokkamine“
22.00 – heliperformance / AGA POKRYWKA: „Nad tulid kaugemalt“

*Kõik sündmused on tasuta, eesti ja inglise keeles ning toimuvad KORDONis (Ranna 1, Kärdla).

AGA POKRYWKA on Poolas sündinud ning Helsingis tegutsev multidistsiplinaarne wizardess. Filmil, teadusel ja dokumentaalkirjandusel põhinevate lugude rääkijana töötab ta multidistsiplinaarsete ja koostöös sündivate kunstipraktikatega, et luua eklektilisi narratiive. Teda kütkestab inimeste püüdlus tajuda nähtamatut, olgu need siis mikroobid, taevakehad või süsteemsed struktuurid. Aga tegutseb põhiliselt Ferment Radio-s, mis on tema poolt loodud raadiosaade bakteritest ja sotsiaalsest hapendamisest. Lisaks tegutseb ta loovstuudios Super Eclectic, mille missiooniks on multimeedia ja kujutlusvõime kaudu tuua tähelepanu käesoleva ajastu valupunktidele.

JONAS PALEKAS on Leedust pärit kokk ja toidu uurija, kes on spetsialiseerunud performatiivsete õhtusöökide valmistamisele, uuenduslike toidudisaini puudutavate süsteemide katsetamisele; lisaks uurib ta ökoloogia ja kulinaaria omavahelisi seoseid ja fenomene. Ta on varasemalt osalenud Jan Van Eyck Academie residentuuris Maastrichtis. Jonas on Vilniuses asuva restorani Delta Mityba kaasasutaja. Ta on osalenud mitmetes kunstiprojektides üle Euroopa sh Biennale di Venezia 2017 ja 2018, Volcano Extravaganza 2019 Itaalias, Kunstverein Amsterdam 2019 jm. Lähtudes enda kogemustest kulinaaria valdkonnas läheneb ta kriitiliselt ühiskonnas väljakujunenud toitumisharjumustele pidevalt muutuvas maailmas ning seda mõjutavale sotsiaalsele, kultuurilisele ja ökoloogilisele kontekstile.

MIA TAMME on visuaalne uurija, graafiline disainer & eksperimentaalne filmitegija, kes elab Tallinnas. Ta põimib etnograafilist uurimust ja autofiktsiooni eesmärgiga luua kontakt äärealadel leiduvate lugudega. Mia uurib Eestis põlvkondade vahel edasi pärandatud teadmisi ning skaneerib, kuidas folk esemed ja lood kujundavad personaalset sh poliitilist identiteeti. Oma eelnevates kunstiprojektides on ta dokumenteerinud konservatiivsuse ja progressiivsuse vahel tekkivaid lahkhelisid jälgides Lääne-Eesti kudujate kogukonda; ta on uurinud oma perekonna pärandit nähes purjetamises võimalust sotsiaalsete normide ümber mõtestamiseks. Ta on õppinud visuaalset kommunikatsiooni Eindhoveni Disainiakadeemias Hollandis ning töötanud disaini põhise uurijana Strelka Magazine-s Moskvas, ja Technoflesh Studio-s Amsterdamis.

Tagasi algusesse