Silver Vahtre isikunäitus „Tartu kollaažid“

21.06.2021

Reedest, 25. juunist on Tartu Kunstimaja suures saalis avatud Silver Vahtre isikunäitus „Tartu kollaažid“.
 
Tuntud disainer, linnakujundaja, graafik, teatri- ja filmikunstnik ning mis kõik veel nimetab oma mullu valminud suureformaadilist sarja Tartu kollaažideks, aga mida see kunstniku tehtud pilt siis ikka muu on kui kollaaž. Olgu see siis portree või maastik ning kasvõi üdini realistlik, ikka on kunstnik selle enesele omasest nägemusest kokku joonistanud.
 
Vahtre seekordne pildirida on aga midagi erakordset ja unenäolist. Suveräänse ja ainet tundva kogenud kunstnikuna käsitleb ta materjali täiesti vabalt, ilma võltshäbi või peidetud poliitilis-kultuurilis-usulise korrektsuseta. Seetõttu sünnivad kooslused urbaansetest keskkondadest, inimestest seal sees ja ajaloolistest viidetest, mis ometigi pole mingid lihtsad unenäod, vaid üsna mõtlemapanevad jutustused.
 
Vahtre sarjas on äratuntavate isikute ja lugude küllus, mis annab ainest kestvateks vaatamisnaudinguteks või isegi psühhiaatrilisteks käsitlusteks. Peab suisa imestama, mida küll kunstniku „haige aju“ kõik välja ei mõtle. Selgitavad tekstijupid ja viited piltide juurde võivad küll aidata, aga tegelikult mitte. Pigem on need pildid sellised Tartu linnaruumi väärindamised, mis vääriks omaette albumit või vähemalt „postkaartide“ sari omaaegsete vaatekaartidena väljaandmist.
 
Tehnikas küll digitaalselt kujundatuna, on need ometigi trükis väga detaili- ja materjalitäpselt teostatud nagu nii pika disainerikogemusega kunstnikule kohane. Ehkki arvutifailid, on nende teostus (meister Janno Välja, OÜ Salibar) ometi niivõrd keeruline ja kulukas, et neid ainueksemplare võib pidada pigem maalideks kui graafikaks.
 
Näitust tutvustava teksti on kirjutanud Enriko Talvistu.
 
Näitus on avatud 25. juulini.
 
Lisainfo:
Tanel Asmer
Tartu Kunstimaja produtsent
Tel: +372 5562 1192
E-post: produtsent [at] kunstimaja.ee
 
Tartu Kunstimaja
Vanemuise 26, 51014 Tartu
K–E 12.00–18.00
www.kunstimaja.ee
www.facebook.com/kunstimaja
Tagasi üles