Skulptor Tõnu Maarand Disaini- ja Arhitektuurigaleriis

25.03.2019

Näitus SKULPTOR TÕNU MAARAND 3.-27.04.2019 Disaini- ja  Arhitektuurigaleriis
Pärnu maantee 6, Tallinn.
Avamine 2. aprillil kl 17.00
 
Tõnu Maarandi monumendid on meedias kajastust leidnud peamiselt nende aastatepikkuse kohalepaigutamise epopöa  või korduva varguse ohvriks langemise tõttu, vähem kunstilise väärtuse pärast. Väärib aga märkimist, et tähtsamais neist avaldub tema tugev  portretistinärv. Seda nii Juhan Smuuli monumendis (1990/2006), mis leidis lõpuks oma õige koha kirjaniku kodukülas Koguvas, Rannamäel,  admiral Johan Pitka mehises monumendis (2002/7) Hirvepargi romantilisel taustal kui ka Fred Kudu kujus (1992), mis astub kergel sammul Kääriku spordibaasi pargimurul. Viimast meenutas kavand  mööda Mustamäe nõlva alla jalutavast mehest,  mille Maarand  esitas Nikolai von Glehni mälestussamba konkursile (2008); olles põline nõmmekas , arvestab ta oma  monumentide looduskeskkonnaga. Ent ka Lennart Meri  ülimalt karakteerne portreereljeef (2000)sobib nagu valatult  sambale Nõmme Gümnaasiumi raamatukogus.
Tema parimad portreepead  asuvad muuseumides ja "Estonia" teatris: Einari Koppel , Arseni Mölder , Ralf Parve, Tõnu Kark,  Peeter Saul,  Ants Lauter, Kirill Raudsepp . Häid portreesid  on ta teinud aga ka  teisele poole lahte.  Ateljeesse on jäänud  Aarne Üksküla kipspea. T. Maarandi modellid on valdavalt eredad  isiksused, kellel   on hea huumorisoon, ja ta on seda peenelt, karikatuuri langemata, tunda  andnud. Ta on edasi viinud  eesti  skulptuurportree inimesse süüvivat  traditsiooni.
Ühenduslüliks portreepea ja figuuri vahel on Jaan Taltsi kuju, mis telliti omaaegse  Tihemetsa sovhoostehnikumi  jaoks. Antiigist peale on skulptorite peamisi kujutusobjekte olnud sportiv inimene, nii näeme  Maarandilgi  teoseid "Sööst ","Finiš", "Poksijad ","Jalgrattur". Aga ka staatilisel , pehmelt voolava vormiga figuuril on tema loomingus olnud oma osa, nt.puuskulptuurid "Mõtlev  naine", "Mõtlev mees","Isa lapsega". Puu ja pronksi kõrval on teda köitnud ka muud materjalid, ta on käinud paljudel rahvusvahelistel puu-,kivi-, lume- ja jääskulptuuri sümpoosionidel  Prantsusmaal, Hiinas, Jaapanis, USA-s, Soomes ja Rootsis.
Tuleval aastal saab Tõnu Maarand 80-seks, samuti täitub tal ERKI lõpetamisest 55 aastat. Nende tähtpäevade eel tekkis tal soov koondada taas näituseks  kasvõi osa oma loomingust.
 
Näituse kuraator  Mai Levin         
 
Disaini ja Arhitektuurigalerii
Pärnu mnt. 6, Tallinn 10148
E-post: info [at] disainigalerii.ee
Tel: +372 5111445
 
 
 
Tagasi üles