Breadcrumb

Tanel Rander “Angelus Novus”

04.04.2022

Kolmapäevast, 6. aprillist 2022 on Hobusepea galeriis avatud Tanel Randeri näitus Angelus Novus “. Näitus jääb avatuks 2. maini 2022.

Tanel Rander: „Angelus Novus tähendab seda, et turmatuul lõõtsub ja ajaloo ingel ei suuda enam oma tiibu kokku suruda. Me kõik vaatame pealt, kuidas ta selg ees ebamäärase tuleviku poole haihtub, pilk minevikku naelutatud.
See näitus on sissevaade minu loomingulistesse allikatesse, mida ma pikka aega alla surusin, kui olin keskendunud välisele maailmale ja sealsetele konventsioonidele. Samal ajal, kui need allikad mind koguaeg toetasid ja kandsid.
Me oleme oma allikatele pumbajaamad ehitanud. Pumbajaamast vaadatuna on allikas ressurss, lihtsalt vahend millegi jaoks. Möödunud aastal kirjutasin sel teemal artikli „Kui turbiinid pöörlevad aga vesi seisab”.

Kõik näitusel olevad teosed ei pärine ainult minu isiklikust loomeprotsessist, osa neist tulenevad minu tööst erivajadustega inimestega, mida olen viimastel aastatel erinevates hoolekandeasutustes teinud. Nõnda on sel näitusel kaastööd Sirlilt, kellega sel talvel töötasin. Tema joonistustes on palju kiirgavat energiat. Õlipastellid kuluvad tema käes kiiresti ja joonistamine on tema jaoks ülimalt intensiivne protsess, mis parandab ta meeleolu ja justkui kaitseb teda. Minu töö temaga nägi välja selline, et me lihtsalt joonistasime koos. Me kumbki pole ei joonistamist ega maalimist kunagi õppinud. Aga me joonistasime ja me maalisime. See mõjus meile hästi.

Näituse keskpunktiks kujunes üks isiklik sümbol, mis ootas üle kümne aasta, enne kui otsustasin teda näidata. Siis aga sattus see ja ka teised abstraktsed, peamiselt isiklikuks tarbeks mõeldud tööd tugeva tormi kätte. Sellised tormid on ühtlasi aja hambad, mis murravad lahti kõik ajaliku külge fikseeritud tähendused, söövad ära kõik päevakajalise. Näis, mis neist töödest järele jääb. Ainus selles tormis teadlikult heisatud puri on Angelus Novus – hääbuv ajaloo ingel, kelle tuul minema viib.

Tänan kõiki, kes on mind mu teekonnal toetanud. Selle näituse puhul mängis väga olulist rolli Jelena Jokic Grobler, kes on aidanud mind psühhodraama ja kunstiteraapia abil. Samuti mõjutas mind viimasel ajal Borut Holland ja temaga seotud kummalised kokkusattumused. Tänan Kärdla sotsiaalkeskusega seotud inimesi, samuti tänan Eesti Kultuurkapitali ja MTÜ-d Sada Paplit näituse toetamise eest ning Art Smart inimesi oma tööle pühendumise eest..“

Tanel Rander (1980) on kunstnik, kuraator ja kirjanik (kasutab ka pseudonüümi chaneldior), kelle loominguline tegevus jaguneb keele ja psühholoogia tasandil toimivateks eksperimentaalseteks, performatiivseteks praktikateks ning kriitiliseks Ida-Euroopa diskursuse ja dekoloniaalsusega seotud uurimuseks. Randeri loomingu mõtteline keskpunkt on subjektiivsuse ning seda kujundava sisemise ja välise surve vaheline pinge. Rander on töötanud juristi ja advokaadina, alates 2009. aastast vabakutseline kunstnik. 2018. aastal avas ta Valgas projektiruumi Brīvības galerija.

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

Lisainfo:
Hobusepea galerii
Tel: +372 56 451 591
      +372 52 85 324
      +372 6 276 777
E-post: galerii@eaa.ee
Hobusepea 2, Tallinn 10133
http://galerii.eaa.ee/hobusepea
K‒E 12.00‒18.00

Tagasi algusesse