Breadcrumb

Urmo Raus „Paternoster Square“

24.11.2023

Täna avatakse Tartu Ülikooli Delta õppehoones Urmo Rausi maalinäitus

Delta õppehoones saab imetleda uut arvutiteaduse instituudi korraldatud maalinäitust „Paternoster Square“, kus oma teoseid esitleb kunstnik Urmo Raus. Näitusel eksponeeritakse ka maalikunstniku uudisloomingut, mida laiem publik näeb esimest korda.

24. novembril kell 16.00 on kõigil võimalik liituda autorituuriga, kus Urmo Raus oma loomingut tutvustab. Autorituur algab Delta õppehoone teise korruse koridorist.

Väike Paternoster Square asub Londonis Püha Pauluse katedraali kõrval. Urmo Rausi meelest on Delta keskus kui vaimulinna Tartu Paternoster Square. „Näitusel on eksponeeritud viimastel aastatel valminud maaliseeriad, mille puhul olen saanud inspiratsiooni sügava kultuurikihiga ja tähenduslikest paikadest. Olen oma maalides mõtestanud ja proovinud dešifreerida kohavaimu,“ selgitas Raus.

Lisaks uudisloomingule esitleb näitus „Paternoster Square“ kahte teemalt: Capri seeria (2021–2022) ja Liivi seeria (2022–2023). Capri seerias ühendab autor idamaade esteetika ja vaimsuse Itaalia maastike ja ajalooga. Mitmel maalil kordub Caprilt üle mere kõrguv Vesuuv, mis koos selle saare müütilise ajalooga inspireeris kunstnikku kirjutama lisaks maalimisele ka reisimemuaare.

Liivi seeria on sündinud kunstniku isiklikust seosest Liivimaaga. Rausi emapoolne vanaisa oli pärit tänapäeva Läti aladelt. Seda seeriat eksponeeris Urmo Raus esimest korda Viljandis Rüki galeriis tänavu suvel toimunud ühisnäitusel „liiv-liivi“ koos kunstnik Andres Koortiga. Läti Ülikooli liivi instituut ja UNESCO Läti rahvuslik kultuurikeskus kuulutasid 2023. aasta liivi pärandiaastaks, et pöörata tähelepanu liivi juurtele Lätis ja Eestis. Näitus oli osa liivi pärandaasta programmist.

Urmo Raus (s 1969) alustas maalikunstiõpinguid Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis aastatel 1989–1991 ja jätkas neid seejärel Pariisis kõrgemas riiklikus kunstikoolis (École National Supérieure des Beaux-Arts) 1991.–1996. aastani. Tema looming on pälvinud rohkeid auhindu Eestis ja Prantsusmaal. Lisaks maalidele ja graafikale on ta loonud vitraaže kirikutele, kirjutanud reisimemuaare ja kultuuriteemalisi artikleid. Kunstniku teoseid leidub Eesti, Hollandi ja Prantsusmaa muuseumide kogudes ning paljudes erakogudes.

Delta õppehoones korraldatavate näituste kuraator on kunstnik, õppejõud ja teadlane Kärt Summatavet, kes töötab Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi konsultandina.

Lisatud pildil Urmo Rausi teos: Kolka. Liivi seeria. Autoritehnika, 2023

Lisainfo:
Kärt Summatavet
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi konsultant, näituse kuraator
E-post: kart.summatavet@ut.ee
Tel: +372 503 5552

Tagasi algusesse